e-posta programlarının kullanımı

bu sayfaya alt sayfalar ekleyerek, outlook, mozilla thunder, livemail gibi e-posta programlarının nasıl kullanılacağını anlatacağız.

paylaşmak için tıklayınız.

outlook kullanımına dair bilgiler

Outlookta tüm ayarları yaparken outlok açık olması lazım. outlook açıldığında bize uygun olmayan bir şekilde yapılandırılmıştır. Outlook hakkındabilgilendirici bir hoş geldiniz. Mail’i vardır. bunu ister okuyun ister okumayın del tuşuna basın. silin gitsin. yoksa her açıldığında karşımıza çıkacaktır. Birde gelen mailler direk açılıp okunacak şekildedir. Eğer düzeltmezsek, virüs içeren mailler bizi zora sokar. İşte bunların düzeltilmesi gerekir. Bu ayarları şimdi yapalım.
Ön izleme ayarının yapılması
1. outlook’umuz açıkken solAlt tuşuna basın. Sağ oklada görünümü bulduktan sonra aşağı ve yukarı oklarla düzeni bulup enter’e basın.
2. geldiğimiz alanda maillerimizin direk açılmasını engelleyeceğimiz, ön izleme ayarınıyapacağız. bunun için tablarla ilerleyerek ön izleme bölmesini göster onay kutusunu bulup işaretini, boşluk çubuğuyla tıklayarak kaldırmalıyız.
3. tekrar tablarla ilerleyerek, tamamı bularak; boşluk çubuğuyla tıklar işlemi tamamlamış oluruz.
Outlook’un seçenekler penceresinde yapacağımız bir dizi ayarları
1. Outlook açıkken solAlt tuşuna basılıyken a harfine basarak araçlar menüsüne gelir oradanda seçenekleri bulur enter’e basarız.
2. geldiğimiz alan outlook’un çok sayıda ayarlarını yapacağımız yerdir. Burada ilk yapacağımız işlem zaten açılır açılmaz direk üzerine geliyor başlangıçta doğrudan gelen kutusu klasörüme git onay kutusunu boşluk çubuğuyla eğer işaretli değil ise işaretleriz. Ayarlarımıza Devam ediyoruz.
2. Outlook gelen maillerimizi belli bir zaman aralığında alır ve bize iletir unun ayarını yapalım: tablarla ilerleyerek dakikada bir bak seçim kutusunu buluruz buraya siz isteğinize göre dakika cinsinden olmak şartıyla aşağı ve yukarı oklarla dilediğiniz dakikaya getirin. isterseniz hiç karışmayın. Zaten normali 30dk’dır. Size önerim 15dk’dan aşağıyı seçmeyin. Yine bir başka ayara geçiyoruz.
3. yaptığımız en son ayardan sonra 1 defa ctrlŞift tab yaparak bakım alanına geliriz burada bir tab yaparak çıkışta silinmiş öğeler klasöründeki iletileri sil onay kutusunu eğer işaretli değil ise boşluk çubuğuyla işaretleyin. Ctrl tab tuşlarıyla dolaşıp imzalar sekmesinden maillerinizin altına eklenmek üzere imzada oluşturabilirsiniz.
4. eğer yapacağınız ayarlar bittiyse tablarla ilerleyerek tamamı bulup boşluk çubuğuyla tıklayın. Outlook’u açıp kapatığınızda yaptığınız ayarlar geçerli olacaktır. daha burada bir çok ayar var en önemlilerini yazdım gerisini siz keşvedin. Ama size tavsiyem diğer ayarlara hiç dokunmayın standart olarak ayarlanmışlardır.
Outlook’ta kural oluşturmaBu nedemektir açıklayayım: çok sayıda mail geliyor ve bir çok mail grubunada üyesiniz tüm mailler gelen kutusunda toplanır karmaşaya yol açabilir. Ama siz öyle bir şey istiyorsunuzki benim maillerim benim belirleyeceğim klasörlere gitsin ayrı ayrı klasörlerde toplansınlar istiyorum diyorsunuz. Örnek verecek olursak a, b, c, mail gruplarım dan gelenler kendi klasörüne gitsin istiyoruz çok kolay gelin şimdi bu ayarı yapalım.
1. Outlook açıken sol alt tuşuna basılıyken a harfine basarak; araçlara, oradanda kural oluşturmaya, gelip sağ okla alt menüyü açın. postayı bulup enter’e basın.
2. Açılan alanda ilkkez bir kural oluşturacağımız, için sadece ekle vardır. Eğer daha önceden oluşturulmuşsa, bir kural eklenin yanındada değiştirde olacaktır. Bu değiştirözelliği kuralla ilgili, daha sonra bir takım değişiklikler yapmak, istersek işimize yarayacaktır. Biz tablarla ilerleyip ekle’yi, bulup tamamı boşluk çubuğuyla tıklarız.
3. birinci adımımız: Açılan alanda gelen maillerimizi, hangi özelliğe göre, belirleyerek yönlendireceğimizi, seçmemiz gereken özellikler var. burada aşağı ve yukarı oklarla ilerleyerek, bu özelliklere bir gözatın. ençok işe yarayan iki tane seçenek, daha çok tercihediliyor.kimden gelen satırında geçsin, yada konu satırında geçsin, özellikleri kullanılır. Biz bir mail grubundan gelen epostalarımızı bir klasöre yönlendirmek istiyoruz o zaman konusatırrında geçsin seçeneğini oklarla bulur boşluk çubuğuyla işaretleriz. Yani neyi istiyorsanız, o özellikleri işaretleyin.birden fazlada, özellik seçe bilirsiniz. bir tab yaparız seçme işlemini yaptıktansonrada.
4. ikinci adımımız ise: geldiğimiz alanda mail’imizi belirtilen klasöre, taşı seçeneğini boşluk çubuğuyla işaretleriz. Buradada çok sayıda özellik var isterseniz bir inceleyin ama ençok kullanılan seçtiğimiz özelliktir. Bu iki adımda kuralımıza komut vermiş olduk ama uygulamasını biraz sonra bir tab yaptıktan sonra geldiğimiz alanda yapacağız.
5. üçüncü adımımız ise ilk iki adımda yaptıklarımızı somut olarak yapacağız burada iki işlem yapacağız.
A: birinci adımda konu satırında geçsin işaretlemiştik. İşte okla konusatırında geçsin özelliğini bulur enter’e basarız. hem seçmiş hemde yazı alanını açmış oluruz. Açılan yazı alanına mail guruplarının hepsinde kendi ismini belirten bir ön adı vardır işte buraya örnek olarak körler vadisi yazalım. Tablarla ilerleyerek önce ekle sonrada tamamı bulur boşluk çubuğuyla iki yeride tıklarız.
B: tekrar az önceki yere dönmüş oluruz. bir okla aşağı inerek, belirtilen klasörüne taşıyı bulur, enter’e basarız. Açılan alan oluyşturacağımız klasörün nerde, açılaçağını belirleyeceğimiz yere gelmiş oluruz. burada gelen kutusunu oklarla bulur tablarla ilerleyerek yeni klasör oluyşturu bulur boşluk çubuğuyla tıklarız. klasör adını buraya yazarız körler vadisi grubu örnek olarak yazalım. Tablarla ilerleyip tamamı buluruz boşluk çubuğuylada tıklarız. Sonrada bir tab daha yaparız.
6. dördüncü adımda ise kuralımıza bir ad, yazacağımız yerdeyiz. burada kendisi bir ad vermiştir. siz onu silin. örnek olarak körlervadisi yazalım.tablarlada ilerleyip tamamı bulur tıklarız.
7. geldiğimiz yerdende kapatı bularak boşluk çubuğuyla tıklayarak işlemimizibitirmiş oluruz.
Outlook’ta kimlik oluşturma
Bir iş yerindesiniz yada kalabalık bir aileye sahipsiniz outlook’tan maillerinize bakmak istiyorsunuz biraz ortalık karışır. Korkmayın! bir çözümü var. hemen anlatayım:
1. solAlt tuşuna basın.
2. aşağı ve yukarı ok tuşlarıyla kimlikleri bulup sağ okla açın. Karşımıza ikitaneseçenek çıkar biz kimlik ekleyi oklarla bulup enter’e basarız.
3. karşımıza çıkan alanda bizden istenen şeyleri yazar tablarla ilerleyerek tamamı bulur boşluk çubuğuna basarak işlemi sonlandırırız.4. bu işlemle outlookta yeni bomboş bir oturum açmış oluruz burası sanki hiç eldeğmemiş ayarlanmamış bir alandır tüm istediğiniz ayarlamaları bağımsız olarakyapabilirsiniz burası size özel bir alandır. İsteğinize göre düzenleyin.Daha işlemler bitmedi devam edelim:
.5. kimliğinizi oluştururken yada herhangibir değişiklik yapmak istiyorsunuz bunu şimdi yapalım:Az önce iki seçenek var demiştim orada olalım.kimlik ekleyi tıklamıştık şimdi iseaşağı okla kimlikleri yöneti tıklayarak hertürlü değişikliği yapa bilirsiniz. Hatta eklediğiniz, kimliği kaldıra bilirsiniz. yada yenilerini, ekleye bilirsiniz.
6. peki oluşturduğumuz kimliklere nasıl giriş yapacağız diyorsunuz? Onuda anlatayım:Outlok açıken solAlt tuşuna basınız. Oklarla kimlik değiştiri bulup enter’e basınsizden neler isteniyorsa gerekli yerlere yazın işlem tamamdır.
Outlook’ta adres defteri kullanımı
Outlook adres defteri olarak bilgisayarınızdaki var olan adres defterini kullanır. Tablarla ilerleyerek adres defterinizi bulabilirsiniz.
Adres defterine kişi ekleme silme ve değişiklik yapma
1. Outlook eğer ayarlarını değiştirmediyseniz kendisi kişileri adres defterinize ekler. yada siz istediğiniz bir şekilde Outlook’un seçeneklerinden değiştirebilirsiniz. Gelen mailleri yanıtlarsanız bu dediklerim olacaktır deneyin.
2. kendinizde adres defterine yazarak ekleyebilirsiniz. Bunun için adres defteri üzerindeyken aplykeyşğn yaparak yeni kişi ekleyi bulur enter’e basarız. Açılan alanda bizden ne isteniyorsa onları gerekli yerlere girer tablarla ilerleyerek ekle ve tamamı bulur boşluk çubuğuyla tıklarız. Böylece kişi adres defterimize eklenmiş olacaktır.
3. Diyelimki adres defterimizdeki kişiler üzerinde geğişiklik yapmak istiyoruz. Bunun için değişiklik yapacağınız, kişinin üzerine gelin. Aplykeyşın yapıp oradan özelikleri tıklayın. Açılan alandada bir sağ ok yaparak adı tab alanına gelin tablarla ilerleyerek istediğiniz değişiklikleri yapın sonrada tamamı bulun boşluk çubuğuylada tıklayın. Burası kişi ekleme yaptığımız yerdir.
4. eklediğmiz kişileri silmek içinde bildiğiniz silme yöntemleri geçerlidir. Örnek olarak sileceğiniz kişinin üzerine gelin delete tuşuna basın ve evet’i tıklayın silinecektir.
Adres defterinden mail yollama
1. Kime mail yollamak istiyorsanız oklarla üzerine gelin enter’e basın.
2. açılan alandan tablarla ilerleyerek, konu alanına konunu yaz. ilerleyerek ileti yazı alanını bul ve ne istiyorsan onu yaz. Ctrl enter yap işlem tamamdır.
Outlok’ta dolaşım tuşları ve kısa yollar
1. genel olarak dolaşım ve kısa yollara bir bakalım: Outlook açıldığnda ayarları yapılmışsa, direk gelen klasörüne gider. isterseniz bir şift tab yapalım ve outlok yapısını bir inceleyelim: Outlook şu klasörlerden oluşur:bir çiçek demeti olarak düşünün. çiçeğin sapları, onun incedalları ve yaprakları var. işte ağaç görünümüne benziyor. önce klasörleri aşağı ve yukarı oklarla enbaştan itibaren bir dolaşalım. Klasör listesini.
0. outlok açıldı ve var olan mail hesabınızı söyler.
1. yerel klasörler: burası klasörlerin bulunduğu çiçek demetinin saplarının tamamının bulunduğu yerdir.
2. gelen kutusu klasörü: Eğer burada yeni klasörler eklemişseniz kural oluştururken gelen kutusu açılır ve ordaki klasörleri gösterir. Aynı zamanda gelen mailleriniz buradadır.
3. giden kutusu klasörü: buradada gönderdiğiniz ancak henüz yerine iletilmemişmailler var. Mailler yerine ulaştığında buradan kendiliğinden silinirler.
4. gönderilmiş öğeler klasörü: burada ise yerine sağsalim ulaşmışmailleriniz olacaktır. Sizin dışarıya gönderdiğiniz maillerin listesi yani.
5. silinmiş öğeler klasörü: sildiğiniz mailleri burada bulabilirsiniz. Daha önce debahsettim seçeneklerden buranın Outlook kapandığında silinmesi için bir ayaryapmıştık.
6. taslaklar klasörü: burası mail’inizi yazarken bir işiniz çıktı ve burayı kapıtmakzorundasınız size çıkarken sorar değişiklikleri kaydetmek istiyormusunuz diye evet derseniz işte buraya gönderilir .sonra siz tekrar buradan mail’iniziyazmaya devam edersiniz.
Şimdi ise klasörleri nasıl açarız: gelen kutusu klasörünü açmak için üzerine gelip,enter’e basarak açmamız sözkonusu değildir. gelen kutusu üzerindeyken bir tabyaparsak, gelen kutumuza girmiş ve mailerin listesinin olduğu yere gelmiş oluruz. outlook’un bütün klasörleri bu şekilde açılır. Mail listesinin olduğu yerdeyiz burada aşağı ve yukarı oklarla dolaşırız mailleriAçmak için enter tuşu mailden çıkmak için eskeyp yani çıkış tuşu silmek için ise dedelete tuşuyla silebilirsiniz. Bildiğiniz dolaşım tuşları geçerlidir burada. Bir tab daha yaparsak adres defterine gelmiş oluruz. Daha önce size burayıda anlatmıştım.Bir tab daha yaparsak tekrar klasör listesine gelmiş oluruz.
2. mail’le ilgili dolaşım tuşları ve kısayolları na bir bakacak olursak: Gelen kutusunda yız burada mail listesi bulunur.
A: mail’leri açma kapama ve silmek için: açmak istediğiniz mail’in üzerine gelin entere basarsanız açılacaktır yada silmek istiyorsanız delete tuşuna basmanız yeterlidir.
B: mail okumak için: bildiğiniz okuma yöntemleri geçerlidir. Okudunuz silmek yada çıkmak istiyorsunuz. Çıkmak için eskeyp silmek için ise ctrl d harfine basarsanız mail silinir ve bir sonraki mail’e geçmiş olursunuz.
C: mail’i okudunuz yanıtlamak istiyorsunuz yapacağınız işlem ctrl r harfine basıp yazmanız gerekerleri yazıp ctrl enter tuşuna basmanız yeterlidir.
Ç: gelen kutusundayız outlokk açıldığında kendisi otomatikmen mailleri alır v uzun süre oldu bizede mail yollanmış olsun nasıl alacağız bu mailleri: f5 tuşuna basarak alabiliriz. Birde ctrl m yaparak hem yollar hemde alırız.
D: mail’i iletmek istiyorsunuz okudunuz beğendiniz başka birine göndermekistiyorsunuz ozaman ctrl f harfine basın kime yollamak istiyorsanız kime satırına yazın ve yollayın gitsin.
E: yeni bir mail yollamak istiyorsunuz: ctrl n harfine basın. Açılan ileti Yazmaalanından gerekli yerler olan kime satırını, konu satırını, mail yazma alanınadaister yazın isterse başka yerden kopyalayıp yapıştırın sonundada ctrl enter’e basarakta mailinizi, gönderin gitsin. Birden fazla kişiye aynı maili göndermek içinde, kime kısmına adres yazarken, Araya(noktalı virgül) koymalısınız. örneğin: korlervadisi@gmail.com;korlervadisi@korlervadisi.com şeklinde yazın. Dilerseniz aşağıdaki işlemi yaparak gönderdiğiniz mailin okunmasından haberdar olabilirsiniz. Maili göndermeden önce, alt tuşu ve sağ okla araçları aşağı okladaokundu bilgisi isteyini bulup enter’e basın. Bunu önemli mailler için yapmalısınız yoksa bu durum sıkıcı bir hal olabilir.
F: mail’le arkadaşınıza dosya göndermek istiyorsunuz: kullandığnız mail ve gönderdiğiniz mail hesabının ne kadar buyüklükteki dosyaları gönderme ve almayaizin verip vermeyeceğinizi öğrenin. Bundan sönra işimiz kolay.
1. Ctrl n yaparak yada adres defterinden göndereceğimiz kişiyi enterle tıklar açarız.Sonrada sol alt tuşuna basar sağ oka basarak ekleyi bulur üzerindeyken aşağı oka birdefa basar dosya ekle seçeneğini buluruz. geldiğimiz yer bir dosya göndermek için, tıklanacak seçenek şimdi tıklamayalım. Bir aşağı ok tuşuna daha basalım dosyadan ekle seçeneğine gelmiş oluruz.burasıda bir kitaptan seçilmiş yada oradaki yazıy ekleyip; göndermek için birseçenektir. ben dosya ekini anlatacağım size. tekrar yukarı okla dosya ekini, bulur enter’e basarım.
2. Açılan alanda ilk, karşımıza çıkan yer dosya adı ister. biz göndereceğimiz dosyanın tam adını yazar sak olur. yada tam adını bilmiyorsunuz ozaman dosyanızın nerede olduğunu hatırlayın. tablarla ilerleyerek konumdan secin. örnek olarak belgelerimde olsun dosyamız; belgelerimi oklarla bulur, tablarla tekrar ilerleyerek belgelerimin dosyalarının listelendiği yere gelip; göndereceğim dosyayı oklarla bulur, tekrar tablarla ilerleyerek ekleyi boşluk çubuğuyla tıklar; sonrada ctrl enter’e basıp dosyanın yollanmasını beklerim.
3. zatenn jaws nekadar kaldığını söyleyecektir. yapacağımız işlem böylece bitmiştir. dosya gönderilmiş olur.
4. Eğer gelen bir mailde şu ibare geçiyorsa: attachment bunun anlamı, dosya eklentili olarak yollanmış demektir. Mail’i açalım. bir şift tab yapalım.burada maille gönderilen dosya veya dosyalar vardır. Ok tuşlarıyla aralarında dolaşıp seçim yapabiliriz. attachment denilen yere gelelim aplykeyşın yapıp oradan dosyayıfarklı kaydet deriz. böylece maildeki dosya belirttiğimiz, yere kaydolur.
G: Emailimizi okurken jawsın internete dolaşırken dolaşım tuşları ve kısa yollarıaynen geçerli örnek linkleri dolaşmak için u ve v harfleri kullanırız.
h: bir mail’i açtık kimden geldiğini, tarihini, konusunu kime gönderildiğini öğrenmek istiyoruz bunun için: elimizi solAlt tuşuna basılı tutup; klavyenin üstündeki rakamlara, 1’den 6’ya kadar olan rakamlara basmak suretiyle; deneme yanılma yöntemi ile öğrenebiliriz.
ı: bir mail hoşumuza gitti içindeki yazıları kopyalayıp almak istiyoruz. bir wordyada ona benzer dosyaya yapıştırmak istiyoruz: yapacağımız işlem tümünüseçmeliyiz. ctrl a burada işe yaramıyor onun için aplykeyşın yapıp; tümünü seç dedikten sonra ctrl c yaparak kopyalar gidip bir word belgesine ctrl v ile yapıştırırız. Sonrada işimize yaramayan yerleri seçip sileriz.

paylaşmak için tıklayınız.

outlook programına mail tanıtmak

outlook'ta mail hesaplarının ayarlanması outlook bir mail alışveriş programıdır. yahoo, eski hotmail hesapları, gmail, üniversite ve özel server mailleri, ttNet gibi bir çok mail server’ini destekler. outlook hakkında bildiğimiz herşeyi yazmaya çalışacağız. eğer unuttuğumuz, yanlış bildiğimiz, veya eksik bıraktığımız, birşeylere raslarsanız, iletişim linkinden maillerinizi bekliyorum.

ttmail mail’inin Outlook ayarları
outlook programı iki tanedir. microsoft outlook ve outlook expresdir. biz outlook expres üzerinde çalışacağız. 1. outlook expres açıldığında kendisinin sizin varsayılan e-posta programınız olmadığını bu durumu düzeltmek için onayınız gerektiğini söyler. evet deyin. Bu ilk açılışndaki, yapacağımız ayar diyelimki hayır dedik ne olacak. Ozaman solAlt tuşuna basılıyken a harfine basarak araçlardan hesaplara geliriz. Oradanda ekleyi buluruz. Şimdi ise evet dediğimizi varsayalım ve devam edelim.
2. çıkan pencerede muhtemelen görünen ad yazınız der tabi bu pencereden önce bir seçim yapmanız gerekirse postayı seçmelisiniz. görünen ad kısmına türkçe karakter kısıtlaması olmaksızın sizi temsil edecek bir şey girin adınız veya rumuzunuz gibi. ileri deyin.

3. burada e-posta adresiniz sorulur; e-postanızı aynen girip, yazdıktan sonra ileriyi tıklayın.

4. gelen posta imap http veya pop 3 sunucusu yazınız der. Buraya: pop3.ttmail.com yazın. bir kez tab basın giden posta smtp sunucusunu sorar oraya smtp.ttmail.com yazın. sonra yine tablarla ilerleyip ileriyi tıklayın.

5. çıkan alanda karşınıza direk yazı alanı gelir buraya kulllanıcı adınızı yazın. örnek olarak buraya korlervadisi@ttmail.com yazılacak. eğer örnekteki gibiy kendiliğinden varsa hiç karışmayın. bir tab yaparak.

6. parola yani şifre alanına geliriz. Buraya e mail şifrenizi yazın. bir kez daha tab yaparak;

7. parolayı anımsa onay kutusu çıkacak eğer bilgisayarı yalnızca siz kullanıyorsanız, space ile işaretleyin. yok ortak kullanılıyorsa, işaretlemezsiniz böylece her defasında şifre sorar. bir tab daha yaparakgeleceğimiz alanda ise:

8. güvenli parola doğrulaması onay kutusudur burayı hiç dokunmadan geçin.

9. tablarla ilerleyerek, ileriyi bulup tıklayın.

10. hesabınızı kurmak için gerekli bilgileri başarıyla girdiniz, der sonu tıklayın. (fakat işimiz daha bitmedi.yapacağımız birkaç işlem dahavar.) 11: outlook programını açın veya açıksa alt tuşuna sonrada a harfine peşpeşe basın ve araçlara gelin.
12. sonra ok tuşlarıyla hesapları bulun. enter tuşuna basın.

13. orada çıkan pop3.ttmail.com diye başlayan hesap az önce oluşturduğumuz hesaptır. Oklarla üzerine gelerek seçili hale getirin.

14. tablarla ilerleyerek özellikleri bulup; enter’e basın.

15. özelikler alanı açılır burada ctrl tab ile sunucular sekmesine gidin ve tablarla ilerleyerek, sunucum kimlik doğrulaması gerektiriyor kutusunu bulup space ile işaretleyin.

16. ctrl tab tuşlarını kullanarak gelişmişe gidin ve giden posta sunucusu numarasını 25 ten 587 ye çevirin.

17. tamamı bulup enter’e basın.

18. tablarla ilerle ve kapatı bul ve boşluk çubuğuyla tıkla işlem tamamdır.

gMail hesab’ının outlook ayarları: gMai’in outlok ayarları iki yoldanda yapılır ilk yol ttNet mail ayarlarında olduğu gibi direk elle yazarak oluşturabiliriz ikincisi bir program yardımıyla bu işi kolayca halledebiliriz. Biz ikisinide anlatacağız. önce ilkini sonrada ikincisini uygulayarak yapalım.İlk yolumuz:

1. outlook express programını açın.

2. araçlar menüsünden hesapları tıklatın.
3. ekleyi tıklatın, gelen menüden postayı seçin.

4. görünen ad kısmına istediğiniz adı yazarak next düğmesini tıklatın.
5. e-mail adresi alanına tam e-mail adresinizi (kullanıcıadı@gmail.com) yazın ve ileri düğmesini tıklatın.

6. gelen posta sunucusuna pop.gmail.com bir tab yaparaktagiden posta sunucusuna smtp.gmail.com yazın. tablarla ilerleyerek;
7. ileri düğmesini bulup boşluk çubuğuyla tıklayın.

8. gelen alana, kullanıcı adınızı (bu genelde otomatik yazılır) bir tab yaparaktaşifrenizi yazın. tablarla ilerleyerek
9. önce ileri düğmesini tıklatın. sonrada sonu tıklatın. (ancak, sakın bitti sanmayın.)

10. yeni oluşturduğunuz pop3.gmail.com hesabının üstüne gelin ve tablarla ilerleyerek; özellikleri tıklatın.
11. ctrl tablar yaparak gelişmiş taba gidin.

12. giden posta için "bu sunucu için güvenli bağlantı (ssl) gereklidir." onay kutusunu bulup onaylayın. tabla ilerleyin
13. giden posta alanına 465 yazın. tabla ilerleyerek

14. gelen posta için "bu sunucu için güvenli bağlantı (ssl) gereklidir." onay kutusunu bulup onaylayın ve gelen posta port numarasını 995 olarak değiştirin. ctrl tablar yaparak;
15. sunucu tabına gidin ve sunucum kimlik doğrulaması gerektiriyor onay kutusunuişaretleyin. tablarla ilerleyerek;

16. tamamı bularak tıklayın.

diğer yolumuz:
1.önce gmailconfik programını bilgisayarınıza indirin.

2. programı çalıştırın ve orada sorulan ad ve e-posta kısımlarına bilgilerinizi girin. Bu arada Eğer siz bir değişiklik yapmazsanız kendisi otomatikmen Outlook expres’i seçmiştir.
3. tablarla ilerleyerek configure düğmesini bulup tıklayın. (bu küçük program gmailin ayarlarını otomatikmen kendisi yapar

4. outlook’u açar araçlardan hesaplara gireriz.
5. geldiğimiz alanda gmail i bulup okla üzerine gelir tablarla özellikleri bulup tıklarız.

6. geldiğimiz alanda bir kere ctrl tab yapıp, tablarla ilerleyerek daha öncede yaptığımız gibi parolamı hatırla onay kutusunu isteğinize göre işaretleyin yada işaretlemeyin ama biz işaretli kabul edip işaretleriz. Sonrada e mail şifremizi yazalım. Tablarla ilerleyip tamamı tıklarız.
7. tablarla ilerleyip kapatı bulur tıklayarak işlemi sona erdirmiş oluruz.

Ancak emaillimizle ilgili bir işlem daha yapmamız gerekiyor. gmail i outlookta çalıştıra bilmek için gmail kutunuza gidip oturum açıp oradanda bir takım Pop3 yönlendirmeyle ilgili ayarlamalar yapmak gerekiyor. (Burada işimiz kolay değil. İsterseniz bu nu Şimdi yapalım. gMail pop3'den yönlendirme ayarları outlooktan gMail'le ilgili tüm ayarları yapmış olun eğer bu ayarı yapmazsanız gMail outlook’ta çalışmayacaktır. pop3 yönlendirme ayarlarını yapabilmemiz için internet kullanımını gmail posta kutusunu ve jaws kullanımını orta düzeyde bilmeniz gerekecektir bu bilgilere sahipdeğilseniz, pop3 yönlendirme ayarlarını bilenbirine yaptırın. enkısa sürede gerekli bu bilgileri öğrenmenizde fayda vardır.
1. gMail posta kutunuzu açın. içine girmiş olun.

2. (gMail posta kutunuzdayken ekran okuyucular için belirtilen ayarları sakın burada yapmayın.) posta kutunuzda aşağı oklarla ilerleyerek gMail kulanıcı adınızın olduğu yeri bulun. Örneğin korlervadisi@gmail.com yazan yeri bulmalısınız. bu satırda ayarları tıklayıp açacağımız yer var. jaws normalde iken burayı okumuyor.
3. kullanıcı adımızın yazdığı yerdeyken jaws imlecine geçerek ve ctrl tuşuna elimizi basılı tutarak, sağ oktuşuyla ayarlar yazan yeri bulup; sol maus tuşuyla burayı tıklamalıyız. tıkladıktan sonrada insört eskeyp yapıp, ekranımızı tazelemeliyiz.

4. ayarlar penceresi açılır burada iken süzgeçler, genel hesaplar, pop3 ve yönlendirme yazan yeri, oklarla yada tablarla ilerleyerek bulun.
5. süzgeçler, yazan yerdeyken tekrar jaws imlecine geçin. ctrl sağ okla ilerleyerek yönlendirmeyi yada pop3 yazan yeri bulup; sol maus tuşuyla tıklayın. (insört eskeyplede ekranı tazelemeyi unutmayın.)

6. açılan pencerede iken, f klavye kullananlar ı harfine basarak, q klavye kullananlar ise r harfine basarak pop3'ü şuandan itibaren gelen ePostalarım için etkinleştiri bulup enter tuşuna basarak işaretlemiş ve yazı yazma alanını açmış oluruz.
7. açılan yerdeyken bir tab yaparak aşağı ok tuşuyla gelen epostanın kopyasını silin ve çöp kutusuna gönderi bulun ve üzerine gelin.

8. bu yaptıklarımızı kaydetmeliyiz bunun için tablarla ilerleyerek, değişitklikleri kaydet'i bulup, boşluk çubuğuyla tıklamalıyız. değişiklikleriniz kaydedildi derse işlem tamamdır.
yahoo mailinin outlook ayarları

1. Araçlar menüsünde, “Hesaplar” seçeneğine tıklayın. posta” sekmesini seçin.
2. tabla ilerleyerek ekle düğmesini bulup tıklayın. Ekle menüsünde, “Posta” seçeneğine tıklayın.

3. açılan alandan Görünen Ad etiketli metin kutusuna adınızı yazın v tablarla ilerleyip İleri düğmesine tıklayın.
4. E-posta Adresi kutusuna Yahoo! Posta adresinizi yazın(“@yahoo.com.tr” uzantısını unutmayın) ve tabla ilerleyip İleri” düğmesine tıklayın.

5. Gelen posta sunucum...” altında “POP3” sunucusunu seçin. bir tab yapın.Gelen Posta (POP3, IMAP ya da HTTP) Sunucusu kutusuna pop.mail.yahoo.comyazın. bir tab daha yapın.Giden Posta SMTP) Sunucusu kutusuna smtp.mail.yahoo.comyazın. tablarla ilerleyip, İleri” düğmesine tıklayın.
6. açılan alanda (“@yahoo.com.tr” olmadan e-posta adresinizi yazınız.) bir tab yapın.

7. Parola kutusuna Yahoo! Posta parolanızı yazın. bir tab daha yapıp;
8. Outlook Express’in parolanızı anımsamasını isterseniz, Parolayı anımsa” kutusunu işaretleyin. tabla ilerle

9. Güvenli Parola Doğrulama gerektiriyor seçeneğini işaretlemeyin. tekrar tab yapın.
10. Sunucum Kimlik Doğrulama Gerektiriyor” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin. Tabla ilerleyip;

11. İleri” düğmesine tıklayın. tabla ilerle
12. Son” düğmesine tıklayın.

13. Yahoo! Posta Sunucusu’ndan mesajların silinmesini kontrol etmek için:Hesaplar” seçeneğine tıklayın.
14. Posta” sekmesini seçin. pop.mail.yahoo.com hesabın üzerine oklarla gelin. Tablarla ilerleyip özellikleri tıklayın.

15. açılan alanda ctrl tablar yaparak, Gelişmiş” sekmesini gelin.Yahoo! Posta mesajlarınızı bilgisayarınızın yanı sıra Yahoo! Posta sunucusunda da saklamak isterseniz, pencerenin altındaki Dağıtım bölümünde “Mesajların bir kopyasını sunucuda bırak” onay kutusunu işaretleyin. Mesajlarınızı Outlook Express’e aldıktan sonra mesajlarınızın Yahoo! Posta sunucusundan silinmesini isterseniz, bu kutuyu işaretlemeyin.
16. İSS’niz bağlantı noktası 25’i engellerse ya da e-posta gönderemezseniz, Yahoo!’nun SMTP sunucusu üzerinden posta göndermek için bağlantı noktası 587’yi kullanmanız gerekir. Bu değişikliği yapmak için aşağıdaki işlemleri uygulayın:

17. Araçlar” menüsünde, “Hesaplar” seçeneğine tıklayın.
18. Yahoo! POP hesabınızı seçin ve “Özellikler” düğmesine tıklayın.

19. açılan alanda ctrl tablar yaparak, Gelişmiş” sekmesine gelin. tablarlailerleyerek Giden sunucu (SMTP)” yanında bağlantı noktasını 25’ten 587’ye değiştirin. tabla ilerleyin.
20. Uygula” seçeneğine, ardından “Tamam” ve “Kapat” düğmesine tıklayın. 21. yahoo mail hesabının outlook'ta çalıştırıla bilmesi için pop3 erişimle yönlendirmesini etkinleştirmemiz gerekir. şimdi bunu anlatayım:

a: yahoo e posta kutunuzu açın.
b: açılan epostanızdan insört f7 yaparak sonrada s harfine basarak seçenekleri bul ve enter'e basınız.

c: açılan alanda insört f7 yapın sonrada p harfine basarak, pop erişim yönlendirmeyi bulun. Sonrada Şift enter'e basın.

ç: açılan alandada q klavye kullananlar r f klavye kullananlar ı harfine basarak webve posta erişimini boşluk çubuğuyla işaretler sonrada iki defa azönce ki tuşlara basar oradaki tüm mailleri almak istiyorum ibaresini işaretler, sonrada q klavye kullananlar b, harfine, f, klavye kullananlarda ç, harfine basarak saklayı bulup boşluk çubuğuna basarız. böylece işlemi bitirmiş oluruz.

22. bu tam olarak çalışmasada biz yinede buraya kendi sitesinde bahsedildiği gibi alıp, ekledik. bize uygun bir açıklama olsun diye, bazı eklemelerde bulunduk.

hotmail outlook ayarları:

ayarları artık ayrıntılı ve uzun uzun yazmaya gerek yok. zira mantık yukardaki mantığın aynısı. oradan inceleyipkıyaslama yaparak aşağıdaki teknik bilgileri kullanabilirsiniz.
1. pop3 gelen bağlantı: pop3.live.com
2. smtp giden bağlantı: smtp.live.com
3. sunucum kimlik doğrulama gerektiriyor: işaretlenecek.
4. güvenli parola doğrulaması gerektiriyor: karışılmayacak.
5. posta göndermeyle ilgili sorun yaşanırsa, yani postalar gitmezse, giden posta smtp numaras 587 olarak değiştirilip denenecek.
6. nasıl yapılacağıyla ilgili birşey bilinmiyorsa, yukarıdaki ttmail tanıtımı okunarak aynı yol ama buradaki bilgiler girilerek, takip edilecek.

paylaşmak için tıklayınız.