program dokümanları

bu alan birlikte yazacağımız, yani çok yazarlı bir web kitaptır. kendi yazdığınız, veya yazarının paylaşımında bir sakınca görmediği program tanıtım ve kullanımına ait yazıları buraya alt sayfa oluştur linkini kullanarak ekleyebilirsiniz. buradan sadece bilgilendirme amaçlı yazılar yayınlanacağından, lütfen soru sormayınız. soru cevap ihtiyaçlarınız için lütfen forum alanlarını kullanınız. dosya ekleme konusundada, sadece doküman içeren dosyalarınızı ekleyebilirsiniz. diğer dosyalarınızı paylaşmak için lütfen paylaşım merkezi linkini kullanınız. aksi taktirde yazınızın silinmesi veya paylaşım merkezine taşınması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. unutmayınız buradan yapacağınız küçük bilgi paylaşımları sizin için önemsiz gibi durabilir ama bir başkası için çok kıymetlide olabilir. bu nedenle, düzgün bir türkçeyle yazılmış, karakter sorunu olmayan, ve doyurucu bilgiler içeren bilgisayar programı kullanımına dair dokümanlarınızı buradan paylaşmanızı öneriyorum. lütfen bilgisayarı ilk kullanmaya başladığınız ayları hatırlayınız. anlatımlar genelde görme engellilerinde kullanımına uygun yani mouse kullanmaksızın sadece klavye ile işlem yapılabilecek şekilde yazılmıştır. eğer görme engelli değilseniz, tab basın, boşluk tıklayın gibi uyarıları dikkate almadan mouse ile ilgili yerleri tıklayarak devam ediniz. ve mümkünse sizde, abby fine reader kullanımı, nero kullanımı gibi sayfaları inceleyerek, anlatımları referans alınız. görme engelliler ancak bu tarz anlatımlardan faydalanabilmektedir. dilerseniz resimli anlatımda ekleyebilirsiniz.

Bilgisayar formatlama esnasında ekranın seslendirilmesi

Dikkat! bu bilgilendirme yalnızca görme engellileri ilgilendirir. Görme engelli olmayan dostlarıma, bununla uğraşıp zaman kaybetmemelerini öneririm.
merhabalar. Format konusunda sondan bir önceki aşamaya geldik. sondan bir önceki aşama diyorum çünkü son aşama baştan sona yelda, ipek gibi türkçe semtezleyiciyle format olacak. Biz bu yöntemle nvda espeak yada eloquannce seslerini kullanacağız ama yinede rakamları ve metinleri türkçe duyacağız. Şimdi yapılması gerekenlere geçelim.
1. bundan önce yaptığım format çalışmalarından öğrendiğiniz ne varsa unutun.
2. rardan çıkan, AutoUnattend.xml ve start.cmd dosyalarını windows yazdırdığınız flash belleğe kopyalayın.
3. portable nvda dosyalarınızı da bu dosyalarla birlikte flash belleğinize yani boot sources klasörlerinin yanına kopyalayın. daha da anlamamışsanız özetle, windows yazdırdığınız flash belleğinizde setup.exe, sources gibi dosya ve klasörlerinize ilaveten, nvda (küçük harflerle olacak) klasörü ve AutoUnattend.xml start.cmd dosyaları olacak. bunlar her hangi bir klasöre değil, doğrudan flash belleğe kopyalanacak.
windows 7 kuracaklar yazının ilerleyen kısımlarını beklesinler ve biz windows 10 yada 8 kuracakların ne yapacaklarını yazalım. Eğer 32 bit windows kuracaksanız, en eski mayıs 2017 yani craators update diye adlandırılmış isoya sahip olduğunuzdan emin olun. başka bir şeye gerek yok dosyaları kopyalayın ve yazıyı okumaya devam edin. 64 bit kuracakların dikkatine!
1. yukarıda sözü geçen dosyaları kopyalayın. (nvda sizden.)
2. craators update olan 32 bit windows 10 isosu bulun. ve tıpkı 32 bit windows kuracakmış gibi flash belleğinize yazdırın.
3. ultra iso programıyla sanal cd ye takarak yada winrar ile çıkararak 64 bit windows içindeki sources klasöründen install.esd dosyasını kopyalayın.
4. flash belleğinize girin ve sources klasöründen install.esd dosyasını silip, 64 bit sources klasöründen kopyaladığınız install.esd dosyasını yapıştırın.
5. formatla uğraştığınıza ve yukarıda uzun uzun yazmış olmama rağmen nvda klasörünü ve benim yazdığım AutoUnattend.xml dosyasıyla start.cmd dosyasını flash blleğe kopyalayın yazmama gerek yoktur herhalde.
6. nasıl yaparsınız bilmem ama bilgisayarınızı usbden başlatın ve nvdanın konuşmasını bekleyin. (tekrar yazıyorum yelda falan olmaz flash bellekteki nvda kendi içindeki seslerden birinde çalışıyor olacak.)
7. uzun uzun format pencerelerini yazmayacağım daha windows 7 kullananların gönlü alınacak formata niyetlenen gerisini de getiri artık. sadece harddisk formatlama işi bitip nvda size bilgisayar yeniden başlatılıyor diye o kesik ıslıklarından çaldıktan sonra, bir süre, mesela onbeş dakika bekleyin ve tolgayı iş başına çağırmak için başlat ctrl enter basın. tolga gelememişse iş bitmemiş demektir bu işlemi belli aralıklarla yapın korkmayın formata zararı olmaz.
Windows 7 kuracakların dikkatine!
1. siz de windows 10 kullanan arkadaşlar gibi craators update olan 32 bit windows 10 isosu ayarlayın.
2 siz de windows 10 kuruyormuş gibi havaya girip o iso dosyasını flash belleğinize yazdırın.
3. windows 7 isonuzu winrar yada ultraiso ile açın ve sources klasöründen, hayır esd değil hemen acele edip ha yukarıda yazıyor demeyin o yüzden sizi ayırdım. install.wim dosyasını bulun.
4. flash belleğinize kopyaladığınız windows 10 içine girin ve sources klasöründen install.esd dosyasını silin ve windows 7 den aldığınız install.wim dosyanızı buraya kopyalayın.
5. uzantıyı elinizle esd yapmayın çok istiyorsanız ben aşağıya wim dosyası nasıl esd dosyasına dönüştürülerek yüzde otuz küçültülür yazacağım.
. 6. nvda ve dosyaları diye başlamama gerek var mı?
7. sizde bilgisayarı usb den başlatın ve nvda nın konuşmasını bekleyin.
8. yeniden başlama sonrasında sizin tolga gibi bir yardımcınız olmayacak ama benim tavsiyem, onbeş yirmi dakika bekledikten sonra, arada bir kullanıcı adı yazıp 8 10 tane enter basın açılırsa ne ala açılmazsa bu işlemi on dakikada bir tekrarlayabilirsiniz.
herkesin dikkat etmesi gerekenler.
1. yelda aylin falan çalışmaz ama espeak falan türkçesi kurtarır.
2. bilgisayarı usb ile başlattıktan sonra, nvdanın konuşması için birşey yapmanıza gerek yoktur yapılacak tek şey beklemek.
3. nvda açıldığı halde ses gelmeyebilir ama bu microsoftun ses kartı driverlerini boot dosyalarına koymamasından kaynaklanır. çözümü de on onbeşliraya bir usb ses kartı alıp kulaklık yada hoperlörü ona takmaktır. nvda usb ses kartından kesinlikle ses verir. tabi yelda ile çalışan nvda kopyalamışsanız o da ses vermez, onunda çaresi insört ctrl s basıp sonra sırasıyla e ve enter basarak şans denemektir.
şimdi windows 7 kullananlara sözünü verdiğimiz kıyağı yapalım. Windows 7 kullanan kardeşim öncelikle şunu unutma; esd dosyası windows 7 dosyalarıyla boot etmez. bu yüzden elde ettiğin esd dosyasını kesinlikle windows 10 boot dosyalarıyla kullanmak zorundasın.
1. windows 7 isosunu ultraiso yada winrar ile açın.
2. sources klasöründeki install.wim dosyasını yereldisk c içine kopyalayın.
3. aşağıya yazacağım kodları biliyorsanız komut ekranına kopyalayıp çalıştırın, bilmiyorsanız bir not defterine kopyalayıp kaydedin ve txt uzantısını cmd olarak değiştirip onu çalıştırın. İşlem uzun sürebilir sabırlı olun. İşlem bittiğinde c diskinizin içinde az önce attığınız wim dosyanızın yanında birde esd dosyası göreceksiniz boyutlarına bakın ve farkı görün. (en az esd yüzde yirmibeş küçülmüş olmalıdır.) Artık wim dosyanızı silebilirsiniz. işte kodlar

dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:1 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:2 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:3 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:4 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:5 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:6 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:7 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:8 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:9 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:10 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:11 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:12 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery

MS-DOS NOTLARI

M-sdos işletim sistemi:
Sistem dosyaları: disk yada disketin bilgisayarı dos ortamından açabilmesi için disk yada diskete mutlaka kayıtlı olması geregen üç dosya vardır. Bunlar:

command.com: iç komutları ve hata mesajlarını içeren dosyalarıdr.
ıo.sys: command.com dosyasındaki iç komutları sisteme tanıtır.
msd.sys: dos işletim sisteminin kendi dosyasıdır. Sistem dosyalarından herhangi biri eksik ya da bozuk olursa bilgisayar dos ortamından açılamaz.

Ms-dos işletim sistemi tek kullanıcılı, tek işlevli ve grafik tabanlı olmayan sistemdir. Her bir dosyaların sistemde dosya isimleri ve uzantıları vardır. Ms-dos’ta dosya isimleri en fazla sekiz karekterden uzantılar ise üç karekterden oluşur.

İç komutlar: işletim sistemi bilgisyara yüklenirken command.com dosyası içerisinde ıo.sys dosyasının tanıttığı komutlardır. Dış komutlar: işletim sistemi bilgisayara yüklenirken tanıtılmayan komutlardır. Joker karekterler: dos ortamında aynı anda birden fazla dosya üzerinde işlem yapılmak istendiğinde joker karekterlerden yararlanılır. İki tür joker karekter vardır. Bunlar: ? ve *dır. ? kendi başına kullanıldığı yerde tek bir karekteri temsil eder. * ise kullanıldığı yerde birden fazla karekteri temsil eder.

KOMUTLAR:

cd.. bulunulan konumdan bir üst konuma dönmeyi sağlar.Dir: üzerinde bulunulan ortamdaki dosya ve klasörleri listeler.Cls: ekranı temizler.Vol: diskin adını ve seri numarasını görüntüler.Ver: kullanılan işletim sisteminin versiyon numarasını görüntüler.Time: bilgisayarın sistem saatinin görünmesini ve değiştirilmesini sağlar. Varsayılan saat değiştirilmemelidir.Date: bilgisayarın sistem tarihinin görünmesini ve değiştirilmesini sağlar.varsayılan tarih değiştirilmemelidir.Md: klasör oluşturmayı sağlar. Kullanımı için md yazılır. Bir boşluk verilir. Klasörün adı yazılarak onaylatılır.Rd: belirtilen dizini siler. Kullanımı için rd yazılır. Bir boşluk bırakılır. Silmek istenilen klasörün adı net olarak yazılır ve onaylatılır.Copy con: dosya açma komutudur. Kullanımı için copy con dosyanın adı yazılır. Bir satır alta inilir. Dosyanın içeriği yazılır. Kaydetmek için f6 tuşuna basılır ve onaylanır.Type: belirtilen dosyanın içeriğini görüntüler. Kullanımı için type boşluk dosya adı yazılır ve onaylanır.Del: belirtilen dosyayı siler. Kullanımı del dosya adı yazılır ve onaylanır.

Ms-dos penceresine ulaşmak için Windows+r tuş bileşenlerine basılır. Gelen pencereye cmd yazılır ve onaylanır.Ms-dos penceresinden çıkmak için exit komutu kullanılır.

WİNDOWS İŞLETİM SİSTEMİ:

İşletim sistemine sistem yazılımı da denir.bilgisayarın açılması için gerekli olan sistemdir. En yaygın kullanılan işletim sistemi Windows işletim sistemidir. Windowsun açılımıyala, ekrana gelen görünüm masaüstüdür. Masaüstüne dönmeyi sağlayan tuş bileşeni Windows+m’dir.masaüstünde birçok simge, dosya ve klasör vardır. Simge, masaüstünde bulunan küçük resimlerdir. Örneğin geri dönüşüm kutusu, bilgisayarım, ağ bağlantılarım gibi. Kısa yol simgeleri ait oldukları bölüme hızlı erişimi sağlarlar.
Klasör mevcut bilgilerin düzenli görünmesini sağlar. Dosya ve alt klasörler içerebilir.

Windows 7, Windows 8 veya Windows 10 kurulumuna program ileve etmek

Yazıyı yıllar önce, daha yalnızca Windows 7 kullanılıyorken yazmışım ama yöntem, Windows 8 ve Windows 10 için de geçerlidir.
bu yazımda sizlere, sysprep yöntemiyle windows 7 kurulumuna nasıl program gömülür onu anlatacağım. baştan şunu belirtmeliyimki yanlış anlaşılmasın bu yazı windows 7 yi katılımsızlaştırma amaçlı yazılmamıştır yalnızca windows 7 ye program ilave edilmesi anlatılacaktır. ilave edilecek programların, katılımsız olması şart değildir. öncelikle lazım olanlar listesini yazalım...
1. bilgisayarınızda iki parçalı hdd; (iki ayrı hardisk olması gerekmez tek hdd ikiye bölünebilir.) hdd nin nasıl ikiye bölünebileceğini aşağıya yazacağım. eğer bilgisayarınızın düzenini bozmak istemiyor ve iki bilgisayara sahipseniz vede donanım konusunda (sökme takma) bilgi sahibiyseniz, dd bölmenize gerek yoktur.
2. bilgisayara gömeceğiniz programlar.
3. gimagex isimli program. aşağıdaki dosya ekini indiriniz.
4. windows 7 dvd si veya flash belleği.
tek bilgisayarınızın olduğunu ve hdd nizin en az iki part olduğunu varsayıp anlatıma başlıyorum.
yereldisk c de zaten kurulu bir windowsunuz vardır temiz windows 7 yi yereldisk d ye kuracağız. zaten windows 7 nin bir huyu var nereye kurulursa kurulsun, kurulduğu yeri c olarak gösteriyor. formatı başlatıp, kullanıcı adı soran yere kadar normal windows kuruyor şeklinde ilerleyin. kullanıcı adı soran ekranda, şift ctrl f3 tuşlarına birlikte basın. ekranın pas geçip windows başlama ekranının geldiğini göreceksiniz. windows açıldığında, sizi bir pencere karşılayacak. bu pencereyi kapatmayın ama onaylamayında. elinize gözünüze takılmayacak bir şekilde ekranın bir köşesine sürükleyin ve o bir köşede beklesin. sonra aynen hemen kullanacakmış gibi programlarınızı ve driver larınızı kurun. ayarlarınızı yapın bu esnada dikkatli olmalısınız microsoft sadece üç kez yeniden başlatmaya izin vermektedir. bu yöntem microsoft tarafından, bilgisayar üreticilerinin windows 7 ye program ekleyebilmeleri için hizmete sunulmuştur. ve lisans kaygıları nedeniyle sadece üç yeniden başlamaya izin verilmektedir. eğer kurulum ve ayarlarınız bittiyse, az önce görmezden gelin bir kenara alın dediğim sysprep penceresini karşınıza alın ve hiçbirşeyine dokınmadan ok tamam (herneyse) düğmesini tıklayın. bilgisayarınız yeniden başlayacak siz eski kendi kullandığınız windowstan açın bilgisayarınızı. sonradan kurduğunuz windowsun bulunduğu sürücüye girin. kullanıcılar, klasöründen administrator klasörünün içini olduğu gibi kopyalayıp default klasörüne yapıştırın. gimagex programını çalıştırın ve aşağıdaki adımları uygulayın. bu yöntemle bir install.wim dosyası elde edeceğiz.
1-Gimagex te üsten capture seceneğini seçin;
2-source:imajını alacağımız sysprep le yaptığımız temiz sistem yolu mesela D:\-K:\-E:\
3-Destination: imajını aldığımız install.wim dosyasını kaydedeceğimiz yer
4-name:Windows 7 Ultimate
5-Description:Windows 7 Ultimate
6-Compression:Maximum
7-Sku Flag:Ultimate
8-Display Name:Windows 7 Ultimate
9-Display Desc:Windows 7 Ultimate
options kısmından check kutucuğunu işaretleyin ve create ye tıklayınve işlem başlıyor
ben ultimate diye yazdım ama siz windows sürümünüze göre home pro neyse artık onu yazarsınız. kendi karşılaştığım bir sorunuda yazayım işlem esnasında bulunamadı dediği dosya olursa yerinide verir gidip silin windows dosya yok uyarası verirse unlocker programını kullanabilirsiniz. buraya kadar işlemleri doğru yapmış ve bir hatayla karşılaşmamışsanız, gösterdiğiniz yerde install.wim adında bir dosyanın oluşmuş olması lazım. bu dosyayı kopyalayıp, windows 7 isosunda, sources klasörünün içine yapıştırıyor ve dosya değişimini onaylıyoruz. böylece program ve ayarlarınızın olduğu yeni windows 7 hazır. son birkaç not yazarak anlatımı bitiriyorum. windows 7 de hdd genişletmek için, bilgisayar simgesine sağ tıklayıp, yönet diyoruz. çıkan pencereden, diskleri yönet diyor ve ilgili diske sağ tıklayıp birimi küçült diyoruz. pencereler türkçe çok ayrıntıya girmeyeeceğim adımları takip edin ve ortaya çıkan bölümlenmemiş alana sağ tıklayın. çıkan menülerden bölümü aktif edecek olanı bulun. mesela mantıksal sürücü falan şu an hatırlamıyorum. birde windows 7 isosuna install.wim dosyasını gömmek için, ultraiso veya tarzı bir program kullanabilirsiniz. sorularınız için forum bölümünü kullanınız buradan soru sorma imkanı olmayacak. ekten çıkacak olanlardan 32 veya 64 bit olanını tercihinize göre seçin.

abby fine reader kullanımı

anlatımda 8 numaralı sürüm üzerinden gidilmiştir. ancak ileri sürümlerde, pencere ve uygulamalarda küçük farklar ortaya çıkabilmektedir. mantık aynı program aynı farkı bulup gereken düzeltmeleri öğrenmekte sizlere kalıyor. zaten öğrenmenin gereği birazda bunun böyle olmasını zorunlu kılıyor.
Bu program bilinen en iyi tarama programıdır. Yazılı metinleri tarayıcıdan taratmak suretiyle önce metni resme dönüştürür. Sonra resimdeki yazılı metni
istenilen şekilde bilgisayar ortamında yazılı, bir belgeye dönüştürür. Aynı zamanda pdf, uzantılı dosyaları istenilen şekiylde yazılı bir metne dönüştürebilir.
Çok sayıda özelliği bulunan fineReader, bizim için okuyamadğımız kitapları, bilgisayar ortamına aktararak okumamızı sağlaması yönünden çok faydalı bir
programdır.
Bu programı nasıl kulanıldğını önemli özelliklerini vurgulayarak sizlere anlatmaya çalışalım. Açıklamalarımızı dikkate alarak bire bir kendiniz yada bir
arkadaşınızla, fineReader kulanımını rahatça öğrenebilirsiniz.

FineReaderde yapılması gereken tarayıcıyı tanıtma ayarları

1. Başlata basın, tüm programlara yada programlara girin.
Oradan, ABBYYFineReaderi bulup sağ okla altMenüsünü açın.
Sonra ABBYY FineReader 8.0 Professional Edition vardır .Onu bulup enter’a basın.

2. Böylece fineReader programı açılmış olur.
bu pencerede iken tüm işlemler buradan yapılacakdır.
fineReaderin kısa yollarını kullanarak sizlere, öncelikle fineReaderin yapılması gereken ayarları anlatılacak.

3. FineReaderde tarama işlemini gerçekleştirebilmek için kullanacağınız tarayıcğyı,
Ona tanıtmak gerekecektir.
Bunun için ctrl+shift+o yaparak fineReaderde seçeneklere geliriz.

4. Açılan fineReader seçeneklerinden, ctrl+tablar yaparak tara/aç alanını bulunuz.
Tam gelinen yer: kaynağı seç düğmesidir ve burada boşluk çubuğuna basılır.

5. Açılan alandan tarayıcınız ne ise onu oklar ile bulur üzerine geliriz.

6. Sonra tablarla ilerleyip tamamı bulur boşluk çubuğuna basarız.

7. Tekrar kaynağı seç düğmesi üzerine dönmüş oluruz.
Buradayken bir defa tab yaparak Taramayı fineReaderin aracılığıyla yapmasını istediğimiz seçim alanına gelmiş oluruz.
Oklarla abby arabirinimi kullan seçeneğinin üzerine geliriz.

8. Bulunduğumuz yerden tablarla ilerleyerek; birden fazla görüntü tara onay kutusunu bularak boşluk çubuğuna basarak işaretleriz.

9. ctrl tab tuş kombinasyonuyla genel sekmesine gelinir ve kayıt seçenekleri düğmesi tıklanarak, yaptığımız işleme bir isim verilir. sonrada şift tab ile program files içinden ABBYY FineReader klasörü bulunur ve içine girilip, tablarla kaydet düğmesi bulunarak kaydedilir. böylece ayarlarınızı bir fbt dosyasında saklamış olacaksınız. o dosyayı saklayarak daha sonraki fine reader kurulumlarınızda yükleme seçeneği düğmesinden gösterebilir ve tekrar tekrar ayar yapma zahmetinden kurtulmuş olursunuz.
Seçenek alanında bir çok yapmanız gereken işlemler var. Bu işlemler sizin yapacağınız taramaya göre değişir.
Biz en önemli yapılması gereken ayarları yaptık. Diğerlerini siz kendiniz bulunuz.
Yalnız çok karmaşık bir yapıya sahiptir. FineReader seçeneklerinde tavsiyemiz yapacağnız ayarları tektek deneyin. Hoşunuza gitmezse eski haline getirebilirsiniz.
Eğer işin içinden çıkamazsanız, varsayılan ayarlara dön seçeniğini bulup eski haline geri getirebilirsiniz.

Tarama seçenekleriyle ilgili yapılacak ayarlar

1. Açılmış olan fineReader penceresindeyiz;
ctrl+shift+s, yaparak tarama seçeneklerinin bulunduğu alana gelmiş oluruz.

2. burada yapılması gereken iki önemli ayar vardır.
Tablarla ilerleyerek sayfalar arasında dur onay kutusunu bulup boşluk çubuğuna basarak işaretlemelisiniz.
Aynı zamanda orada sayfalar arasında durakla seçeneği var onunla karıştırmayınız.
Eğer bu onay kutusunu işaretlemezseniz tarama yaptığında belli bir süre durup: kendiliğinden tarama işlemine geçecektir.
Amacınıza ve yapacağınız taramaya göre tercih sizindir.

3. Yine tablarla ilerleyerek her taramada bu pencereyi gösterme seçeneğinin bulunduğu onay kutusunu bulup boşluk çubuğuna basarak işaretleyin.

4. Eğer burada başka ayarlar yapmayacaksanız; tablarla ilerleyip tamamı bulur boşluk çubuğuna basınız.

FineReaderde tarama işlemi

Yapılması gereken önemli tüm ayarları yapmış bulunuyoruz.
Bundan sonrası tarama işlemleridir, bunlarıda kolay olsun diye kısa yolları kullanarak anlatacağız.

1. açılan fineReader penceresindeyiz.
Tarayıcıya taramak istediğiniz bir kitap yada yazılı bir metin koyunuz.

2. FineReaderde tarama yaptırmak için iki yol vardır:
İlki ctrl+d, ile tarayıcıdaki bir metni hem tarar hemde okuyarak çevirme işlemini yapar.
Aynı zamandada ctrl+shift +d, uzun bir kitap, tarıyorsak tüm işlemleri tara ve oku demiş oluruz.
Bunu pek tavsiye etmioruz bilgisayarınız çok yavaşlayacaktır. Bu yüzdende fineReader taramada istenmeyen hatalar yapacaktır.
İkinci anlatacağımız yöntem ise bunu tavsiye ediyoruz.
Ctrl+k, ile tarama işlemini başlatırız.
Tarama işlemi başlar ve biter bir uyarı penceresi açılır.
size sorar başka birşeyler taramak istiyormusunuz der.
Eğer isteğiniz evetse yada hayırsa oklarla bulup seçin ve boşluk çubuğuna basın.
Eğer evet diyecekseniz, yeni bir tarayacağınız metni tarayıcınıza koyunuz ve evet düğmesine boşluk çubuğuyla basınız.çünkü yeniden tarama işleme başlayacaktır.
Bu böyle devam edip gidecektir siz hayır diyenekadar.

3. Tarayacaklarımız bitmiş olsun ve hayır demiş olalım.
Taradıklarımız karşımızda resim olarak durmaktadır asıl onları yazıya dönüştürme işlemini yapalım.
Bunun için eğer taranılan betin bir sayfa ise ctrl+r, birden fazla ise ctrl+shift+r yaparsak okuma yani resmi yazıya dönüştürme işlemi başlayacaktır.
Metin uzunsa işlem biraz zaman alacaktır. Jaws size okumanın yüzde olarak ifadesini söyleyecektir.

4. okuma işlemi bittikten sonra ihtiyaca göre ya hemen orada dokümanı incelerizki buda alt tuşuyla ve aşağı yön tuşlarıyla, sonucu kaydet alt menüsünden tüm sayfaları kaydet alt menüsüne oradanda ihtiyaca göre microsoft word veya excell veyada istediğiniz başka bir uygulama farketmez gönderebilirsiniz. bu ancak bir fatura gibi oku at belgelerinde çok işe yarar.

5. yada yaptığımız işlemleri kaydetmeliyiz.
Bunu ctrl+s yaparak işlemi başlatmış oluruz. karşımıza sayfaları kaydet penceresi açılır.
ilk gelmiş olduğunuz yer dosya adının yazılacağı yerdir.
Lütfen buraya bir ad girin. siz bir ad yazmazsanız, kendisi untitlet diye bir başlıksız anlamına gelen bir dosya adı verecektir.

6. bulunduğumuz yerden bir tab yaparsak kaydedilecek dosyanın türünü seçeceğimiz liste kutusuna geliriz.
Oklarla istediğiniz bir dosya türünün üzerine geliniz. Size tavsiyem word belgesi yada düz metin belgesi olabilir.

7. tablarla ilerleyerek şimdilik kaydet ve iptal düğmelerini geçip, taranan sayfaların hangilerini kaydetmek için seçim yapabileceğimiz liste kutusunu bulunuz.
İki seçeneğimiz var seçili sayfaları kaydet ve tüm sayfaları kaydet seçenekleridir. Yine tavsiyemiz tüm sayfaları kaydet seçeneğini oklarla seçmenizdir.

8. Bir defa daha tab yaparak dosya seçenekleri liste kutusuna gelmiş oluruz.
Burada dört seçenek var oklarla tavsiyemiz bütün sayfalar için tek bir dosya oluştur, seçeneğinin üzerine geliniz.

9. Bir tab daha yaparak dosya kaydedildikten sonra dosyayı açıp açmayacağımızı belirteceğimiz onay kutusuna gelmiş oluruz.
Kendi tercihiniz neyse ona göre seçiminizi yapın. Normalde bu onay kutusu işaretli değildir. Siz eğer boşluk çubuğuyla basarak işaretlerseniz dosya kaydedilir
ve okunmaya hazır bir şekilde açılır.

10. Tablarla ilerleyerek dosyalarınızı nereye kaydedilmesini göstereceğiniz konum seçme kutusuna gelin oklarla bir yer gösterin.
Örneğin dosyayı belgelerimden taramalar diye bir klasör açmışsınız oraya gitmesini istiyorsunuz bunu için konumdan belgeleri oklarla seçin.

11. sonra iki defa tablara basarak belgelerimin içindeki klasörlerin olduğu listeye gelmiş olursunuz.
Oklarla bir klasör seçin buda taramalarım adlı bir klasör olduğunu varsayıyorum.

12. En sonundada tablarla ilerleyerek kaydeti bulur, boşluk çubuğuna basarız.
Böylece tarama işlemimiz bitmiş olacaktır. Bu kayıt seçenekleri bir defa yapılması yeterlidir. Siz değiştirmedikçe yaptüığınız ayarlar aynen kalacaktır.

13. FineReaderi yapacağınız işlemler bittiyse alt+f4 yaparak tamamen kapatırız.
Sonra karşımıza bir yaptğınız işlemleri kaydetmek istiyormusunuz uyarısına hayır demelisiniz.
Eğer evet derseniz okunmamış ham olan görüntüyü kaydetmiş olursunuz .

Pdf uzantılı dosyaları fineReader ile farklı dosyaya dönüştürme

1. Öncelikle abby FineReaderi açınız.

2. pdf uzantılı dosyanızı ctrl+c, ile kopyalayıp açılan fineReader penceresine gelip ctrl+v, ile yapıştırın.
Kömeye görüntü ekleniyor diyecektir, biraz bekleyin. Zaten size jaws ne kadar kaldığını yüzdesel olarak söyleyecektir.

3. Kümeye görüntü eklendikten sonra daha öncedende bahsettiğimiz okutma işlemi ve kaydetme işlemlerini hatırlayın yada tarama nasıl yapılır açıklamasını
tekrar okuyunuz. Burada hatırlatma olsun diye detaya girmeden kısa yollarla işlemi tamamlayacağım. Ctrl+shift+r yaparak eklenen görüntü okutulur.

4. Sonra okuma işlemi bittikten sonra ctrl+s yaparak çevrilen metni kaydetme işlemlerini yaparız.

FineReaderde kulanılan kısa yollar

FineReaderin kullanımıyla ilgili yaptığımız açıklamalar içinde bazı kısa yolları kullanmıştık. Birde hepsinin bir arada olması daha iyi olur düşüncesiyle
bir arada yazalım.

1. Ctrl+o, seçeneklere gider.

2. Ctrl+k, metni tarar.

3. Ctrl+d, tek bir sayfalık metni tarar ve okur.

4. Ctrl+shift+d, tüm sayfaları tarar ve okur.

5. Ctrl+r, tek birsayfayı okur.

6. Ctrl+shift+r tüm sayfaları okur.

7. Escape, taramayı durdurur.

8. Ctrl+s okunmuş sayfaları kaydeder.

9. Ctrl+shift+s okuma seçeneklerinin ayarlar penceresini açar.

10. Ctrl+o, fineReaderle dosya açar.

11. Ctrl+n, yeni küme açar.

12. Ctrl+shift+n, küme açar.

13. Ctrl+t otomasiyon yöneticisini açar.

14. Ctrl+f4, mevcut sayfayı kapatır.

15. Ctrl+g, sayfaya gider.

16. Ctrl+e,sayfada düzeni inceler.

17. Ctrl+shift +e, tüm sayfalarda düzeni inceler.

18. F7, yazım denetimidir.

19. F4, sonraki hatadır.

20. Shift+f4, önceki hatadır.

21. Ctrl+shift+b, tüm blogları okur.

22. Ctrl+dlt, tüm metni ve blokları siler.

23. Ctrl+shift+dlt, metni siler.

24. Ctrl+shift+t, doğru çözünürlük.

25. Ctrl+shift+c, görüntüyü kırpma.

26. ctrl+d, sözlügü açar.

27. Ctrl+l, dil editörünü açar.

28. Ctrl+f6, sonraki pencere.

29. Ctrl+shift+f6, önceki pencere.

30. Alt+0, 1küme.

31. Alt+2, 2görüntü.

32. Alt+3, 3metin.

33. Alt+4, görüntüyü yakınlaştır.

bilgisayar ölçü birimleri

kb mb derken bilgisayardada günlük hayatımızda olduğu gibi ölçü birimleri vardır. ve bu birimler kullanılırken çoğu kimse tarafından ya karıştırılır yada bilinmez. yazdığımız her bir harf bir byte denk gelmektedir. bu ölçü biriminde katlar 1024 şeklinde ilerlemektedir. mesela gerçek hayatta 1000 kg nasıl 1 ton olmaktaysa, 1024mb aynı mantıkla 1gb olmaktadır. aşağıya sırasıyla küçükten büyüğe doğru sırasıyla yazıyorum.
b (byte) kb (kilobyte) mb (megabyte) gb (cigabyte) tb (terabyte) pb (petabyte) eb (exabyte) zb (zettabyte) yb (yotabyte)

e-posta programlarının kullanımı

bu sayfaya alt sayfalar ekleyerek, outlook, mozilla thunder, livemail gibi e-posta programlarının nasıl kullanılacağını anlatacağız.

outlook kullanımına dair bilgiler

Outlookta tüm ayarları yaparken outlok açık olması lazım. outlook açıldığında bize uygun olmayan bir şekilde yapılandırılmıştır. Outlook hakkındabilgilendirici bir hoş geldiniz. Mail’i vardır. bunu ister okuyun ister okumayın del tuşuna basın. silin gitsin. yoksa her açıldığında karşımıza çıkacaktır. Birde gelen mailler direk açılıp okunacak şekildedir. Eğer düzeltmezsek, virüs içeren mailler bizi zora sokar. İşte bunların düzeltilmesi gerekir. Bu ayarları şimdi yapalım.
Ön izleme ayarının yapılması
1. outlook’umuz açıkken solAlt tuşuna basın. Sağ oklada görünümü bulduktan sonra aşağı ve yukarı oklarla düzeni bulup enter’e basın.
2. geldiğimiz alanda maillerimizin direk açılmasını engelleyeceğimiz, ön izleme ayarınıyapacağız. bunun için tablarla ilerleyerek ön izleme bölmesini göster onay kutusunu bulup işaretini, boşluk çubuğuyla tıklayarak kaldırmalıyız.
3. tekrar tablarla ilerleyerek, tamamı bularak; boşluk çubuğuyla tıklar işlemi tamamlamış oluruz.
Outlook’un seçenekler penceresinde yapacağımız bir dizi ayarları
1. Outlook açıkken solAlt tuşuna basılıyken a harfine basarak araçlar menüsüne gelir oradanda seçenekleri bulur enter’e basarız.
2. geldiğimiz alan outlook’un çok sayıda ayarlarını yapacağımız yerdir. Burada ilk yapacağımız işlem zaten açılır açılmaz direk üzerine geliyor başlangıçta doğrudan gelen kutusu klasörüme git onay kutusunu boşluk çubuğuyla eğer işaretli değil ise işaretleriz. Ayarlarımıza Devam ediyoruz.
2. Outlook gelen maillerimizi belli bir zaman aralığında alır ve bize iletir unun ayarını yapalım: tablarla ilerleyerek dakikada bir bak seçim kutusunu buluruz buraya siz isteğinize göre dakika cinsinden olmak şartıyla aşağı ve yukarı oklarla dilediğiniz dakikaya getirin. isterseniz hiç karışmayın. Zaten normali 30dk’dır. Size önerim 15dk’dan aşağıyı seçmeyin. Yine bir başka ayara geçiyoruz.
3. yaptığımız en son ayardan sonra 1 defa ctrlŞift tab yaparak bakım alanına geliriz burada bir tab yaparak çıkışta silinmiş öğeler klasöründeki iletileri sil onay kutusunu eğer işaretli değil ise boşluk çubuğuyla işaretleyin. Ctrl tab tuşlarıyla dolaşıp imzalar sekmesinden maillerinizin altına eklenmek üzere imzada oluşturabilirsiniz.
4. eğer yapacağınız ayarlar bittiyse tablarla ilerleyerek tamamı bulup boşluk çubuğuyla tıklayın. Outlook’u açıp kapatığınızda yaptığınız ayarlar geçerli olacaktır. daha burada bir çok ayar var en önemlilerini yazdım gerisini siz keşvedin. Ama size tavsiyem diğer ayarlara hiç dokunmayın standart olarak ayarlanmışlardır.
Outlook’ta kural oluşturmaBu nedemektir açıklayayım: çok sayıda mail geliyor ve bir çok mail grubunada üyesiniz tüm mailler gelen kutusunda toplanır karmaşaya yol açabilir. Ama siz öyle bir şey istiyorsunuzki benim maillerim benim belirleyeceğim klasörlere gitsin ayrı ayrı klasörlerde toplansınlar istiyorum diyorsunuz. Örnek verecek olursak a, b, c, mail gruplarım dan gelenler kendi klasörüne gitsin istiyoruz çok kolay gelin şimdi bu ayarı yapalım.
1. Outlook açıken sol alt tuşuna basılıyken a harfine basarak; araçlara, oradanda kural oluşturmaya, gelip sağ okla alt menüyü açın. postayı bulup enter’e basın.
2. Açılan alanda ilkkez bir kural oluşturacağımız, için sadece ekle vardır. Eğer daha önceden oluşturulmuşsa, bir kural eklenin yanındada değiştirde olacaktır. Bu değiştirözelliği kuralla ilgili, daha sonra bir takım değişiklikler yapmak, istersek işimize yarayacaktır. Biz tablarla ilerleyip ekle’yi, bulup tamamı boşluk çubuğuyla tıklarız.
3. birinci adımımız: Açılan alanda gelen maillerimizi, hangi özelliğe göre, belirleyerek yönlendireceğimizi, seçmemiz gereken özellikler var. burada aşağı ve yukarı oklarla ilerleyerek, bu özelliklere bir gözatın. ençok işe yarayan iki tane seçenek, daha çok tercihediliyor.kimden gelen satırında geçsin, yada konu satırında geçsin, özellikleri kullanılır. Biz bir mail grubundan gelen epostalarımızı bir klasöre yönlendirmek istiyoruz o zaman konusatırrında geçsin seçeneğini oklarla bulur boşluk çubuğuyla işaretleriz. Yani neyi istiyorsanız, o özellikleri işaretleyin.birden fazlada, özellik seçe bilirsiniz. bir tab yaparız seçme işlemini yaptıktansonrada.
4. ikinci adımımız ise: geldiğimiz alanda mail’imizi belirtilen klasöre, taşı seçeneğini boşluk çubuğuyla işaretleriz. Buradada çok sayıda özellik var isterseniz bir inceleyin ama ençok kullanılan seçtiğimiz özelliktir. Bu iki adımda kuralımıza komut vermiş olduk ama uygulamasını biraz sonra bir tab yaptıktan sonra geldiğimiz alanda yapacağız.
5. üçüncü adımımız ise ilk iki adımda yaptıklarımızı somut olarak yapacağız burada iki işlem yapacağız.
A: birinci adımda konu satırında geçsin işaretlemiştik. İşte okla konusatırında geçsin özelliğini bulur enter’e basarız. hem seçmiş hemde yazı alanını açmış oluruz. Açılan yazı alanına mail guruplarının hepsinde kendi ismini belirten bir ön adı vardır işte buraya örnek olarak körler vadisi yazalım. Tablarla ilerleyerek önce ekle sonrada tamamı bulur boşluk çubuğuyla iki yeride tıklarız.
B: tekrar az önceki yere dönmüş oluruz. bir okla aşağı inerek, belirtilen klasörüne taşıyı bulur, enter’e basarız. Açılan alan oluyşturacağımız klasörün nerde, açılaçağını belirleyeceğimiz yere gelmiş oluruz. burada gelen kutusunu oklarla bulur tablarla ilerleyerek yeni klasör oluyşturu bulur boşluk çubuğuyla tıklarız. klasör adını buraya yazarız körler vadisi grubu örnek olarak yazalım. Tablarla ilerleyip tamamı buluruz boşluk çubuğuylada tıklarız. Sonrada bir tab daha yaparız.
6. dördüncü adımda ise kuralımıza bir ad, yazacağımız yerdeyiz. burada kendisi bir ad vermiştir. siz onu silin. örnek olarak körlervadisi yazalım.tablarlada ilerleyip tamamı bulur tıklarız.
7. geldiğimiz yerdende kapatı bularak boşluk çubuğuyla tıklayarak işlemimizibitirmiş oluruz.
Outlook’ta kimlik oluşturma
Bir iş yerindesiniz yada kalabalık bir aileye sahipsiniz outlook’tan maillerinize bakmak istiyorsunuz biraz ortalık karışır. Korkmayın! bir çözümü var. hemen anlatayım:
1. solAlt tuşuna basın.
2. aşağı ve yukarı ok tuşlarıyla kimlikleri bulup sağ okla açın. Karşımıza ikitaneseçenek çıkar biz kimlik ekleyi oklarla bulup enter’e basarız.
3. karşımıza çıkan alanda bizden istenen şeyleri yazar tablarla ilerleyerek tamamı bulur boşluk çubuğuna basarak işlemi sonlandırırız.4. bu işlemle outlookta yeni bomboş bir oturum açmış oluruz burası sanki hiç eldeğmemiş ayarlanmamış bir alandır tüm istediğiniz ayarlamaları bağımsız olarakyapabilirsiniz burası size özel bir alandır. İsteğinize göre düzenleyin.Daha işlemler bitmedi devam edelim:
.5. kimliğinizi oluştururken yada herhangibir değişiklik yapmak istiyorsunuz bunu şimdi yapalım:Az önce iki seçenek var demiştim orada olalım.kimlik ekleyi tıklamıştık şimdi iseaşağı okla kimlikleri yöneti tıklayarak hertürlü değişikliği yapa bilirsiniz. Hatta eklediğiniz, kimliği kaldıra bilirsiniz. yada yenilerini, ekleye bilirsiniz.
6. peki oluşturduğumuz kimliklere nasıl giriş yapacağız diyorsunuz? Onuda anlatayım:Outlok açıken solAlt tuşuna basınız. Oklarla kimlik değiştiri bulup enter’e basınsizden neler isteniyorsa gerekli yerlere yazın işlem tamamdır.
Outlook’ta adres defteri kullanımı
Outlook adres defteri olarak bilgisayarınızdaki var olan adres defterini kullanır. Tablarla ilerleyerek adres defterinizi bulabilirsiniz.
Adres defterine kişi ekleme silme ve değişiklik yapma
1. Outlook eğer ayarlarını değiştirmediyseniz kendisi kişileri adres defterinize ekler. yada siz istediğiniz bir şekilde Outlook’un seçeneklerinden değiştirebilirsiniz. Gelen mailleri yanıtlarsanız bu dediklerim olacaktır deneyin.
2. kendinizde adres defterine yazarak ekleyebilirsiniz. Bunun için adres defteri üzerindeyken aplykeyşğn yaparak yeni kişi ekleyi bulur enter’e basarız. Açılan alanda bizden ne isteniyorsa onları gerekli yerlere girer tablarla ilerleyerek ekle ve tamamı bulur boşluk çubuğuyla tıklarız. Böylece kişi adres defterimize eklenmiş olacaktır.
3. Diyelimki adres defterimizdeki kişiler üzerinde geğişiklik yapmak istiyoruz. Bunun için değişiklik yapacağınız, kişinin üzerine gelin. Aplykeyşın yapıp oradan özelikleri tıklayın. Açılan alandada bir sağ ok yaparak adı tab alanına gelin tablarla ilerleyerek istediğiniz değişiklikleri yapın sonrada tamamı bulun boşluk çubuğuylada tıklayın. Burası kişi ekleme yaptığımız yerdir.
4. eklediğmiz kişileri silmek içinde bildiğiniz silme yöntemleri geçerlidir. Örnek olarak sileceğiniz kişinin üzerine gelin delete tuşuna basın ve evet’i tıklayın silinecektir.
Adres defterinden mail yollama
1. Kime mail yollamak istiyorsanız oklarla üzerine gelin enter’e basın.
2. açılan alandan tablarla ilerleyerek, konu alanına konunu yaz. ilerleyerek ileti yazı alanını bul ve ne istiyorsan onu yaz. Ctrl enter yap işlem tamamdır.
Outlok’ta dolaşım tuşları ve kısa yollar
1. genel olarak dolaşım ve kısa yollara bir bakalım: Outlook açıldığnda ayarları yapılmışsa, direk gelen klasörüne gider. isterseniz bir şift tab yapalım ve outlok yapısını bir inceleyelim: Outlook şu klasörlerden oluşur:bir çiçek demeti olarak düşünün. çiçeğin sapları, onun incedalları ve yaprakları var. işte ağaç görünümüne benziyor. önce klasörleri aşağı ve yukarı oklarla enbaştan itibaren bir dolaşalım. Klasör listesini.
0. outlok açıldı ve var olan mail hesabınızı söyler.
1. yerel klasörler: burası klasörlerin bulunduğu çiçek demetinin saplarının tamamının bulunduğu yerdir.
2. gelen kutusu klasörü: Eğer burada yeni klasörler eklemişseniz kural oluştururken gelen kutusu açılır ve ordaki klasörleri gösterir. Aynı zamanda gelen mailleriniz buradadır.
3. giden kutusu klasörü: buradada gönderdiğiniz ancak henüz yerine iletilmemişmailler var. Mailler yerine ulaştığında buradan kendiliğinden silinirler.
4. gönderilmiş öğeler klasörü: burada ise yerine sağsalim ulaşmışmailleriniz olacaktır. Sizin dışarıya gönderdiğiniz maillerin listesi yani.
5. silinmiş öğeler klasörü: sildiğiniz mailleri burada bulabilirsiniz. Daha önce debahsettim seçeneklerden buranın Outlook kapandığında silinmesi için bir ayaryapmıştık.
6. taslaklar klasörü: burası mail’inizi yazarken bir işiniz çıktı ve burayı kapıtmakzorundasınız size çıkarken sorar değişiklikleri kaydetmek istiyormusunuz diye evet derseniz işte buraya gönderilir .sonra siz tekrar buradan mail’iniziyazmaya devam edersiniz.
Şimdi ise klasörleri nasıl açarız: gelen kutusu klasörünü açmak için üzerine gelip,enter’e basarak açmamız sözkonusu değildir. gelen kutusu üzerindeyken bir tabyaparsak, gelen kutumuza girmiş ve mailerin listesinin olduğu yere gelmiş oluruz. outlook’un bütün klasörleri bu şekilde açılır. Mail listesinin olduğu yerdeyiz burada aşağı ve yukarı oklarla dolaşırız mailleriAçmak için enter tuşu mailden çıkmak için eskeyp yani çıkış tuşu silmek için ise dedelete tuşuyla silebilirsiniz. Bildiğiniz dolaşım tuşları geçerlidir burada. Bir tab daha yaparsak adres defterine gelmiş oluruz. Daha önce size burayıda anlatmıştım.Bir tab daha yaparsak tekrar klasör listesine gelmiş oluruz.
2. mail’le ilgili dolaşım tuşları ve kısayolları na bir bakacak olursak: Gelen kutusunda yız burada mail listesi bulunur.
A: mail’leri açma kapama ve silmek için: açmak istediğiniz mail’in üzerine gelin entere basarsanız açılacaktır yada silmek istiyorsanız delete tuşuna basmanız yeterlidir.
B: mail okumak için: bildiğiniz okuma yöntemleri geçerlidir. Okudunuz silmek yada çıkmak istiyorsunuz. Çıkmak için eskeyp silmek için ise ctrl d harfine basarsanız mail silinir ve bir sonraki mail’e geçmiş olursunuz.
C: mail’i okudunuz yanıtlamak istiyorsunuz yapacağınız işlem ctrl r harfine basıp yazmanız gerekerleri yazıp ctrl enter tuşuna basmanız yeterlidir.
Ç: gelen kutusundayız outlokk açıldığında kendisi otomatikmen mailleri alır v uzun süre oldu bizede mail yollanmış olsun nasıl alacağız bu mailleri: f5 tuşuna basarak alabiliriz. Birde ctrl m yaparak hem yollar hemde alırız.
D: mail’i iletmek istiyorsunuz okudunuz beğendiniz başka birine göndermekistiyorsunuz ozaman ctrl f harfine basın kime yollamak istiyorsanız kime satırına yazın ve yollayın gitsin.
E: yeni bir mail yollamak istiyorsunuz: ctrl n harfine basın. Açılan ileti Yazmaalanından gerekli yerler olan kime satırını, konu satırını, mail yazma alanınadaister yazın isterse başka yerden kopyalayıp yapıştırın sonundada ctrl enter’e basarakta mailinizi, gönderin gitsin. Birden fazla kişiye aynı maili göndermek içinde, kime kısmına adres yazarken, Araya(noktalı virgül) koymalısınız. örneğin: korlervadisi@gmail.com;korlervadisi@korlervadisi.com şeklinde yazın. Dilerseniz aşağıdaki işlemi yaparak gönderdiğiniz mailin okunmasından haberdar olabilirsiniz. Maili göndermeden önce, alt tuşu ve sağ okla araçları aşağı okladaokundu bilgisi isteyini bulup enter’e basın. Bunu önemli mailler için yapmalısınız yoksa bu durum sıkıcı bir hal olabilir.
F: mail’le arkadaşınıza dosya göndermek istiyorsunuz: kullandığnız mail ve gönderdiğiniz mail hesabının ne kadar buyüklükteki dosyaları gönderme ve almayaizin verip vermeyeceğinizi öğrenin. Bundan sönra işimiz kolay.
1. Ctrl n yaparak yada adres defterinden göndereceğimiz kişiyi enterle tıklar açarız.Sonrada sol alt tuşuna basar sağ oka basarak ekleyi bulur üzerindeyken aşağı oka birdefa basar dosya ekle seçeneğini buluruz. geldiğimiz yer bir dosya göndermek için, tıklanacak seçenek şimdi tıklamayalım. Bir aşağı ok tuşuna daha basalım dosyadan ekle seçeneğine gelmiş oluruz.burasıda bir kitaptan seçilmiş yada oradaki yazıy ekleyip; göndermek için birseçenektir. ben dosya ekini anlatacağım size. tekrar yukarı okla dosya ekini, bulur enter’e basarım.
2. Açılan alanda ilk, karşımıza çıkan yer dosya adı ister. biz göndereceğimiz dosyanın tam adını yazar sak olur. yada tam adını bilmiyorsunuz ozaman dosyanızın nerede olduğunu hatırlayın. tablarla ilerleyerek konumdan secin. örnek olarak belgelerimde olsun dosyamız; belgelerimi oklarla bulur, tablarla tekrar ilerleyerek belgelerimin dosyalarının listelendiği yere gelip; göndereceğim dosyayı oklarla bulur, tekrar tablarla ilerleyerek ekleyi boşluk çubuğuyla tıklar; sonrada ctrl enter’e basıp dosyanın yollanmasını beklerim.
3. zatenn jaws nekadar kaldığını söyleyecektir. yapacağımız işlem böylece bitmiştir. dosya gönderilmiş olur.
4. Eğer gelen bir mailde şu ibare geçiyorsa: attachment bunun anlamı, dosya eklentili olarak yollanmış demektir. Mail’i açalım. bir şift tab yapalım.burada maille gönderilen dosya veya dosyalar vardır. Ok tuşlarıyla aralarında dolaşıp seçim yapabiliriz. attachment denilen yere gelelim aplykeyşın yapıp oradan dosyayıfarklı kaydet deriz. böylece maildeki dosya belirttiğimiz, yere kaydolur.
G: Emailimizi okurken jawsın internete dolaşırken dolaşım tuşları ve kısa yollarıaynen geçerli örnek linkleri dolaşmak için u ve v harfleri kullanırız.
h: bir mail’i açtık kimden geldiğini, tarihini, konusunu kime gönderildiğini öğrenmek istiyoruz bunun için: elimizi solAlt tuşuna basılı tutup; klavyenin üstündeki rakamlara, 1’den 6’ya kadar olan rakamlara basmak suretiyle; deneme yanılma yöntemi ile öğrenebiliriz.
ı: bir mail hoşumuza gitti içindeki yazıları kopyalayıp almak istiyoruz. bir wordyada ona benzer dosyaya yapıştırmak istiyoruz: yapacağımız işlem tümünüseçmeliyiz. ctrl a burada işe yaramıyor onun için aplykeyşın yapıp; tümünü seç dedikten sonra ctrl c yaparak kopyalar gidip bir word belgesine ctrl v ile yapıştırırız. Sonrada işimize yaramayan yerleri seçip sileriz.

outlook programına mail tanıtmak

outlook'ta mail hesaplarının ayarlanması outlook bir mail alışveriş programıdır. yahoo, eski hotmail hesapları, gmail, üniversite ve özel server mailleri, ttNet gibi bir çok mail server’ini destekler. outlook hakkında bildiğimiz herşeyi yazmaya çalışacağız. eğer unuttuğumuz, yanlış bildiğimiz, veya eksik bıraktığımız, birşeylere raslarsanız, iletişim linkinden maillerinizi bekliyorum.

ttmail mail’inin Outlook ayarları
outlook programı iki tanedir. microsoft outlook ve outlook expresdir. biz outlook expres üzerinde çalışacağız. 1. outlook expres açıldığında kendisinin sizin varsayılan e-posta programınız olmadığını bu durumu düzeltmek için onayınız gerektiğini söyler. evet deyin. Bu ilk açılışndaki, yapacağımız ayar diyelimki hayır dedik ne olacak. Ozaman solAlt tuşuna basılıyken a harfine basarak araçlardan hesaplara geliriz. Oradanda ekleyi buluruz. Şimdi ise evet dediğimizi varsayalım ve devam edelim.
2. çıkan pencerede muhtemelen görünen ad yazınız der tabi bu pencereden önce bir seçim yapmanız gerekirse postayı seçmelisiniz. görünen ad kısmına türkçe karakter kısıtlaması olmaksızın sizi temsil edecek bir şey girin adınız veya rumuzunuz gibi. ileri deyin.

3. burada e-posta adresiniz sorulur; e-postanızı aynen girip, yazdıktan sonra ileriyi tıklayın.

4. gelen posta imap http veya pop 3 sunucusu yazınız der. Buraya: pop3.ttmail.com yazın. bir kez tab basın giden posta smtp sunucusunu sorar oraya smtp.ttmail.com yazın. sonra yine tablarla ilerleyip ileriyi tıklayın.

5. çıkan alanda karşınıza direk yazı alanı gelir buraya kulllanıcı adınızı yazın. örnek olarak buraya korlervadisi@ttmail.com yazılacak. eğer örnekteki gibiy kendiliğinden varsa hiç karışmayın. bir tab yaparak.

6. parola yani şifre alanına geliriz. Buraya e mail şifrenizi yazın. bir kez daha tab yaparak;

7. parolayı anımsa onay kutusu çıkacak eğer bilgisayarı yalnızca siz kullanıyorsanız, space ile işaretleyin. yok ortak kullanılıyorsa, işaretlemezsiniz böylece her defasında şifre sorar. bir tab daha yaparakgeleceğimiz alanda ise:

8. güvenli parola doğrulaması onay kutusudur burayı hiç dokunmadan geçin.

9. tablarla ilerleyerek, ileriyi bulup tıklayın.

10. hesabınızı kurmak için gerekli bilgileri başarıyla girdiniz, der sonu tıklayın. (fakat işimiz daha bitmedi.yapacağımız birkaç işlem dahavar.) 11: outlook programını açın veya açıksa alt tuşuna sonrada a harfine peşpeşe basın ve araçlara gelin.
12. sonra ok tuşlarıyla hesapları bulun. enter tuşuna basın.

13. orada çıkan pop3.ttmail.com diye başlayan hesap az önce oluşturduğumuz hesaptır. Oklarla üzerine gelerek seçili hale getirin.

14. tablarla ilerleyerek özellikleri bulup; enter’e basın.

15. özelikler alanı açılır burada ctrl tab ile sunucular sekmesine gidin ve tablarla ilerleyerek, sunucum kimlik doğrulaması gerektiriyor kutusunu bulup space ile işaretleyin.

16. ctrl tab tuşlarını kullanarak gelişmişe gidin ve giden posta sunucusu numarasını 25 ten 587 ye çevirin.

17. tamamı bulup enter’e basın.

18. tablarla ilerle ve kapatı bul ve boşluk çubuğuyla tıkla işlem tamamdır.

gMail hesab’ının outlook ayarları: gMai’in outlok ayarları iki yoldanda yapılır ilk yol ttNet mail ayarlarında olduğu gibi direk elle yazarak oluşturabiliriz ikincisi bir program yardımıyla bu işi kolayca halledebiliriz. Biz ikisinide anlatacağız. önce ilkini sonrada ikincisini uygulayarak yapalım.İlk yolumuz:

1. outlook express programını açın.

2. araçlar menüsünden hesapları tıklatın.
3. ekleyi tıklatın, gelen menüden postayı seçin.

4. görünen ad kısmına istediğiniz adı yazarak next düğmesini tıklatın.
5. e-mail adresi alanına tam e-mail adresinizi (kullanıcıadı@gmail.com) yazın ve ileri düğmesini tıklatın.

6. gelen posta sunucusuna pop.gmail.com bir tab yaparaktagiden posta sunucusuna smtp.gmail.com yazın. tablarla ilerleyerek;
7. ileri düğmesini bulup boşluk çubuğuyla tıklayın.

8. gelen alana, kullanıcı adınızı (bu genelde otomatik yazılır) bir tab yaparaktaşifrenizi yazın. tablarla ilerleyerek
9. önce ileri düğmesini tıklatın. sonrada sonu tıklatın. (ancak, sakın bitti sanmayın.)

10. yeni oluşturduğunuz pop3.gmail.com hesabının üstüne gelin ve tablarla ilerleyerek; özellikleri tıklatın.
11. ctrl tablar yaparak gelişmiş taba gidin.

12. giden posta için "bu sunucu için güvenli bağlantı (ssl) gereklidir." onay kutusunu bulup onaylayın. tabla ilerleyin
13. giden posta alanına 465 yazın. tabla ilerleyerek

14. gelen posta için "bu sunucu için güvenli bağlantı (ssl) gereklidir." onay kutusunu bulup onaylayın ve gelen posta port numarasını 995 olarak değiştirin. ctrl tablar yaparak;
15. sunucu tabına gidin ve sunucum kimlik doğrulaması gerektiriyor onay kutusunuişaretleyin. tablarla ilerleyerek;

16. tamamı bularak tıklayın.

diğer yolumuz:
1.önce gmailconfik programını bilgisayarınıza indirin.

2. programı çalıştırın ve orada sorulan ad ve e-posta kısımlarına bilgilerinizi girin. Bu arada Eğer siz bir değişiklik yapmazsanız kendisi otomatikmen Outlook expres’i seçmiştir.
3. tablarla ilerleyerek configure düğmesini bulup tıklayın. (bu küçük program gmailin ayarlarını otomatikmen kendisi yapar

4. outlook’u açar araçlardan hesaplara gireriz.
5. geldiğimiz alanda gmail i bulup okla üzerine gelir tablarla özellikleri bulup tıklarız.

6. geldiğimiz alanda bir kere ctrl tab yapıp, tablarla ilerleyerek daha öncede yaptığımız gibi parolamı hatırla onay kutusunu isteğinize göre işaretleyin yada işaretlemeyin ama biz işaretli kabul edip işaretleriz. Sonrada e mail şifremizi yazalım. Tablarla ilerleyip tamamı tıklarız.
7. tablarla ilerleyip kapatı bulur tıklayarak işlemi sona erdirmiş oluruz.

Ancak emaillimizle ilgili bir işlem daha yapmamız gerekiyor. gmail i outlookta çalıştıra bilmek için gmail kutunuza gidip oturum açıp oradanda bir takım Pop3 yönlendirmeyle ilgili ayarlamalar yapmak gerekiyor. (Burada işimiz kolay değil. İsterseniz bu nu Şimdi yapalım. gMail pop3'den yönlendirme ayarları outlooktan gMail'le ilgili tüm ayarları yapmış olun eğer bu ayarı yapmazsanız gMail outlook’ta çalışmayacaktır. pop3 yönlendirme ayarlarını yapabilmemiz için internet kullanımını gmail posta kutusunu ve jaws kullanımını orta düzeyde bilmeniz gerekecektir bu bilgilere sahipdeğilseniz, pop3 yönlendirme ayarlarını bilenbirine yaptırın. enkısa sürede gerekli bu bilgileri öğrenmenizde fayda vardır.
1. gMail posta kutunuzu açın. içine girmiş olun.

2. (gMail posta kutunuzdayken ekran okuyucular için belirtilen ayarları sakın burada yapmayın.) posta kutunuzda aşağı oklarla ilerleyerek gMail kulanıcı adınızın olduğu yeri bulun. Örneğin korlervadisi@gmail.com yazan yeri bulmalısınız. bu satırda ayarları tıklayıp açacağımız yer var. jaws normalde iken burayı okumuyor.
3. kullanıcı adımızın yazdığı yerdeyken jaws imlecine geçerek ve ctrl tuşuna elimizi basılı tutarak, sağ oktuşuyla ayarlar yazan yeri bulup; sol maus tuşuyla burayı tıklamalıyız. tıkladıktan sonrada insört eskeyp yapıp, ekranımızı tazelemeliyiz.

4. ayarlar penceresi açılır burada iken süzgeçler, genel hesaplar, pop3 ve yönlendirme yazan yeri, oklarla yada tablarla ilerleyerek bulun.
5. süzgeçler, yazan yerdeyken tekrar jaws imlecine geçin. ctrl sağ okla ilerleyerek yönlendirmeyi yada pop3 yazan yeri bulup; sol maus tuşuyla tıklayın. (insört eskeyplede ekranı tazelemeyi unutmayın.)

6. açılan pencerede iken, f klavye kullananlar ı harfine basarak, q klavye kullananlar ise r harfine basarak pop3'ü şuandan itibaren gelen ePostalarım için etkinleştiri bulup enter tuşuna basarak işaretlemiş ve yazı yazma alanını açmış oluruz.
7. açılan yerdeyken bir tab yaparak aşağı ok tuşuyla gelen epostanın kopyasını silin ve çöp kutusuna gönderi bulun ve üzerine gelin.

8. bu yaptıklarımızı kaydetmeliyiz bunun için tablarla ilerleyerek, değişitklikleri kaydet'i bulup, boşluk çubuğuyla tıklamalıyız. değişiklikleriniz kaydedildi derse işlem tamamdır.
yahoo mailinin outlook ayarları

1. Araçlar menüsünde, “Hesaplar” seçeneğine tıklayın. posta” sekmesini seçin.
2. tabla ilerleyerek ekle düğmesini bulup tıklayın. Ekle menüsünde, “Posta” seçeneğine tıklayın.

3. açılan alandan Görünen Ad etiketli metin kutusuna adınızı yazın v tablarla ilerleyip İleri düğmesine tıklayın.
4. E-posta Adresi kutusuna Yahoo! Posta adresinizi yazın(“@yahoo.com.tr” uzantısını unutmayın) ve tabla ilerleyip İleri” düğmesine tıklayın.

5. Gelen posta sunucum...” altında “POP3” sunucusunu seçin. bir tab yapın.Gelen Posta (POP3, IMAP ya da HTTP) Sunucusu kutusuna pop.mail.yahoo.comyazın. bir tab daha yapın.Giden Posta SMTP) Sunucusu kutusuna smtp.mail.yahoo.comyazın. tablarla ilerleyip, İleri” düğmesine tıklayın.
6. açılan alanda (“@yahoo.com.tr” olmadan e-posta adresinizi yazınız.) bir tab yapın.

7. Parola kutusuna Yahoo! Posta parolanızı yazın. bir tab daha yapıp;
8. Outlook Express’in parolanızı anımsamasını isterseniz, Parolayı anımsa” kutusunu işaretleyin. tabla ilerle

9. Güvenli Parola Doğrulama gerektiriyor seçeneğini işaretlemeyin. tekrar tab yapın.
10. Sunucum Kimlik Doğrulama Gerektiriyor” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin. Tabla ilerleyip;

11. İleri” düğmesine tıklayın. tabla ilerle
12. Son” düğmesine tıklayın.

13. Yahoo! Posta Sunucusu’ndan mesajların silinmesini kontrol etmek için:Hesaplar” seçeneğine tıklayın.
14. Posta” sekmesini seçin. pop.mail.yahoo.com hesabın üzerine oklarla gelin. Tablarla ilerleyip özellikleri tıklayın.

15. açılan alanda ctrl tablar yaparak, Gelişmiş” sekmesini gelin.Yahoo! Posta mesajlarınızı bilgisayarınızın yanı sıra Yahoo! Posta sunucusunda da saklamak isterseniz, pencerenin altındaki Dağıtım bölümünde “Mesajların bir kopyasını sunucuda bırak” onay kutusunu işaretleyin. Mesajlarınızı Outlook Express’e aldıktan sonra mesajlarınızın Yahoo! Posta sunucusundan silinmesini isterseniz, bu kutuyu işaretlemeyin.
16. İSS’niz bağlantı noktası 25’i engellerse ya da e-posta gönderemezseniz, Yahoo!’nun SMTP sunucusu üzerinden posta göndermek için bağlantı noktası 587’yi kullanmanız gerekir. Bu değişikliği yapmak için aşağıdaki işlemleri uygulayın:

17. Araçlar” menüsünde, “Hesaplar” seçeneğine tıklayın.
18. Yahoo! POP hesabınızı seçin ve “Özellikler” düğmesine tıklayın.

19. açılan alanda ctrl tablar yaparak, Gelişmiş” sekmesine gelin. tablarlailerleyerek Giden sunucu (SMTP)” yanında bağlantı noktasını 25’ten 587’ye değiştirin. tabla ilerleyin.
20. Uygula” seçeneğine, ardından “Tamam” ve “Kapat” düğmesine tıklayın. 21. yahoo mail hesabının outlook'ta çalıştırıla bilmesi için pop3 erişimle yönlendirmesini etkinleştirmemiz gerekir. şimdi bunu anlatayım:

a: yahoo e posta kutunuzu açın.
b: açılan epostanızdan insört f7 yaparak sonrada s harfine basarak seçenekleri bul ve enter'e basınız.

c: açılan alanda insört f7 yapın sonrada p harfine basarak, pop erişim yönlendirmeyi bulun. Sonrada Şift enter'e basın.

ç: açılan alandada q klavye kullananlar r f klavye kullananlar ı harfine basarak webve posta erişimini boşluk çubuğuyla işaretler sonrada iki defa azönce ki tuşlara basar oradaki tüm mailleri almak istiyorum ibaresini işaretler, sonrada q klavye kullananlar b, harfine, f, klavye kullananlarda ç, harfine basarak saklayı bulup boşluk çubuğuna basarız. böylece işlemi bitirmiş oluruz.

22. bu tam olarak çalışmasada biz yinede buraya kendi sitesinde bahsedildiği gibi alıp, ekledik. bize uygun bir açıklama olsun diye, bazı eklemelerde bulunduk.

hotmail outlook ayarları:

ayarları artık ayrıntılı ve uzun uzun yazmaya gerek yok. zira mantık yukardaki mantığın aynısı. oradan inceleyipkıyaslama yaparak aşağıdaki teknik bilgileri kullanabilirsiniz.
1. pop3 gelen bağlantı: pop3.live.com
2. smtp giden bağlantı: smtp.live.com
3. sunucum kimlik doğrulama gerektiriyor: işaretlenecek.
4. güvenli parola doğrulaması gerektiriyor: karışılmayacak.
5. posta göndermeyle ilgili sorun yaşanırsa, yani postalar gitmezse, giden posta smtp numaras 587 olarak değiştirilip denenecek.
6. nasıl yapılacağıyla ilgili birşey bilinmiyorsa, yukarıdaki ttmail tanıtımı okunarak aynı yol ama buradaki bilgiler girilerek, takip edilecek.

katılımsız program oluşturma notları

KATILIMSIZ PROGRAM HAZIRLAMA NOTLARI

1. Basit katılımsız kurulum dosyaları oluşturma cmd dosyaları ve winrar:
Bu işi cmd ya da bat uzantılı MS Dos dosyalarıyla yapmak mümkündür.
MSI uzantılı kurulum dosyaları başka bir programın yardımına gerek duyulmaksızın DOS komutlarından oluşturulan bir

cmd file ile katılımsız kurulabilirler.
Bunun yapılabilmesi için öncelikle kurulumu katılımsız hale getirilecek MSI dosyası ve varsa yanındaki diğer

dosyalar, bizim hazırlayacağımız cmd uzantılı dosya ile aynı klasörde yer almalıdır.
cmd uzantılı dosya hazırlamak için herhangi bir metin dosyasını istediğimiz klasöre kopyalayarak içindeki metni

silmek ve uzantısını txt'den cmd'ye çevirmek yeterlidir.
Böylece mesela kur.cmd adlı bir dosya elde ederiz.
cmd uzantılı dosyaya istediğimiz komutları yazmak için üzerine geldikten sonra uygulama tuşuna basarak düzenle

komutunu kullanmamız gerekir. Böyle yapınca dosya not defteri ile açılırBir kurulum dosyasını katılımsız hale

getirebilmemiz için o kurulum dosyasının katılımsız parametresini bilmemiz gerekir.
Bu parametreler komuttan sonra bir boşluk verilip bölü işareti ve arkasına bazı harfler konularak yazılırlar.
MSI dosyalarının katılımsız kurulum parametresi genellikle qb olur. exe uzantılı kurulum dosyalarının katılım

parametreleri ise daha farklıdır. Exe'lerde genelde s parametresi vardır. Ama Jaws'da katılımsız parametreleri

verse de cmd ile otomatik kurulum olmuyor, autohit programının ek katkısı gerekiyor.
MSN messinger'in kurulum exe dosyasının katılımsız parametresi aşağıdaki gibidir ve kesinlikle cmd dosyası

hazırlayarak alttaki komutla kolayca kurdurulabilir:
start /wait messinger.exe /-y /q /r:n
Her MSI dosyasının Katılım parametresini aşağıda verilen örnek cmd dosyasındaki soru işaretiyle biten ilk bir kaç

satırı yazıp o cmd dosyasını çalıştırarak öğrenebiliriz.
cmd dosyalarıyla lisans sorunu olmayan bütün MSI uzantılı kurulum dosyaları katılımsız hale getirilebilirler. Bu

katılımsızlığın anlamı şudur: Kurulum sırasındaki bütün ileri düğmeleri, onay kutuları, lisans kabul etmeler

kendiliğinden yapılır, bize sorulmaz.
Ama eğer kurulumda serial number girme ya da keygen kullanımı gerekiyorsa cmd dosyaları yeterli gelmez. O zaman

buna ilave olarak autohit gibi otomatik olarak klavye tuşlarını girip yönlendiren bir programın katkısı gerekir.

Yani cmd dosyalarıyla autohit programını birbirine katkıda bulunacak biçimde kullanırız.
MSI dosyalarındaki /qb parametresi kurulum sırasında pencereleri göz önüne getirdiğinden yüzde 3, yüzde 5 gibi

ilerleme durumunu jaws bize okur. Oysa yine MSI dosyaları için /qn parametresini kullanırsak bu pencereler gizlenir

ve dolayısıyla jaws ilerleme yüzdesini de söylemez. Tabi bu tercihi kullanırsak programın kurulmadığını ve takılıp

kaldığını düşünerek tuşlara basabiliriz ve bu da otomatik kurulumu bozabilir. Bu nedenle yine /qb parametresi

tercih edilmelidir.
Bir cmd dosyasına start wait ile başlayan birden fazla MSI kurulum dosyasını alt alta yazarsak aynı cmd dosyasını

enterladığımızda arka arkaya bir sürü programı katılımsız olarak kurdurabiliriz.
Sonuçta cmd dosyasıyla MSI kurulum dosyaları winrar sıkıştırma programıyla paketlenip bir exe haline getirilir ve

bu exe dosyası enterlandığında hiç el sürmeden kurulum gerçekleştirilebilir.
Şimdi biz öncelikle bir örnek cmd dosyası yazalım ve sonra da bunu winrarla özel olarak exe haline getirmeye

bakalım:

Örnek bir cmd dosyası:

@echo off
;mesajları gizler

title GVZ Kurulumu
; Başlığımız olur ve gereksiz mesajları gizler

start netokur.msi /?
;Buraya kadar yazılmış cmd dosyası aynı klasörde bulunan ve dosyada anılan MSI dosyasının katılımsız parametresini

verir.

echo.
;bilgi yazmak üzere boş satıra iner

echo GVZ Net Okur kuruluyor...

echo Net okur kurulurken lutfen bekleyiniz
;Bu mesajlarda Türkçe karakter yasaktır, ama ara verilebilir.

start /wait netokur.msi /qb
; net okurun kurulumuna başla ve bekle. görüldüğü gibi parametreler boşluktan sonra bölü işareti ve birleşit olarak

parametre harfleri biçiminde yazılıyor.

Winrar'la paket hazırlama aşaması:
anlatım winrarın 3.80 veya üzeri sürümler baz alınarak yapılmıştır. alt sürümlerde küçük farklar olsada mantık

aynıdır.
Yukarıda cmd dosyamızı hazırladık. Şimdi de bu dosyayı MSI kurulum dosyası ve varsa diğer setup file'larla birlikte

bir exe paketi yapmayı anlatalım:
Önce MSI dosyası, varsa diğer kurulum dosyaları ve cmd dosyamızın topluca bulundukları klasörün üstünde değil

içinde iken bütün dosyaları seçelim.
Aplication yani uygulama tuşuna basıp arşive ekle diyelim, yani bu komutu enterlayalım.
Tablarla sıkıştırma düzeyine gidip en iyi'yi tercih edelimki paket küçük olsun.
Tablarla devam edip spx arşivi oluştur onay kutusunu işaretleyelim.
ctrl tab tuş kombinasyonuyla geçeceğimiz pencereden, sfx seçenekleri düğmesini bulup tıklayalım.
Tabla geçip çıkardıktan sonra çalıştır edit alanına çalıştırılacak olan dosyamızın adını yani kur.cmd yazıyoruz.
Buraya cmd dosyasının adı yerine komut olarak:
netokur.msi /qb
yazmak da mümkündür winrar bu komutu tanır.
ctrl+tab basıp modlar sayfasına geçelim:
Dosyaları geçici klasöre aç onay kutusunu işaretleyelim.
Böylece ortalık çöp dosyalarla dolmamış olur.
Tabla devam. sessiz mod ikinci seçenek olan başlangıç iletişim penceresi atla diyen seçeneğe getiriyoruz.
ancak dosyalarımızın boyutu 10mb dan küçük ise üçüncü seçenek olan tümünü gizle seçeneği daha uygun olacaktır. ama

10mb dan büyük dosyalara kesinlikle ikinci seçeneğin seçilmesi önerilir.
Böylece kurulumda yüzdenin söylenmesi sağlanır.
ctrl+tabla dosyaları çıkar ve değiştir sayfasına geliyoruz.
Bir tab basarak geldiğimiz alanda tüm dosyaların üzerine yaz seçeneğini tercih edelim.
ctrl+tab basarak spx başlık ve metin seçeneklerine geliyoruz.
spx başlığı yazma alanına Türkçe karakter ve boşluk de kullanmak serbest olmak kaydıyla örneğin:
Gvz kurulumu hazırlanırken, lütfen bekleyiniz... yazıyoruz.
Enter tuşuna basıyoruz.
Aşağıdaki pencereden tamamı tıklayıp sıkıştırmayı başlatıyoruz.
Oluşan exe dosyası otomatik kurulumu gerçekleştirir.

2. Autohit Programı
Bu program jaws script'i yazmaya benzer. Bilgisayarda ardarda yapılacak tuş ve tuş grubu basma işlerini insan eli

yerine bilgisayara yaptırmayı ve böylece çok yapılan çok sayıda tuş basmalı işlemlerde zaman kazanmayı sağlar. CMD

dosyalarıyla kurulamıyan, lisanslama işlemi yapılan programların kurulması cmd dosyalarına autohit'in yardım

sağlamasıyla katılımsız olarak kurulum haline getirilebilirler.
Autohit programı bilgisayarımıza kurulur. Bu programın işlediği dosyaların uzantısı au3'tür.
Mesela kur.au3 gibi boş bir metin dosyası içine yazacağımız komutlarla autohit kurulu bir bilgisayarda ard arda tuş

basışlarını bilgisayarımıza yaptırabiliriz. Bunları bir şekilde exe haline de getirince o exe'yi tıklayarak

kendiliğinden işlemler yaptırabiliriz.

Örnek çalışma:
Bir klasöre deneme.txt, kur.cmd ve kur.au3 adında üç adet boş metin dosyası atalım.
Şİmdi cmd ve a3u dosyalarımızı kullanarak bu boş deneme.txt dosyasına kendiliğinden bir şeyler yazdıracak bir a3u

dosyası hazırlayacağız.

kur.cmd dosyasını üzerindeyken düzenle deyip not defteriyle açalım ve aşağıdaki komutları girelim.

@echo off
; mesajları göstermesin komutu
start deneme.txt
; Deneme.txt dosyasını çalıştır anlamındaki komut.

Şimdi kur.au3 dosyasını birlikte aç seçeneğini kullanarak, not defteriyle açtık.
Autohit programında dosya çalıştırma komutu run'dur.
Tuş basma komutu ise gönder anlamına gelen İngilizce kelime olan, send'dir.
Şimdi kur.a3u dosyasına aşağıdaki komutları girelim.
Önemli not: a3u autohit dosyalarında komutlar arasında hiç bir zaman boşluk karakteri kullanılmaz. Ancak tırnak ve

parantez işaretleri arasında boşluk karakteri kullanılabilir.
Komutların hemen altındaki satırlara noktalı virgülden sonra komutların anlamları yazılmıştır.

run("kur.cmd")
; Kur.cmd dosyasını çalıştır anlamına gelen komut.
; kur.cmd'nin içinde de deneme.txt'yi çalıştır komutu olduğundan kendiliğinden deneme.txt dosyası açılacaktır.
; Şimdi jaws'un sanal PC imlecini ctrl+insert+w basarak aktifleştirip en tepedeki deneme.txt not defteri başlık

yazısını panoya kopyalayalım.

winwaitactive("deneme.txt - Not Defteri")
; Bu pencereyi bekle ve aktive et.

kelimeler arasında boşluk olabilir ama tırnak işaretlerinin önünde ve sonunda kesinlikle boşluk olmamalıdır.
; Şİmdi ismimizi deneme.txt dosyasına yazdıralım.

send("Kerim Altınok")
;Kerim Altınok yazısını önceki komutta açılan dosyanın içine yazdırır.

send("{enter}")
; Bu komut açılmış metin dosyasında enter tuşuna bastırır. Dikkat edecek olursak sayfaya yanlışlıkla önceki komutta

olduğu gibi enter kelimesini yazdırmayıp, programın enter yazısını tuş olarak algılaması için enter kelimesini

büyük parantezler içine aldık. Bu parantezler ctrl+alt+7 ve 0 ile çıkarılan left ve right brace'lerdir.

send("bu da ikinci satır")
; Üstteki enter basışından sonra inilen satıra bu metni yazdırdık.

send("{tab}{tab}{enter}")
; iki defa tab bir defa da enter bastırdık. Dikkat edilirse aynı send komutuyla birden fazla tuşa bastırabiliyoruz.

Yapılacak şey parantez ve tırnakla açılıp yine tırnak ve parantezle kapanan kümenin ortasına her tuşu büyük

parantezlerin arasına ayrı ayrı ama bitişik olarak almaktır.
; boşluk için space, yukarı yön tuşu için up, aşağı için down kelimeleri kullanılır.

send("!{d}")
; Ünlem işareti alt tuşunu basılı tutar, sonrasındaki d tuşu da alt+d tuş bileşimiyle mesela dosya menüsüne girmeyi

sağlayabilir.

send^("{c}")
; üstteki komutta Shift+3 ile çıkarılan carat işareti ctrl tuşunun basılı tutulduğunu ifade eder. Sonraki c tuşu

ise ctrl+c ile kopyalama yapmayı sağlıyor.
winwaitactive komutuyla sihirbaz başlıklarının tanıtıldığını yukarıda söylemiştik. şimdi bu konunun üzerinde biraz

duralım. örneğin bir programın katılımsızını hazırlıyorsunuz. fakat programın sihirbaz başlığı hep aynı. mesela

jaws kurulumu, nero install package gibi. o zaman ne yapacaksınız? program kuruluyorken script yanlış yerlerde

yanlış tıklamalar yapmayacakmı? o halde bizde sihirbazın ilk satırını değil ikinci satırını dikkate aldıracağız.

yani aşağıdaki örnekte olduğu gibi yapacağız.diyelimki jaws kurduruyoruz.
ilk satır:
jaws kurulumu.
ikinci satır:
jaws kurulumuna hoşgeldiniz.
mesela karşılama sihirbazımız bu şekilde olsun. bizde insört ctrl w ile jaws yardımıyla bu satırları elegeçirmiş

olalım. ve ikinci satırı kullanmaya karar verelim. o zaman ikinci satırı scripte aşağıdaki gibi tanıtırızki

sistemin kafası karışmasın.
winwaitactive("","jaws kurulumuna hoşgeldiniz.")
görüldüğü üzere ilk satırı boş geçmek için "", koyduk. eğer istersek onunda içini doldurabiliriz. aşağıdaki örneği

dikkatle inceleyiniz.
winwaitactive("jaws kurulumu.","jaws kurulumuna hoşgeldiniz")
ancak bu yöntem sağlıklı değildir. ben o "", işaretinin mantığı anlaşılsın diye buraya ekleme gereği duydum.

yazacağınız send komutu satırlarının arasına sihirbaz tanıtmanız kesinlikle önerilir. aşağıya hayali bir program

için bir örnek yazalım. programımızın adı körişi olsun. ileri düğmeleride l harfiyle tıklansın. kurulumu

başlatıyoruz.
run("körişi.exe")
böylece setup u çağırmış olduk.
winwaitactive("körişi kurulumu")
böylece körişi programının setup dosyası çalıştığında gelen pencerenin script tarafından beklenmesini ve aktif

edilmesini sağladık.
send("!{l}")
böylece alt l tuşlarına bastırarak ileri komutu vermiş olduk. yani ha tablarla ileriyi bulup enter veya space

basmışsınız, ha alt tuşuyla birlikte l basmışsınız aynı işlemdir. biz bunu scripte yaptırmış olduk. eğer yukarıdaki

winwaitactive komutunu yazmamış olsaydık run komutundan hemen sonra bir saniyeden daha az sürede program alt l

basacaktı ve kurulumu başlatamayacaktık. o nedenle winwaitactive hayati önem taşıyor. diyelimki ilk sihirbazdan

sonra sözleşme ekranı geliyor olsun ve pencere şu şekilde olsun.
1. satır: körişi kurulumu...
2. lütfen lisans koşullarını onaylayınız.
o zaman şu komutu verelim.
winwaitactive("","lütfen lisans koşullarını onaylayınız.")
böylece ikinci sihirbazın gecikmesi halinde yaşanacak olası sorunun önüne geçmiş olduk. ve diyelimki sozleşme bir

tab basınca ve yukarı ok basınca onaylanıyor. o zaman şu komutla devam ettiririz.
send("{tab}{up}")
sözleşmeyi kabul ettirmiş olduk. ve diyelimki sözleşmeyi kabul ettikten sonra alt l ile ulaştığımız ileri tuşu

hemen etkin olmuyor. iki saniye bekledikten sonra aktif oluyor. o zaman iki saniye tampon süre koyarız. bu sistemde

saniyeler değil mili saniyeler baz alınır. o yüzden bin mili saniye bir saniye olarak programa şu şekilde yazılır.
sleep(1000)
bir şey dikkatinizi çektimi? herzaman parantezden sonra tırnak işareti koyardık ama mevzubahis sayılar olunca yani

sleep komutundan sonra parantez içine tırnak işareti konmaz. sleep uyumak demektir. mesela bir dakika bekleme için
sleep(60000)
şeklinde yazılır. evet konumuza dönelim ve
send("!{l}")
diyerek ileri tuşunu tıklatıp devam edelim. ve bu kezde sihirbazımız şu şekilde olsun.
1. körişi kurulumu.
2. lütfen kurulum türünü belirleyiniz.
bu sihirbazıda şöyle gözterelim scripte;
winwaitactive("","lütfen kurulum türünü belirleyiniz.")
ve diyelimki buradada tipik alt
t ve custom alt c düğmeleri olsun. o zaman tipik düğmesini seçmek için şunu yazarız.
send("!{t}")
bu winwaitactiveyi sadece başa yazıp ortaya yazmadanda sonuç alabilirsiniz. ancak sağlıklı ilerleme için şart

olmasada winwaitactivenin her sihirbazın önüne gelmesi önerilir. tipik düğmesinide seçtik ve diyelimki kurulum

başladı. son sihirbazı geldiğinde yine pencerenin resmini jaws a insört ctrl w ile çektirelim ve diyelimki ikinci

satır yükleme başarıyla tamamlandı olsun. ve son tuşunada alt s ile basılsın. o zaman şöyle yazarız.
winwaitactive("","yükleme başarıyla tamamlandı.")
send("!{s}")
bu şekilde kurulumu tamamlamış olduk. şimdi sıra geldi kur.au3 dosyasını kur.exe haline getirmeye... zira au3

dosyası sadece autoit programının kurulu olduğu bilgisayarlarda çalışır. halbuki exe haline gelirse heryerde

çalışır. windows7 de dahil. kur.au3 dosyasına sağ tıklanır ve comple scritp seçeneği tıklanır. hemen au3 dosyasının

civarına bir kur.exe dosyasının yerleştiğini görürsünüz. bu exe dosyasıyla körişi.exe dosyasınıda yukarıda

anlatıldığı üzere winrar ile paketlediğinizde elinizde güzel bir katılımsız körişi programı olacak ve tek tıkla

kurulacak. hatta katılımsız windows a gömülebilecek. şimdi artık autoit programının mantığını anlamış olduğunuzu

varsayarak yukarıda geçmemiş kodları aşağıya sırasıyla yazıyorum. bunları ve daha fazlasını programın yardım

penceresinde detaylıca bulabilirsiniz.
mouseclick
mouse tıklamaları yaptırır. mesela sol fare tıklatalım.
mouseclick("left")
controlclick
düğme seçer. mesela beş numaralı düğmeyi seçtirelim
controlclick("","","tButton5")
böylece beş numaralı düğmeyi seçtirmiş olduk. bu konuyu biraz açarsak, autoit programı kendince her düğmeye bir

numara verir. ve klavye ile tuşlanması mümkün olmayan bu düğmeleri numarasıyla belirtip mouse ile tıklatabiliriz.

öncelikle autoit programının başlattaki menülerinden autoit window info menüsünü enter basıp açarız. bu pencere

bütün pencerelerin üzerinde duracağından imlec takibinde jaws a zorluk çıkarır. o nedenle masa üstünün uygun bir

yerine taşırız. sonra imleci tıklanacak düğmeye götürürüz. jaws imleciyle gidilmesi zorunludur. pc imlecine

geçmeden alt tablarla autoit programından açtığımız o window info penceresine geçeriz ve tablarla button veya

istance diye bize verilen sayıyı tesbit ederiz. controlclick komutunada pencere yazılması şart olmasada adettendir.

örneğin
controlclick("","körişi lisans koşulları","tButton3")
gibi.
scripte dosya kopyalatıp sildirmekte mümkündür. örneğin program files içinden ali.exe dosyasını sildirecek olalım.
filedelete("ali.exe",@programfilesdir & "\")
bu kezde ali dosyası program files klasöründeki veli klasöründe olsun.
filedelete("ali.exe",@programfilesdir & "\veli\")
aynı yöntemle delete yerine copy yazarak kopyalama yaptırmakta mümkündür. örneğin veli klasörüne crack dosyası atıp

çalıştıralım ve programı lisanslayalım.
filecopy("crack.exe",@programfilesdir & "\veli\")

run(@programfilesdir & "\veli\crack.exe")
hernekadar crack ten söz etmişsekte mantık anlaşılması amacıyla olup illegal program kullanımını kesinlikle

önermiyoruz. katılımsız program kurulumunda kullanılan bir programda repackager programıdır. ancak oluşturduğu

katılımsız programlar çokta sağlıklı olmadığından kullanmıyor ve önermiyoruz.
yazı kerim altınok ve mustafa doğan işbirliğiyle hazırlanmıştır.

microsoft word notları

> MİCROSOFT WORD PROGRAMINA GİRİŞ

> Microsoft Word kelime işlemci bir programdır. Microsoft Word'de belgeler
> hazırlanabilir, tablolar oluşturulabilir; oluşturmuş olduğumuz dosyaların
> yazıcı aracılığıyla çıktısı alınabilir, Web sayfası hazırlamak için de
> yararlanılabilir.
>
> MİCROSOFT WORD PROGRAMINI BAŞLATMA
>
> Microsoft Word programını başlatmak için sırayla şu yollar izlenmelidir:
>
> 1. "Başlat" (start) menüsünü açalım,
>
> 2. "Tüm Programlar" alt menüsünü bularak enter veya sağ okla içine girelim,
>
> 3. "M" harfine basarak "Microsoft Office" alt menüsünü (submenu) bulalım
> ("Tüm Programlar" seçeneğinde "M" harfiyle başlayan başka bir seçenek yoksa
> direkt olarak "Microsoft Office" seçeneğine girmiş oluruz.),
>
> 4. Açılan menüden "Microsoft Word" programını bularak "enter" tuşuyla
> içerisine girelim.
>
> Açılan sayfa boş bir Microsoft Word belgesidir. Bu belgenin adı olarak
> "Belge 1" gözükür; fakat yapacağımız işlemleri kaydederken kendimiz
> istediğimiz bir isim de verebiliriz.
>
> MİCROSOFT WORD PROGRAMINA KISAYOL OLLUŞTURMAK
>
> Microsoft Word programını sık sık kullanıyorsak ulaşımımızı kolaylaştırmak
> için kısayol oluşturmamız gerekmektedir. Bunu yapabilmek için:
>
> 1. "Başlat" (start) menüsünü açalım,
>
> 2. "Tüm Programlar" Seçeneğini bularak "Enter" veya "Sağ ok" ile içine
> girelim,
>
> 3. "Microsoft Office" seçeneğini "M" harfine basarak bulalım (aşağı yukarı
> okları da tercihinize göre kullanabilirsiniz, fakat bu zaman kaybına yol
> açacaktır.),
>
> 4. "Microsoft Word" programını bulalım; fakat içine girmeden "Aplications"
> (uygulama) tuşuna basalım,
>
> 5. "Gönder" seçeneğini aşağı ok veya "Ö" harfine basarak bulalım ve "enter"
> veya "Sağ ok" ile içine girelim,
>
> 6. "M" harfine basarak veya "Aşağı ok" ile "Masaüstü (kısayol Oluştur)"
> seçeneğini bularak "Enter" ile onaylayalım.
>
> "Microsoft Word" Masaüstünde artık siz silene dek duracaktır.
>
> "Microsoft Word" programını "Masaüstüne" gitmeden açmak da mümkün. Bunu
> yapmak için:
>
> 1. Windows+D, Windows+M, CTRL+Escape ve ardından Alt+M veya İnsert+F10
> basarak Jaws'un "Windows List" penceresini açarak "Desktop" seçeneğine
> "Enter" tuşuna basarak da açabilirsiniz.
>
> 2. "Masaüstüne" geldikten sonra "M" harfine basarak "Microsoft" programını
> bulalım,
>
> 3. "Aplications" (uygulama) tuşuna basalım ve "Z" harfine veya
> "Aşağı-yukarı
> oklarla" "Özellikleri" bulalım ve içine "Enter" ile girelim,
>
> 4. "Tab" ile dolaşarak "Kısayol" seçeneğini bulalım,
>
> 5. Buraya "Microsoft Word" programını hangi tuş kombinasyonuyla başlatmak
> istiyorsak o tuşlara aynı anda basalım,
>
> Önemli Uyarı: Windows'un kullanmadığı bir tuş kombinasyonu seçmemiz
> gerekmektedir; Aksi taktirde uyuşmazlıklara yol açacaktır. Alt+ctrl+M
> tuşlarına aynı anda basarak oluşturabilirsiniz.
>
> 6. "Uygula" ve "Tamam" seçeneklerini "Enter" ile onayladıktan sonra artık
> tuş kombinasyonumuzu kullanabiliriz.
>
> (Aynı işlemi jaws için de yaparsak bizim için çok yararlı olacaktır; çünkü
> nerede olursanız olun Jaws açılacaktır. Onun için de Alt+ctrl+J tuşlarını
> kullanabilirsiniz)
>
> MİCROSOFT WORD PROGRAMINDA BAŞLIK ÇUBUĞU
>
> Programı ilk başlattığımızda veya daha önce kaydettiğimiz bir dosyayı
> açtığımızda o dosyanın adı ve programın adı gözükür.
>
> Örneğin; Microsoft Word'ü ilk başlattığımızda başlık çubuğunda "Belge1 -
> Microsoft Word" yazar. Daha önce kaydettiğimiz bir dosyada ise;
> "Kaydedilmiş
> Dosya.doc - Microsoft Word" yazar. Başlık Çubuğunu Jaws'a okutmak için
> insert+t tuş kombinasyonunu kullanabiliriz.
>
> MİCROSOFT WORD PROGRAMINDA MENÜ ÇUBUĞU
> "
> Menü Çubuğu" Microsoft Word'ün ikinci satırıdır. Buraya "alt" tuşuna
> basarak
> ulaşabiliriz. Kısayollarıyla birlikte sırayla şunlardır:
>
> Dosya: alt+D
> Düzen: alt+Z
> Görünüm: alt+G
> Ekle: alt+E
> Biçim: alt+B
> Araçlar: alt+A
> Tablo: alt+T
> Pencere: alt+P
> Yardım: alt+Y
>
>
> MİCROSOFT WORD PROGRAMINDA ARAÇ ÇUBUKLARINI KULLANMA
>
> "Araç Çubukları" bir çok işlemin kolaylaşmasını sağlamaktadır. Araç
> Çubuklarını açmak için "Alt" (menü)tuşuna basın ve daha sonra da ctrl+tab
> tuşlarına basın.
>
> Araç Çubuklarında:
>
> Yeni Boş belge: Ekrana yeni ve çalışmaya hazır bir Word belgesi açar.
> Kısayol tuşu ctrl+N
>
> Aç: Belli bir konumdaki dosyayı açmak için diyalok kutusunu açar. Kısayol
> tuşu ctrl+O
>
> Kaydet: Çalışmış olduğunuz belgeyi kaydeder; eğer ki belgeyi ilk defa
> kaydediyorsanız "Farklı Kaydet" diyaloğunu açar. Kısayol tuşu ctrl+s
>
> İzin (kısıtlanmamış Erişim): Dosyanızı şifrelemişseniz herkes ulaşabilir.
>
> Posta Alıcısına: Çalışmış olduğunuz belgeyi belirleyeceğiniz bir e-posta
> adresine gönderir.
>
> Yazdır: Çalışmış olduğunuz belgeyi yazıcı yoluyla çıktısını almanızı
> sağlar.
> Kısayol tuşu ctrl+P
>
> Baskı Ön İzleme: Yazıcıya belgenizi göndermeden önce kâğıt üzerinde nasıl
> gözükeceğini gösterir.
>
> Yazım ve Dil Bilgisi: XXX
>
> Araştır: Belge içerisinde çeşitli bilgileri aramanıza ve o özellik yüklüyse
> çeviri yapmanıza olanak tanır.
>
> Kopyala: Belge içerisindeki seçili metni veya ögeyi panoya kopyalar.
> Kısayol
> tuşu^ctrl+C
>
> Yapıştır: Panoya kopyalanan metin ya da ögeyi belirlenen yere yapıştırır.
> Kısayol tuşu ctrl+v
>
> Geri al : Belgedeki yapmış olduğunu değişiklikleri geri alır ve eski haline
> getirir. Kısayol tuşu ctrl+z
>
> Köprü: Bu işlem daha çok web sayfa hazırlamasında kullanılır.
> Bilgisayarınızdaki veya internetteki bir dosyanın kaynağına (adresine)
> direkt olarak bağlantı oluşturur. Bu tür çalışma yaparken belgemizi "Web
> Sayfası" olarak kaydetmeliyiz. Kısayol tuşu alt+ctrl+K
>
> Tablo ekle: Çalışmış olduğumuz belgeye sütun ve satır ekleyebilmek için bu
> seçeneği kullanabiliriz.
>
> MİCROSOFT WORD PROGRAMINDA DURUM ÇUBUĞU
>
> Araç çubukları üzerindeki düğmeler, menüler ve menü komutları hakkında
> açıklamaları ile Word'ün o anda ne yapmakta olduğunu; aktif belgeyle
> ilgili,
> sayfa sayısı (Page x) gibi bilgileri görüntüler. Bu çubuğu Jaws'a
> insert+page down tuş kombinasyonuna basarak okutabiliriz.
>
>
> MİCROSOFT WORD PROGRAMINDA SIKÇA BAŞVURULAN DOSYA UZANTILARI
>
> Dosya uzantıları dosyanın isminden sonra "." (nokta) ile ayrılır. Bir başka
> değişle dosya uzantılarını dosyaların soyadları olarak varsayabiliriz.
> Word'de genellikle "DOC, HTM, DOT, RTF, , TXT" uzantıları kullanılır.
>
> DOC: Microsoft Word'ün varsayılan uzantısıdır ve genelde bu uzantı
> kullanılır. Belgelerin uzantıları genellikle bu şekilde olmak zorundadır.
>
> HTM: Bu uzantı Web sayfası şeklinde hazırlanacak sayfalar için kullanılır.
> Yukarıda bahsettiğimiz "Köprü" bu iş için kullanılır. Eğer ki siz köprü
> eklemiş ve bu dosyayı da "HTM" olarak kaydettiyseniz dosyayı açtığınız
> taktirde internet tarayıcınız açılacaktır ve eklediğiniz köprüler
> gözükecektir. O köprülere enter veya space tuşuyla bastığınızda o köprünün
> adresine gidecektir.
>
> RTF: "Zengin Metin Belgesi" olarak adlandırılan bu tür dosyalar Microsoft
> Word tarafından açılır ve özellikleri Microsoft Word çalışma sayfasından
> oldukça kısıtlıdır.
>
> TXT: "Not Defteri" programında çalışabilmek için Microsoft Word'deki
> dosyalrınızı bu şekilde kaydetmeniz gerekmektedir.
>
> MİCROSOFT WORD PROGRAMINDA KAYDET İŞLEMİ
>
> Çalıştığımız belgeyi bilgisayarımızda saklama gereği duyabiliriz. Bunun
> için
> de çalıştığımız belgeleri kaydetmemiz doğru olacaktır. "Kaydet" işlemi için
> bir kaç yol izlenebilir:
>
> 1. Farklı Kaydet: Yeni açmış olduğumuz belgede çalıştık ve kaydetmemiz
> gerekiyor. Bunun için:
>
> A. "Dosya" menüsünü alt+D veya "Alt" (menü) düğmesine basarak "Dosya"
> menüsünü bulalım ve içine girelim,
>
> B. "F" harfine veya aşağı-yukarı oklarla "Farklı Kaydet" seçeneğini bulalım
> ve içine girelim,
>
> C. Bize dosya ismini soracaktır; istediğimiz bir dosya ismini yazalım
> (Varsayılan olarak "Belge 1.doc" adı verilmiştir.
>
> D. Bir kez Tab yaptığımızda bize dosya türünü soracaktır. (varsayılan
> olarak
> "Word Belgesi (.DOC) gözükecektir. Buradan istediğimiz dosya türünü seçerek
> devam edelim,
>
> E. İki defa shift+tab yaparak dosyamızın kaydolacağı konumu belirleriz.
>
> F. Dosyamızın kaydolacağı yeri de belirledikten sonra tablarla "Kaydet"
> seçeneği seçilerek dosyamızı kaydetmiş oluruz.
>
> Not: "Farklı Kaydet" seçeneğini F12 tuşuna basarak da direkt olarak
> açabiliriz.
>
> 2. Kaydet (ctrl+s): Bu tuş kombinasyonu da dosyamızı ilk defa kaydedeceksek
> "Farklı Kaydet" seçeneğini açar; fakat daha önce kaydedilmiş bir dosya
> üzerinde değişiklik yaptığımız taktirde ctrl+s tuşuyla kaydetmeliyiz. Bu
> tuş
> kombinasyonuna bastığımızda program hiç bir uyarı vermeyecektir; fakat
> belge
> kaydolmaya devam edecektir. Elektrik kesintileri ve bilgisayarda
> oluşabilecek olumsuz sebeplerden dolayı belgemizi sık sık kaydedelim ve
> yaptığımız değişiklikleri kaybetmeyelim. Bu seçeneğe "Dosya" menüsünden de
> ulaşabiliriz.
>
> 3. Çıkış: Dosyamızda çeşitli değişiklikler yaptıktan sonra oradan çıkmamız
> gerekir. Alt+F4 ile dosyayı tamamen ctrl+f4 ile de sadece belgeyi
> kaydetmeye
> çalıştığımızda bize program bir uyarı verecektir. "Evet" seçeneğini
> seçersek
> dosyamızı yukarıda anlatıldığı şekliyle kaydetmiş oluruz. "Hayır"
> seçeneğini
> seçtiğimiz taktirde dosyamız kaydedilmeden kapanacaktır. "İptal" seçeneğini
> seçtiğimiz taktirdeyse dosyamızın içeriğine tekrar dönmüş oluruz.
>
> 4. Web Sayfası olarak kaydet: Yukarıda açıkladığımız ".HTM" olarak
> kaydetmek
> için burasını da kullanabiliriz.
>
> MİCROSOFT WORD PROGRAMINDA DAHA ÖNCE KAYDETTİĞİMİZ DOSYALARI AÇMAK
>
> Word'de daha önce çalıştığımız ve bilgisayarımıza kaydettiğimiz dosyaları
> açma gereği duyabiliriz. Bunu yapmak için:
>
> 1. Dosya menüsünden "Aç" seçeneğine girilir veya ctrl+O tuş kombinasyonuyla
> da açılabilir.
>
> 2. Açılan iletişim kutusundan dosyanın konumu ve adı belirlendikten sonra
> dosyanın üzerine gelinerek seçilir ve açılır.
>
> MİCROSOFT WORD YARDIMI
>
> F1 tuşuna basarak "Yardım" diyaloğu açılır. Buradan istenilen yardım
> konularına ulaşabilirsiniz. Ulaşmak istediğiniz bilgiye arama kutusuna
> yazarak gidebilirsiniz.
>
> MİCROSOFT WORD PROGRAMINDA METNİ VE ÖGEYİ SEÇME, KOPYALAMA/KESME,
> YAPIŞTIRMA
>
> Metni Seçme: Metni seçitli yollarla seçebiliriz:
>
> 1. Metnin Tamamını Seçme: ctrl+A tuşlarıyla ve "Düzen" menüsünden "Tümünü
> Seç" seçilerek yapılabilir.
>
> ("Düzen" menüsüne ulaşmak için alt+Z tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.)
> SEÇME KOMBİNASYONLARI
>
> shift+sağ ok: İmlecin bulunduğu yerden karakterleri sağa doğru seçer.
>
> sift+sol ok: İmlecin bulunduğu yerden karakterleri sola doğru seçer.
>
> sift+sağ ok: İmlecin bulunduğu yerden itibaren soldan sağa doğru kelime
> kelime seçer.
>
> sift+sol ok: İmlecin bulunduğu yerden itibaren sağdan sola doğru kelime
> kelime seçer.
>
> sift+aşağı ok: İmlecin bulunduğu bir alt satırı seçer.
>
> sift+yukarı ok: İmlecin bulunduğu
>
> sift+home: İmlecin bulunduğu yerden metnin başına kadar olan bölümü seçer.
>
> sift+end: İmlecin bulunduğu yerden metnin sonuna kadar olan bölümü seçer.
>
> sift+page up: İmlecin bulunduğu yerden bir ekran yukarısını seçer.
>
> sift+page down : İmlecin bulunduğu yerden bir ekran aşağıyı seçer.
>
> 2. Metni kopyalamak/kesmek: Bu işlemleri "Düzen" menüsünden de
> yapabilirsiniz.
>
> a. Kopyalamak: Seçili olan metni ya da ogeyi panoya kopyalar. Kısayol tuşu
> ctrl+c
>
> b. Kesmek: Seçili olanmetni yada ögeyi silerek panoya kopyalar. Kopyalama
> işleminden farklı olarak "kopyalama" işlemi metni ya da ögeyi bulunduğu
> yerden silmeden panoya kopyalar; yani metin ya da öge olduğu yerde kalır ve
> panoya aynısı kopyalanmış olur. "Kesme" işlemindeyse seçilen metin ya da
> öge
> bulunduğu yerden silinir fakat panoya kopyalanmış olur.
>
> 3. Yapıştırma: Bu işlemi "Düzen" menüsünden de "Yapıştır" seçeneğinden
> gerçekleştirilebilir. Kısayol tuşu ctrl+V
>
> Seçili olan ve panoya kopyalanmış metin ya da öge istenilen yere
> yapıştırılır.
>
> MİCROSOFT WORD'DE METİNLERİ YAZDIRMAK
>
> "Dosya" menüsünden "Yazdır" seçeneği enterlenerek metin yazıcıya
> gönderilmiş
> olur. Kısayol tuşu ctrl+P
>
> Metinlerinizi yazdırabilmek için bilgisayarınızda veya çalıştığınız ağda
> yazıcıhnın yüklenmiş olması gerekmektedir. Yazıcıya gönderdiğiniz metni
> yazdırmadan önce çeşitli ayarlamalar yapabilirsiniz. Bu ayarlar çıktıyı kaç
> adet alacağınız, kâğıt türünü ve özelliğini sçeceğiniz bölüm, önlü
> arkalı çıkmasını sağlayabileceğiniz bölüm, ilk sayfadan ya da son
> sayfadan başlayarak yazdırabileceğiniz bölüm... V.S. Bu ayarlar her
> yazıcıda
> değişiklik gösterebilir. Eğer ki zorluk yaşarsanız; kullanım klavuzu,
> yardım
> dosyası, müşteri hizmetleri gibi iletişimlerden yararlanabilirsiniz.

nero kullanımı

NERO KULANIMI

NERO KULANIMI

Nero cd veya dvd yazdırma konusunda en iyi program olarak bilinmektedir. Biraz karmaşık olduğu için neroyu kullanmayı bilenlerin sayısının çok az olduğu

düşüncesiyle bu kulanımı yazmaya karar verdik.
Nero sadece cd veya dvd yazdırma programı olmaktan öteyede geçti. Artık bütün ses ve görüntü formatlarını destekler duruma gelmiştir. Aynı zamanda ses ve videolarınızı oynatabilirsiniz.
Anlatılacak olan açıklamalar neronun 7ve üzeri, sürümleri için geçerlidir.

Cd veya dvd’ye bilgisayardan dosya yazdırma

1. öncelikle nero startSmart’ı masa üstünden entera basarak açınız.
Bir boş cd yada dvd’yi bilgisayara takınız.

2. Açılan kategori seçme penceresinden sağ okla veri alanına geliniz.

3. aşağı oka basarak isteğinize göre veri dvd ya da veri cd yarat düğmelerine gelip boşluk çubuğuna basınız.

4. açılan pencerede bir tab yaparak ekle düğmesini bulup boşluk çubuğuna basın.

5. açılan pencerede dosyalarımızı yazdırmak için neroya nerede olduğunu göstermeniz gereken alandayız.
Bunun için nero eğer hiç bir değişiklik yapınmadıysa direk belgelerimi görür. Eğer dosya belgelerimde ise bulunduğunuz yerden iki defa shift+tab yaparakbelgelerimdeki dosyaların bulunduğu yere gelmiş olursunuz.
Eğer değiştirmek istersek birtakım işlemler yapacağız. Dikkatediniz .
Biz buna göre anlatacağız.

6. ilk geldiğimiz yerdeyiz. Burada iken dört defa shift+tab yaparak location alanına gelmiş oluruz.
Burası dosyaları gösterme konum alanıdır.

7. burası jawsın tam olarak okumadığı bir döner liste kutusu gibidir dikkatli olmalısınız. Bizim deneme yanılma yöntemi ile bulduğumuz,sistemledosyalarınızınbulunduğu yere gitmenizi sağlayacağız.
Geldiğimiz alanda alt+yukarı oka bir defa bastıktan sonra dosyanız hangi sürücüde ise onu oklar yardımıyla bulup örneğin bilgisayarım olsun. Bir tabyaparız.
bize location da hangisinin üzerinde olduğunu söyler sakın oklara dokunmayın. Eğer seçtiğiniz bilgisayarım olarak jaws okuyorsa enter'e basın

8. sonra altı defa tablara basarsak geldiğimiz yer bilgisayarım açılmıştır oradayız.

9. orada listeden dosyanız ya da klasörünüz hangi sürücüde ise onu oklar yardımıyla bulur enter'e basarız.
Örneğin dosyamız ya da klasörümüz yerel disk de içinde belgelerim de olsun yerel disk d:'yit oklarla bulur içine enter'e basarak girin.
Oradan da belgelerimi bulur enter'e basar, yazdıracağımız klasörün veya dosyanın üzerine gelin ama içine girmeyin.

10. yazdıracağımız dosya veya klasörün üzerindeyken tablarla ilerleyerek ekle düğmesini bulur boşluk çubuğuna basarız.

11. birkaç saniye bekledikten sonrada bir tab yaparak kapat düğmesine boşluk çubuğuyla basarız.
Kapata basıldıktan sonra tekrar ekle düğmesinin üzerine geliriz. Bunun mantığı tekrar bir şeyler eklemek istersek yani unutmuş olduğunuz bir dosya olabilir.
Eğer yenibir şeyler eklemeyeceksek devam ederiz.

12. Bir tab yaparak dosyamızın ya da klasörümüzün boyutuyla adını görebilirsiniz.

13. tekrar tablara basarak ileriyi bulur boşluk çubuğuna basarız.

14. Geldiğimiz yer cd yâda dvd yazıcıların bulunduğu yerdir.
Eğer birden fazla ise boş cd veya dvd hangisine konmuşsa oklarla onu bulur üzerine geliriz.

15. bir tab yaparak cd veya dvd için bir ad yazma alanına gelmiş oluruz.
Orada otomatik olarak verilen bir isim vardır. Eğer farklı bir isim vermek isterseniz, yazılanı silip; yenisini yazmalısınız. Yazacağınız isim fazla uzun olmamalıdır.

16. Dosyamızın ismini yazdıktan sonra iki defa tablara basarak cd veya dvd için bundan sonra başka bir dosya yazdırıp yazdırmayacağımıza izin vermemizgereken işaret kutusundayız.
Eğer buradaki kutucuğu boşluk çubuğuyla işaretlersek; birdahaki seferde dosya yazdırmaya izin vermiş oluruz. İşaretlemezsek artık hiçbir şey yazdıramayız.
Bu ne demektir biraz daha açıklayım: cd veya dvd yazdırma işiniz bitmiş olsun. Ama daha sonra boş kalan yeriniz var bir şeyler eklemek istiyorsunuz işte

onunizin verme yada izin vermeme işlemidir.

17. sonra tablarla ilerleyip burn, yani yazdır anlamında olan düğmeyi bulup boşluk çubuğuna basarız.

18. eğer boyut büyük yada bozuk değilse yazma işlemi başlar. Bitene kadar bekleyiniz.
Cd veya dvd bozuksa uyarı vererek sizden yenisini isteyecektir. Ya da boytu büyükse yazdıracağınız dosyanın boyutunu küçültmelisiniz yani bir şeyler

silmelisiniz.

19. Her şey yolunda olsun yazma işleminin bitmiş olduğunu düşünelim. Ne kadar hızla yazıldığını anlatan bir uyarı kutusu gelir ve tamama basarız.

20. Tamama bastıktan sonra tablarla ileriyi bulur boşluk çubuğuna basarız.
Yazdırılan Cd veya dvd kendiliğinden dışarı çıkacaktır.

21. cd yada dvd çıktıktan sonra alt+f4 yaparak çıkmak isteriz.
Ama bir uyarı kutusu gelir. Yaptığınız işlemleri ve projeyi kaydetmenizi isteyen bir uyarı kutusudur. buna bence oklara basarak no’yu yani hayır

seçeneğinibulun boşluk çubuğuna basın.

22. sonra escape'ye basarak nerodan tamamen çıkmış oluruz.

Cd veya dvd kopyalama

Bazı bilgisayarlarda birden fazla cd veya dvd olabilir biz tek olduğunu var sayarak işlemlerimizi ona göre anlatacağız.
Birden fazla olanlar içinde küçük küçük açıklamalarla geçiştireceğiz çünkü onların işlemleri diğerinden basit ve kolaydır.

1. önce nero startsmart masa üstünden enter’e basarak açınız.
Bir boş cd ya da dvd pc'ye takınız. Bir den fazla cd veya dvd rom yazıcıları olanlar biri boş diğeri de dolu cd veya dvd koymalılar.

2. Açılan pencerede yani kategori seç penceresindeyken beş defa tablara basarak uygulama ve yardımı göster/sakla düğmesini bulur boşluk çubuğuna basarız.

3. Sonrada 5 defa shift+tab yaparak kategori seçme penceresine geri geliriz.

4. bulunduğumuz yerdeyken sağ oka basarak veri alanı üzerine geliniz.

5. aşağı oka basarak cd veya dvd kopyala düğmesinin üzerine geliriz.

6. Bir tab yapar biraz bekleriz.

7. Geldiğimiz alan Birlikte aç seçenek alanından oklarla nero burning üzerine geliriz.
Neden nero burning seçiyoruz diyorsanız orjinali gibi kopyasını çıkarıyor.

8. tekrar bir defa shift+tab yaparak cd veya dvd kopyala düğmesinin üzerine gelir boşluk çubuğuna basarız.

9. Geldiğimiz alan Nero burning yazdırma alanıdır burada iken bir tab yapmalıyız.

10. Karşımıza çıkan seçeneklerden kopyalayacağımız cd veya dvd hangisindeyse oklarla bulur üzerine geliriz.
Cd veya dvd romu birden fazlaysa dolu ve boş cd veya dvd’yi nero kendisi görecektir.

11. Seçimimizi yaptıktan sonra 6 defa shift+tab ile gelmiş olduğumuz yerde kaç tane kopya çıkaracaksak yazacağımız alandır.
buraya örneğin 2 yazalım. eğer karışmasanız tek kopya çıkaracaktır.

12. sonra üç defa tab yaparak cd veya dvd copy düğmesini bulur boşluk çubuğuna basarız.

13. Kendisi dolu cd veya dvd’yi kendi hafızasına alır sonra sizden boş bir cd veya dvd ister. Dolusunu size verir yerine boşunu koyarsınız.
Çift cd veya dvd yazıcıları olanlar bunları dikkate almasın. Ensonunda onlara ikisini birden, dolu ve boş cd veya dvd’yi size verecektir.

14. boş Cd veya dvd’yi aldıktan sonra kendisi kopyalama işlemine geçer.
Hiç karışmayınız. Size jaws yüzde olarak ne kadarının yazıldığını söyleyecektir.
Yine birden fazla cd veya dvd yazıcıları olanlar bunu dikkate almasın. İşlem bittikten sonra kendisi size cd veya dvd kopyasını verecektir.

15. En sonunda alt+f4 yapar uyarı çıkarsa no’yu seçip entera basın.

16. sonunda da escape yaparak nerodan çıkarız.

Nero ile vcd dvd yazma ve dosyaları bu formata dönüştürme

1. Herhangibiryerden Nero StartSmart’ı açınız.
2. açılan kategori seç penceresinden bir kez sağ okla sık kullanılanlar düğmesi üzerine gelinir.

3. oklarla yani yön tuşlarıyla make video cd düğmesi veya make your own dvd video düğmesi tercihe göre seçilerek boşluk çubuğuna basılır.

4. Bir karşılama penceresi gelir. Eskeyp tuşuyla geçilir. Karşımıza bir liste alanı gelir. Bu alanda sıfır nesne olduğunu söyleyecektir bize jaws.

5. Şimdi bu alana yukarıdaki tarife uygun bir şekilde dvd veya dat yani vcd yapacağımız dosyaları getirn.
Fakat buraya gelecek dosyaların, desteklenen dosyalar olması şarttır.
Birkaç örnek verecek olursak wmv, avi, mpg, gibi video dosyaları olabilir.

6. Hiçbirşeye dokunmadan, tablara basarak next düğmesini bulur boşluk çubuğuna basılır.

7. burada yine bir karşılama ekranı gelir. Eskeyp’e basılarak geçilir.
Sonrada tab’larla ilerlerken myDisk yazan bir ad verme alanı vardır. Onu isteğinize göre değiştirebilirsiniz.

8. Peşpeşe üç defa gelen karşılama ekranları escapeyle basılarak geçilerek; tablarla ileriyi bulur boşluk çubuğuna basılır.

9. Sonra tablarla ilerleyerek burn düğmesini bulur boşluk çubuğuna basarız.

10. Nero bundan sonra direk medyaya yazmaz önce dosyayı dönüştürecek kalıbı hazırlar. Sonrada sizden boş cd yada dvd’yi isteyecektir.

11. Sonrası yukarıda anlatıldığı gibidir. Yani bilgisayardan dosya yazdırmanın ilerleyen maddelerini inceleyiniz.

12. Yalnız burada bir ilave yapalım: Nero kaçtane kopya çıkarılacak kutusundan, önceki kutuda size yazım hızını soracaktır.
bilgisayarda kullanılacak bir veri yazıyorsanız karışmayınız. Fakat vcd, dvd, müzik ses gibi bilgisayar harici cihazlarda kullanılacak medyaya yazdırırken hızın

enfazla 40’ta tutulması, aksi taktirde media bozukmuş veya kirliymiş veya hiç kullanılamayacağını gösteren sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Nero showTime kulanımı

Nero cd veya dvd yazdırma dışındada ses ve görüntü oynatma özelliğinede sahiptir. Bu özelliğini nero showTime adı altında toplamıştır.
Şimdi bunları uygulamalı bir şekilde yazmaya başlayalım.

1. Öncelikle nero startSmart’ı masa üstünden entera basarak açınız.

2. açılan kategori seç penceresinde sağ oka basarak ses düğmesine geliniz.

3. aşağı oka basarak çal düğmesine gelin ve boşluk çubuğuna basın.

4. Açılan pencere nero showTime penceresidir. Burada oklar başka bir özelliğe geçmedikçe işlemezz
Ama çok sayıda klavye kısa yolları bulunmaktadır. Bundan sonraki anlatacaklarımızda kısa yolların birer açıklaması olacaktır.

5. nero showTimede görüntü yada ses oynatmak için o, harfine basınız.

6. Açılan pencerede şu seçenekler vardır:
Cd veya dvd rom sürücüden çall (e: veya f: sürücüleri.),
klasörden çal (play from folder),
media dosyalarını oynat (media files),
gibi tercihler bulunur. Seçtiğiniz tercih siz değiştirmedikce aynen kalacaktır.
Biz bir tanesini örnek olarak uygulamalı yapacağız. Gerisini siz deneyerek keşvediniz.

7. seçtiğimiz tercih klasörden çal (play from folders) olsun.
Oklarla üzerine gelin ve entera basın.

8. karşımıza çıkan pencere ses yada görüntü klasörlerinin bulunduğu yeri göstereceğimiz ağaç görünümü sistemidir.
Burada oklar aracılığıyla kapalı diyorsa sağ okla açarız açık diyorsa aşağı oklara basarak çalmak istediğimiz klasörü bulup açar entere basarız.

9. Burada sıkça kulanacağınız kısa yol tuşlarıyla neler yapılır anlatılacaktır:
Çalan parçayı durdurmak için boşluk çubuğuna,
tekrar çalmak için enter tuşuna,
bir sonraki ve önceki parçayı çalmak için n, harfine ve p, harfine,
ileri geri gitmek için page up, ve page down tuşlarına,
ses açma ve kapamak için nomlok açıken numaratördeki artı ve eksi tuşlarına (pc ve jaws imleç tuşları),
Film izlerken tam ekran yapmak veya küçütmek için z, harfine,
bazı cd veya dvd filmlerinde bir ile dokuz arasında bölümler olur bu bölümlere gitmek için klavyenizin üstündeki 1 ile 9 rakam tuşlarına,
dvd izlerken farklı diller seçmek için h, harfine,
neronun farklı özelliklerini ayarlamak için applycation tuşu (uygulama yada seçenek tuşu),
parça listesini açmak için l harfine
basmalısınız.
En çok kulanılan kısa yolları yazdık. Diğerlerinide siz deneyerek bulunuz.

10. nero showTimeyi kapatmak için alt+f4 yaparak kapatabilirsiniz.

11. Sonrada escape yaparakta neroyu kapatınız.

Bu açıklamayı yazan ABDULBAKİ DATUMANİ ve SADIK SAĞLAR
Onlara katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

norton ghost

burası norton ghost programlarının anlatımı içindir. aşağıda anlatılan sürüm 2003 sürümüdür ve ide hdd üzerinde sorunsuzdur. xp de yıllarca kullandık bu sürümü ama windows 7 de durum nedir bilmiyorum. ileri versiyonları sizlerde denerseniz alt sayfa oluşturup buraya ekleyiniz. dikkat! disk not ghost şeklinde bir yazı veya uyarı görürseniz hemen programı kapatın ve işlemi sonlandırın aksi halde bilgisayarınız çökebilir.
kullanım alanı:norton ghost bir yedekleme ve geri yükleme programıdır. sürücünüzün yedeğini bu programla alır ve ileride ihtiyaç duyduğunuzda tekrar yüklersiniz. iyide bu zahten windows ta var dediğinizi duyar gibiyim. ama bu öyle değil bir kere windows taki geri yüklemeden çok daha gelişmiş ve profösyönelce. windows un sistem geri yüklemesinde sorunlar çıkarken norton ghost ya hep ya hiç yapar yani yaparsa tam yapar hata verirse o zaman geri dönüş zor olmaktadır. bu yüzden aman dikkat diyorum. bir örnekle kullanımını anlatayım makinanız formattan yeni geldi herşey tamam pc tam istediğiniz gibi ama ya bir gün bozulursa? işte norton ghost o zaman lazım. makinanın c sürücüsünü bir başka sürücüye veya cd dvd gibi bir medyaya yedekliyoruz diyelimki altı ay ve ya bir yıl sonra pc sorun çıkarmaya başladı o zaman aldığımız bu yedeği harakete geçiriyoruz ve makina ilk güne dönüyor. ondan sonra c ye yazılan herşey silinip gidiyor ve siz pc nizi formattan geldiği o günkü gibi neroton ghosttan devralıyorsunuz. kurulum:çok büyük bir fark yok her program gibi kuruluyor. sonunda gelen register kısmını escape ile geçebilirsiniz. kullanımı:a yedekleme.1: başlat menüsüne gir modern kullanıyorsan tüm programlara klasik kullanıyorsan m ile programlara gir ve n ile norton ghost u bul.iki kez enter bas.2: tab tuşuyla backup bul ve space veya enter bas.3: çıkacak sihirbazdan tab tuşuyla ileriyi bul ve onayla.4: çıkacak pencerede aşağı ok tuşuyla c yi seç ve tab tuşuyla ileriyi bul ve onaylaeğer cd veya dvd ye yedekleme yapılacaksa burada işaretleme kutusu vardır ama biz şimdi c yi farklı bir sürücüye yani hartdiskin farklı bölümüne yedekleyeceğiz.5: çıkacak alandan tab tuşuyla browse düğmesini bul ve space bas sonra şift tab tuşuyla bir üst pencereden yedek dosyasını kaydedeceğin yeri bul bu yer c sürücüsünde olamaz sonrada tab tuşuyla dosya adı yazacağın yere gel ve oraya yedek dosyası için bir ad yaz örneğin kurtuluş sistem kurtarma falan gibi herhangi bir ad yaz.sonra tab tuşuyla kaydet düğmesini bul ve onayla sonrada yine tab tuşuyla ileri düğmesini bul ve onayla6: bazan bir evet hayır sorusu soran iletişim kutusu çıkabilir evet onayla geç sonrada tekrar ileriyi bul ve onayla.bu evet hayır sorusu her pc de çıkmaz bazan ve bazılarında çıkar7: çıkacak pencereden yine ileriyi bul ve onayla.8: çıkacak pencereden continue düğmesini bul ve space ile geç.9: karşına çıkan pencerede direk run now diye bir alan çıkacak space veya enter bas.10: bilgisayarın yeniden başlatılacağını bildiren ve bunun için sizden onay isteyen bir iletişim kutusu çıkacak tamam deyip bekleyin.11: bilgisayar yeniden başlayacak ama norton ghost ile başlayacak ve jaws konuşmayacak bu arada kesinlikle müdahale etme ve bekle norton ghost işini bitirince ki bu pc ye göre bir kaç dakigadan kırk kırk beş dakigaya kadar sürebilir bilgisayarı yeniden ve kendiliğinden hiç bir onay istemeksizin başlatacaktır. bu arada bazı bilgisayarlarda sorun olduğunu ana kartın problem çıkardığını programla uyuşmadığı olduğunuda duyduğumu belirtmeliyim.b: geri yükleme:1: yukarıda belirtildiği gibi norton ghost u aç.2: bu kez tab tuşuyla restore yi bul ve space veya enter tuşuyla geç 3: tab tuşuyla ileriyi bu ve onayla.4: tab tuşuyla browse düğmesini bul ve onayla sonra şift tab ile daha önce oluşturduğun hani ad yazdığın dosyayı bul ve tablarla gidip aç düğmesini bul ve onayla. sonrada ileriyi bul ve onayla.5: çıkacak pencerede direk aşağı ok tuşuna bas ve sana söylenecek rakamı dinle o senin oluşturduğun yedek dosyasının ve yüklenecek dosyanında aynı zamanda, gb cinsinden boyutudur. bir kez tab ve bir kez de aşağı okla c yi seç. tab tuşuyla ileriyi bul ve onayla.6: çıkacak pencerede overwrite windows seçeneği doğrudan karşına gelir space ile işaretle ve tab tuşuyla ileri yi bul ve onayla.7: çıkacak pencerede ileriyi bul ve onayla.yalnız dikkat et aceleci olma çünkü yedeklemedede yüklemedede tam burada ileri düzey ayarlar diye bir düğme var iyice dinle ondan sonra işlem yap karışılık olmasın.8: çıkacak penceredende ileriyi bul ve onayla.9: karşına çıkacak pencerede direk run now diye bir seçenek olacak enter veya space ile onayla.10: yine bilgisayarın kapnması için onay ister tamam deyip bekle.11: geri yükleme yedekleme kadar uzun sürmez ama yedeklemeden çok daha tehlikelidir. müdahale edersen geri dönüş imkansız denecek kadar zor haberin olsun. ancak norton ghost ile oluşturulan bir disket ile pc açılırsa geri dönüş olabiliyor ama buda güzel güzel işini yapan programa müdahale eden bir kör için müslümana gavur eziyetinden başka bir şey olmayacaktır. notlar.her nekadar başıma gelmediysede duyumlarımı aktarayım norton ghost unda hata verebildiğini duydum. bu işi iyi bilen rıfat arkadaşım güncelleme yapan programlara dikkat edilmesi gerektiğini söylemişti antivirüs winap gibi güncelleme yapan programlar hata verdirebilirmiş ama benim başıma hiç gelmedi sistem geri yüklemede bu işi windosla yaparsanız bir çok zararlı olsun faydalı olsun dosyalar sağ salim dururken norton ghost la ortadan kalkmaktadır. buda formatta sürekli ona buna muhtaç olan kör camiyası için bir niymet demektir çünkü hartdisk formatlanmakta ve sonra fotoğraf yerine konmaktadır ne bir fazla ne bir eksik yedek alınan gün neyse pc o haline dönmektedir. programı bir yıla yakındır kullanıyorum ve bir problem çıkmadı

skype kullanımı

skype 3 numaralı sürümler için yazılmıştır.
SKYPE DA KISA YOL ATAMA VE SES AYARLARI

Skypede kısa yollar ve ses ayarları

Kısa bir ön açıklamaSkype niz açıken solAlt tuşuna basılıyken a harfine basarsanız araçlar menüsüne gelirsiniz oradanda seçeekleri entırlarız. Açılan alan bir tab listesi alanıdır burada skype nin ayarlarını yapabileceğimiz tab alanları vardır. sağ ve sol ok tuşlarıyla ilk geldiğimiz yer tablar alanında dolaşacağımız yerdir (tablar arasında dolaşma kısa yol tuşu olan ctrl tab tuşları işe yaramıyor.) bunun için okları kullanmamız gerekir. Ayarını yapacağımız herhangibir alana geldikten sonra o ayarları açmak için tab tuşuna basarsak o tab alanı açılır bildiğimiz dolaşım tuşlarıyla hertürlü ayarları yapabilirsiniz. ancak skype yi iyi kullananlar için bunlar basit gelebilir amacımız yeni kullanıcılar içindir. Burada sadece ses ve kısaYol oluşturmadan bahsedeceğim diğerlerini siz zorlukla karşılaşmadan bulabilirsiniz. Biraz skype programını karıştırırsanız tüm ayarlarını bulursunuz.

Skype ses ayarları

1. Skype açıken araçlardan seçenekleri tıklayın. Seçenekler açılır önmüze tab listesi açılır. Aşağı, yukarı, ve tab tuşlarıyla dolaşılır.

2. Geldiğiniz ilk yer olan genel sekmesi bir olsun oradan itibaren 5 defa sağ ok yaparsanız skype ses aygıtları üzerine gelirsiniz burayı birdefa tab yaparak açarız.

3. şuan geldiğimiz tab alanı ses çıkışı liste kutusu buradan aşağı ve yukarı tuşlarıyla kullandığımız ses kartlarından varsayılan değil kullanımda olan seskartı neyse onu seçiniz. (ses kartınız eğer siz ekolarak almamışsanız omboarddır yani sabit ses kartı oluyor siz bunları yeni bir ses kartı alarak ekletebilirsiniz.)

4. bir tab yapıp orada da zilsesleri için ses çıkışları var onuda kullanımda olan ses kartınızı seçin.

5. pc haporlörünün işaretini değiştirmeyiniz

6. ses aygıtlarımın ayarını skype nin yapmasına izin ver işaretini boşluk çubuğuna basarak kaldırınız.

7. 3 defa tab yaparak geldiğimiz alan giden sesi azaltma ve artırma ayarlarını yaparız bir tab daha yapıp gelen sesler içinde ayar yaparız.

8. tablarla ilerleyerek kaydet deriz yada işlemleriniz bitmediyse tekrar tab liste alanına geri döneriz.

biz devam edelim tab yaparak tab listesine geri dönüp bir sağ okla kısayol tuşları tab alanına bir tab yaparak geliriz.

Skype de kısayol tuşu ayarları

1. bir tab yapmıştık daha önce geldiğimiz alan kısa yol tuşları işaret kutusundaki kapalı olan işareti boşluk çubuğuna basarak etkinleştirin. Sonra aşağı okla kısayol listesini açın.

2. açılan kısayol listesinde şunlar vardır: aramayı yanıtla, aramayı yok say, aramayı geri çevir bitir, skype ye odaklan, skype kullanıcılarını tara, mikrofonu sustur seçenekleri vardır. Biz bunlardan birini örnek olarak yapacağız siz diğerlerini ona göre siz ayarlayın. Üçüncü adıma geçmeden skype ilk kurlduğnda eğer değişiklik yapmadıysanız kendi orijinal kısa yoları vardır biz onları değiştir yoluyla değiştireceğiz birde kısa yoltuşu kapalı olanlarda vardır bunuda etkinleştirerek ona kısa yol atayacağız.

3. listeden aramayı yanıtlayı okla bulun.

4. bir tab yaparak değiştiri boşluk çubuğuyla tıklayın.

5. açılan pencerede karşınıza kısa yollara yardıncı olacak tuşlar listelenmektedir. Bunlardan tablarla dolaşarak istediğini boşluk tuşuna basarak işaretle. (birden fazlada işaretlenir. ama tek birtane işaretlemeniz iyi olur. yani ister sadece ctrl’yi yada ctrl+şift tuşlarını seçebilirsiniz.)

6. tablarla yazı alanını bulun uygun bir tuş yazın. Örneğin yukarda alt tuşunu seçtiyseniz buradada küçüktür tuşunu yazmış olun işlemi tamamlayıp bitirirseniz yaptığınız kısayolu istediğiniz, her yerden skype yi yanıtlamak için kullanabilirsiniz.7. bir tab daha yaparak tamamı boşluk çubuğuyla tıklayın.

8. tamamı tıklayınca eğer başka kısa yol atayacaksanız listeden birtane daha seçin aynı işlemleri yapın. birtane daha örnek yapalım.mikrofonu susturmayı seçelim bu normalde kapalıdır siz değiştiri bulum aynı işlemleri yapın ve tamamı bulun tekrar listeye gelirsiniz mikrofonu sustur üzerine gelmiş olursunuz gelmesebile gelin ve tabla etkinleştiri bulun ve boşluk çubuğuyla tıklayın. Ensonundada kaydedi bulur tıklarız. böyleliklede skype ana penceresine dönmüş oluruz.

windows 7 veya 8 e driver eklemek

bu yazımızda, Windows 7 veya 8 e driver entegre etmeyi işleyeceğiz. konuda geçen sürücü harflerini, kendi bilgisayarınıza göre düzenlemeniz gerekir. önemli uyarı: kurulum sonrası boyut artacaktır en azından 30 gb lık bir harddiske kurulum yapınız. ve driver gömme işlemlerini yeterli boş alanı olan bir sürücünüzde yapınız masaüstü önerilmez. ben bu yöntemle driver pack solition programının veri tabanını entegre ettim ve hepsi düzgünce kuruldu. hata verirse, c\Windows\dism klasöründeki log dosyasından kontrol edip, hatalı klasörleri eksiltmeniz gerekiyor. çok fazla ayrıntıya girmeyeceğim takıldığınız bir nokta olursa, buradan sorup cevap alabilirsiniz. tekrar ediyorum; d e gibi sürücü harflerini, w7 windows7 win7 gibi Windows 7 klasörlerinizi ve driver dosyalarının bulunduğu klasörleri kendi şartlarınıza ve ortamınıza göre ayarlayınız yada kodları değiştiriniz. yani varsa d sürücünüze w7 diye klasör açıp, içine Windows 7 dosyalarınızı kopyalıyorsunuz. iso şeklinde olmayacak yani. isterseniz iso dosyasını oraya atıp, winrar ile buraya çıkar diyerekte dosyaları w7 klasörüne çıkarabilirsiniz. bu arada d sürücüsüne mount adında bir boş klasör açmayı unutmuyoruz. driver larımızıda, d sürücüsündeki drivers klasörüne topluyoruz.
aşağıdan windows wim dosyasının özel bilgilerini öğreniyoruz.

Dism /Get-WimInfo /WimFile:D:\w7\sources\install.wim

açılan ekrandaki Windows sürümünü not ediyoruz.

aşağıdaki satır wim dosyasını mount eder yani klasöre açar.

Dism /Mount-Wim /WimFile:D:\w7\sorces\install.wim /Name:"Windows 7 ULTIMATE" /MountDir:D:\mount

bendeki ultimate sürümdü. bu işlemle instal.wim i d:\ deki mount klasörüne çıkarmış olduk.

aşağıdaki satır driver dosyalarını entegre komutu verir ve işlem oldukça uzun sürer sabırla bekliyoruz. (driver bolluğuna göre birkaç saat.)

Dism /Image:d:\mount /Add-Driver /Driver:d:\drivers /recurse /ForceUnsigned

hata verirse işlemi baştan yapıyoruz hatalı haliyle paketlemiyoruz. toshiba chip set driverları hata vermediği halde sorun olmuştu bende klasörü drivers klasörümden eksilterek sorunu çözmüştüm.

işimiz bitmişse, şimdi install.wim dosyamızı yeniden paketleme zamanı; aşağıdaki komutu kullanıyoruz.

Dism /Unmount-Wim /MountDir:D:\mount /Commit

komutları incelemişseniz, mantığı az çok kavramış olmalısınız. aşağıdaki komutlar da boot.wim dosyasına driver eklemek içindir. kısaca yazacak olursak, sata sürücüleri yenilendikçe, Windows 7 sata sürücüleri tanımaz hale gelebilir. aşağıdaki komutları kendinize göre düzenleyerek, boot.wim dosyanıza mastroge adıyla bilinen sata sürücülerinizi entegre edebilirsiniz.

dism.exe /Mount-Wim /WimFile:"e:\win7\sources\boot.wim" /index:2 /MountDir:"E:\mount"
dism.exe /Image:"E:\mount" /Add-Driver /Driver:"e:\drv" /recurse
Dism /Unmount-Wim /MountDir:e:\mount /Commit

son not: dos ortamında uğraşamam diyorsanız, bu komutları kopyala yapıştır yöntemiyle, not defterine kaydedin ve uzantısını txt den bat veya cmd ye çevirip çalıştırın.
görme engellilerin dikkatine: eğer nvda programınıda gömmek isterseniz, taşınabilir sürüm oluşturup ayarlarınızı kaydedin. sonra klasör halinde mount klasörüne kopyalayın. sonra kısayol oluşturup, kısayol özelliklerine girin ve hedef olarak, c:*nvda\nvda.exe yolunu belirtin. birde kısayol tuşu belirleyip, user yada kullanıcılar oradanda default oradanda dekstap yani masaüstüne gidin ve yapıştırın. bilgisayarınızı açıp kısayolu kullandığınızda nvda belirlediğiniz ayarlarla konuşacaktır. sonrada kurulumunuzu yaptırırsınız.