web tasarımı

Web tasarımı konusunda sık sık sorularla karşılaşıyorum. Buradan hem kendi deneyimlerimi aktarıp, hem de deneyimlerini aktarmak isteyenlere yardımcı olmayı düşünüyorum. Bu siteyi drupal 7 ile hazırladım ama dileyen wordpress, joomla gibi sistemleri de yazıp çizebilir. Yalnız ben, kısmen wordpress, genelde de drupal sorularına cevap verebilirim. Soru-cevap için forum konusu açmanızı, burayı kesin bilgi için kullanmanızı rica ediyorum.

Drupal

Bu sayfadan drupal deneyimlerimi aktarmaya çalışacağım. Ben genelde resimli yada videolu anlatım yapmıyorum. Drupal anlatırkende madde madde yazarak tarif edeceğim. Soru sormak için forumdan konu açabilirsiniz.

drupal hakkında bir kaç şey.

Buraya kadar geldiğinize göre drupal nedir sorusunu uzun uzun cevaplamaya gerek yok sanırım. Yine de kısaca üzerinden geçecek olursak, Dondurucudan çıkarılıp mikrodalgaya koyacağınız, sonrada servis becerinize göre kendinizi gösterebileceğiniz hazır yemek gibidir desem yeridir. Drupal hazır web sitesi yapma programıdır. Diğer hazır sistemlerden farkı, o bir yapboz gibidir. Diğer sistemlerde de benzer işlemler vardır ama onlar belli alanlara hitap eder. Mesela kamyon yapmak üzere hazırlanmış yapbozu zorlayarak trene falan benzetirsiniz belki ama drupal bir çoklu yapboz gibidir. alanı geniştir ne isterseniz onu yapmanıza izin verir. Tabiki elle kod yazmanın özgürlüğünü hiç bir şey veremez ama drupal ile bir şeyler hazırlamanın çabukluğunu da öyle her şey veremez. Hazır sistem zaman demektir. Aylarca kod yazmaya gerek kalmadan, belki de daha iyisini yapabilmek demektir. Vidaları, lastikleri, telleri toparlayıp bisiklet yapmaya çalışmaktansa, binlerce kişinin birleşip yaptığı bir arabaya binip gitmek demektir. Tabi ki kod bilmenin tadı da bir başkadır. Güvenlik konusuna gelince, bir kez şu konuda anlaşalım; sanal alemde yüzde yüz güvenlik yoktur. Şimdi de şu konuda anlaşalım; Drupal güvenlik konusunda sizi üzmez. Her yerde gözlere sokula sokula yazılanları tekrarlayıp linkler yazmak istemem ama dünya üzerinde hatrı sayılır çoklukta devlet kurumları web sitelerini drupal ile çalıştırmaktadır.

Drupal kurulumu

C-panelden mysql veri tabanı oluşturup, veri tabanı kullanıcı adınızı ve şifrenizi bildiğinizi varsayarak kurulumu madde madde anlatmaya başlıyorum.
1. öncelikle şuradan drupal dosyamızı indirmemiz lazım. Hangi drupal sürümü konusunu google a yazarak tartışmalardan okuyup ihtiyacınıza göre belirlemenizi öneririm.
2. indirdiğiniz drupal.zip yada targz dosyasını rardan klasöre çıkar diyerek çıkarın.
3. çıkan klasöre girin ve klasörlerden ve dosyalardan oluşan klasöre kadar ilerleyin. (karşınızdaki klasörler mesela şöyle olmalıdır; includes, misc, modules, profiles, scripts, sites gibi.) Drupal sürümlerine göre klasörlerin adı yada sayısı değişebilir.
4. ctrl a ve ctrl c tuş kombinasyonlarıyla dosya ve klasörleri kopyalayın.
5. veri tabanı oluşturduğunuza ve drupal kurmaya kalkıştığınıza göre domain parketmiş ve ftp hesabınızı biliyor olmalısınız; ftp hesabınıza girip www klasörünü açın.
6. ctrl v tuş kombinasyonuyla dosya ve klasörlerinizi buraya yapıştırın.
7. İnternet tarayıcınızın adres çubuğuna (klavyeden f6 tuşuyla gidebilirsiniz) www.sitenizinadresi.uzantısı şeklinde yazıp sitenizi ziyaret edin.
8. kurulum seçenekleri çıkacak standart seçip ilerleyin (dil seçimi çıkarsa türkçe seçin dememe gerek yoktur herhalde.)
9. Veri tabanı bilgilerinizi girin ve kurulumun tamamlamasını bekleyin.
10. Bölge dil zaman ayarlarınızı ve diğer bilgilerinizi doğruca yazıp ayarlayın çünkü bu ilk hesap ve sitenin yönetici yada sahip hesabı olacak. (Zaten satır aralarında neyi neden yazmanız gerektiği açıklanmış.)
11. Sitenize giriş yapın ve yapılandırma, site ayarları linklerini kullanarak siteyi bakım moduna alın. (Böylece sitenizi adam edinceye kadar sizden başka kimse görmeyecek, gelenler sadece geçici süreyle kapalıyız levhasına toslayacak.)
12. İşe, içerik ekle linkinden temel sayfayı seçip şimdilik ana sayfa olarak göstermek istediğiniz açıklama yazısını yazın ve kaydet düğmesinin üzerindeki yayınlama seçeneklerinden yayında ve ana sayfaya yükseltilmiş seçeneklerini işaretleyin.
13. Sitenizi az önceki linkleri kullanarak bakımdan çıkarın ve diğüer öğrenmeniz gerekenleri okuyun kurulum burada sona erdi.

drupala girişte bir kaç temel bilgi

Sizlere buradan drupal gibi koca bir sistemi tam anlamıyla öğretme iddiasında değilim. Ben elinizden tutup giriş kapısına götüreceğim, binanın içini keşvetmek ve odanızı bulmak size kalacak.
1. öncelikle eklentiler linkini kullanarak açıklamalar doğrultusunda size lazım olacak eklentileri belirleyip işaretleyin.
2. kişiler linkinden misafirlerin neler yapabileceğini yada yapamayacağını belirleyin. (mesela üye olmadan da yorum yapılabilsin mi?)
3. görünüm linkinden bir tema seçin ama buna mecbur değilsiniz.
4. yapı, bilokları yönetin linkine girip neyin nerede görüneceğini belirleyin. (satır ağırlıkları gizliyse görünür yapın, eksiler yukarıda artılar aşağıda görünecektir.)
5. Yapı linkine gireceksiniz.
6. içerik türleri linkine gireceksiniz.
7. Zaten satır aralarında açıklamalar var. Alanları yönet, görüntüyü yönet gibi linklere girip inceleyin. (ipucu, alanları yönet linkinden mesela üyelik sayfasına sözleşmeyi kabul ediyorum onay kutucuğu koyabilirsiniz veya anket alanına bir açıklama alanı ekleyebilirsiniz.)
8. içerik ekle linkinden açıklamaları da dikkate alarak dilediğiniz türden içerik ekleyip yayınlayabilirsiniz. (umarım dikkatinizi çekmiştir; önce içerik ekleme alanlarını kafamıza göre düzenledik, şimdide yayınlanmak üzere içerik ekliyoruz.)

Drupala eklenti ve tema ilavesi

İlk yazımda drupalın bir yapboz olduğunu söyledim. Eklentiler de bu yapbozun parçaları. Yani drupalın çekirdek sürümüne ilave özellikler katmak için kullanacağımız dosyalar. Mesela bu sitenin üyelik sayfasında veya yorum göndermeye çalıştığınızda size, site güvenliği için çeşitli sorular yöneltilir ve cevaplamanız istenir. Eğer o sorular olmasa, siteye ingilizce reklam yazıları dolar, ben de onları temizlemeye çalışmaktan günlük hayata katılamazdım. O soru sayesinde sistem, yazıyı gönderen insan mı, yoksa otomatik içerikler giren bir bilgisayar yazılımı mı anlayabiliyor. Zira soruları ben yazdım ve ancak insan beyninde oluşturulabilecek cevaplar şeklinde ayarladım. Sanırım eklenti konusu bu örnekle iyice anlaşılmıştır. (Bu arada bizim güvenlik doğrulamasını beğenmişseniz, captcha ve redler eklentileriyle yaptım.) Bir arama motoruna drupal eklentileri yazdığınızda yada istediğiniz özelliği yazıp sonuna drupal yazarak arattığınızda eklentilere muhtemelen kolayca ulaşacaksınız. Örneğin, güvenlik doğrulaması drupal yazdığınızda captcha eklentisinin linki elinize takılacaktır. Eklenti kurmanın üç yolu vardır.
1. eklentiler linkine girin.
2. yeni eklenti linkine girin.
3. eklenti linkini gösterin veya bilgisayardaki targz uzantılı dosyayı gösterin. Adımları takip edin.
4. bilgisayara indirdiğiniz eklentiyi klasöre çıkarın, ftp hesabınızdan www/sites/all/modules/ klasörlerine girin ve eklentiyi klasör halinde buraya yapıştırın. (dikkat! drupal kurulumundaki gibi ctrl a ctrl c şeklinde olmayacak klasörü getireceksiniz.)
5. eklentiler sayfasına döndüğünüzde eklentiyi işaretlenmemiş olarak göreceksiniz işaretleyin ve kaydet düğmesini tıklayın.
6. Veri tabanı güncellemesi falan gerekirse yapın.
7. yönetim sayfanızdan dizin linkine girin ve eklentinizin ayarlarını yapın.
8. tema eklemek için tema klasörünüzü bilgisayarınızdan kopyalayın ve aynı yoldan bu kez modules değil themes klasörüne girip yapıştırın.
9. görünüm linkinden temanızı seçin ve ayarlarını yapın.
not: veri tabanı güncellemesi için www.siteadresiniz.siteuzantınız/update.php adresini ziyaret edebilirsiniz.