İşte pazartesi. Suç ortağı pazar akşamlarıyla beraber memurun ve öğrencinin iflah olmaz belası. Öğrenci de oldum memur da. Öğrencilik yönüyle başlayalım.
1986'ya gidelim mi?
Ev rahatlığından sonra kısmen kuralsız hayat bitmiş, yerine askeriye şartlarında eğitim verilen yatılıokul yılları başlamıştır. Ne güzeldir o cuma günleri. Hani o zamanlar kutlama mesajları falan olmadan kutlanası. Hani şu son ders ziliyle bayram heyecanına benzer heyecan yapan. O güzelliği etütsüzlüğünden gelen bahar akşamları. Hani biz göremesek de gökte ay ve yıldızlar olan. Yalnızca cuma ve cumartesi günlerinin bitişiyle bulunabilen. Bahçede o serin rüzgarı hissetmek. Nöbetçi öğretmen hoşgörülüyse, neredeyse saat gecenin 11'ine kadar yat zili dikkate alınmayan.
Pazar banyo demektir. Pazar akşamı etüdüyle gelir. Pazar saat 8.30'da yat zili çalar. mayıs sonunda hava bile kararmamıştır daha. İtiraz eden azarını işitir, dayağını yer, pisikolojisi falan da bozulmaz. Pazar, pazartesiye hazırlık demektir.
Pazartesi saat 7'de Necip Fazıl şiirindeki o yırtıcı zilden çalar. Sabahın 7.30'unda aç karına bir gıcık etüt daha. Pazartesi daha cuma'ya beş gün var demektir. Öyle devamsızlık falan da yok.
Memurluk.
Cuma, gece geç saatlere kadar yatmak zorunda olmamak. Hafta sonu için hayaller kurmak. Hafta içi berrak olan o havanın tam da cuma günleri saat beşten sonra şakır şakır yağmasına üzülmek.
Pazar erken yatmak. Pazartesiye hazırlık.
Pazartesi. Neydi? sendrom karşılamak. Kimi için o yüzünü şeytan göresi müdür. Kimi için dosya dağları. Kimi için masasının önünde uzayıp uzayıp gidecek kuyruk. Kimi için tam bir maç süresince yani doksan dakika aralıksız susmadan çalan ve cevaplanmak zorunda olan telefonlar. Çoğu çalışkan memur için masada soğuyup giden çay. Çoğu için sigara içebilmek için kollanıp duran dışarı çıkabilme fırsatı. Kimi için habire işten kaytarıp duran arkadaşa kızmak.
Ben artık bir memur emeklisiyim. Günlerin hepsi benim için aynı. Bu yazıyı gecenin saat 1.30'unda yazabiliyorsam, güzel günler sonunda gelebiliyor demektir.
Hayat deneyimim diyor ki; sağlıklı geçen her gün güzeldir.

Yorum ekle