Sosyal media güvenliği için ip uçları

Artık neredeyse sosyal media kullanmayanımız yada sosyal media hesabı olmayanımız yok. Hem kendimiz, hem de yakınlarımız, arkadaşlarımız zarara uğramasın diye, hesaplarımıza sahip çıkmak, gerekli tedbirleri almak artık üzerimize bir görevdir hatta zorunluluktur. Güvenlik tedbirleri birbirine benzer. Bu yüzden, nerede hangi adımların takip edileceğini yazmak yerine, sosyal media platformlarından birini örnek olarak yazdım. Benzer yollardan diğer sosyal media hesaplarınızı da güvenli kılabilirsiniz.
Son zamanlarda facebook hesabı çalınan arkadaşlar oluyor. Dolandırıcı nasıl bilgiyi öğrenip kötüye kullanıyorsa, bizlerin de bu işten az çok anlayan insanlar olarak çevremizin mağdur edilememesi için doğru bilgiyi paylaşmak boynumuzun borcudur. Eğer yazacaklarımı sonuna kadar okur ve uygularsanız, hesabınızı kimse elegeçiremez. aşamaları madde madde yazıyorum.
1. Öncelikle, hesap çalmayı beceremeyenlere karşı tedbir alalım. Bu adamlar kendini hacker zanneden zavarlılardır. Hesap çalmayı beceremez ve sizin adınızla, sizin resimlerinizle yeni bir hesap açarlar. Arkadaşlarınıza istek gönderirler ve size olan güveni kullanarak bir şeyler ister yada bir şeyler kazandıklarını söyleyerek tuzağa düşürmeye çalışırlar. Siz de sosyal media üzerinden insanlarla haberleşen biriyseniz, dostlarınız önceden gelen alışkanlık gereği bu tuzağa kolayca düşerler. Bu yönteme tedbir almak çok basittir.
https://www.facebook.com/privacy/touch/basic/
linkine yada linki kullanamıyorsanız ayarlardan gizlilik seçeneğine giderek, "arkadaşlarınızı kimler görebilir?" sorusunu sadece arkadaşlarım veya sadece ben şeklinde cevaplarsanız, hesabınızın benzeri açılsa dahi işe yaramaz. Ancak, dolandırıcı sizi ve arkadaşlarınızı tanıyor, sizin isminizle arkadaşlarınızı sizin gerçek hesabınızın profilinden değil de el yordamıyla buluyorsa o başka. Ancak sıradan dolandırıcılar için yukarıda yazdıklarım yeterli olacaktır.
2. Hesabın çalınması. Öncelikle şifrenin zor olması gerekiyor. Büyük harf, noktalama işareti, sayı. Hem akılda kalacak, hem zor bir şifre örneği verelim. Ahmet beyin Ayşe adında bir kardeşi, kardeşinin de Hakan ve Türkan isminde iki çocuğu, yani yeğenleri olsun. Çocukların doğum tarihleri de Hakan için 2004, Türkan için de 1998 olsun. Şu şifre sizce unutulabilir mi? Turkan-98,Hakan-05. Peki sizce şifre yeterince zor mu? bence evet. Bitti mi? hayır.
https://m.facebook.com/settings/security/
Şu linke giriş yapın yada link kullanılamıyorsa ayarlar, güvenlik ve giriş linkini tıklayın. Şifreyi oradan değiştirebilirsiniz ama önce şu işi aradan bir çıkaralım.
İki faktörlü kimlik doğrulaması kullan Şifrenin yanı sıra telefonuna gelen bir kodla giriş yap
linkini bulup tıklayın ve adımları takip edin. İşte o zaman size sms gelmeden, yada siz, telefonunuza gelen bildirimi onaylamadan, yada telefonunuzla kod üretip sayfaya girmeden kimse, altını çizerek yazıyorum şifrenizi biliyor olsalar dahi, telefonunuzu elegeçiremeyen hiç kimse hesabınızı çalmak bir tarafa açamaz bile. İsterseniz, oradaki diğer seçenekleri kullanarak, hesabınızı daha da güvenli hale getirebilir, çalınması durumunda kurtarmak üzere başkaca çeşitli tedbirler alabilirsiniz. Tabi bütün bunları yapabilmeniz için, cep telefonu numaranızı facebook'a girip onaylamanız gerektiğini hatırlatmaya gerek yoktur zannederim. Ağız tadıyla iletişim kurabilmeniz, bilişim dünyasında tadsız süprizlerle üzülmemeniz dileğiyle.

Yeni yorum ekle