Backdrop cms kurulumu bitmişse, Sizi güzel bir sayfa ve WordPress'de olduğu gibi bir karşılama yazısı karşılar. Karşılama ve hakkında yazıları ingilizcedir. Gün olur türkçeleştiririz ama siz onları doğrudan silin.
Önce içerik, sonra da içerik ekle linkini tıklayarak yeni içerikler ekleyebilirsiniz. Zaten alanlar türkçe ve yönlendirici açıklamalar sistemin içinde mevcut.
Functionality linkinden yeni eklentiler etkinleştirebilirsiniz. Peki ya istediğim eklenti çekirdekte yoksa? O zaman da INSTALL NEW MODULES linkinden ki buraları zamanla türkçeleştireceğim, yeni eklentileri kendi sitenizin içinden aratıp kurabilirsiniz. Burayı biraz açalım.
Örneğin bu sitedeki gibi yorumların size bildirilmesini istiyorsunuz. Arama kısmına comment yazarak yorumlarla ilgili eklentileri buldurabilir, Add to Installation queue linkinden yükleme sırasına sokabilir, sonra da en alttaki kuyruktan yükletebilirsiniz. Web sitesi kurmaya kalkacak kadar bilgisayara hakim olduğunuza göre devamını siz getirebilirsiniz. Bu yüzden adım adım yazmıyorum.
Yapı ve yapılandırma liklerine girip oraları iyice dolaşmalısınız. Zaten linklerin altında ne amaçla kullanıldıklarını gösteren açıklamalar var. Bu noktada gözden kaçmaması gereken bir detayı vermem gerekiyor. Sırasıyla yapı, yönetim ve dizin linklerini tıklarsanız, sizi sitenizle ilgili bir çok ayar karşılayacak. Yapılandırma içindeki yerleşimler linki de sizi sitenin neresinde neyin görüneceği, Örneğin, Sol köşede arama kutusu, sağ köşede kullanıcı girişi gibi. Ayarların yapılabileceği alana götürecektir.
Sonradan gelen ekleme: Türkçeleştirmeyi büyük ölçüde tamamladım. Artık sistemin yüzde doksandördü türkçe. Yukarıda yavaş yavaş türkçeleştireceğim dediğim yerler artık türkçe yani.

Yorum ekle