C-panelden mysql veri tabanı oluşturup, veri tabanı kullanıcı adınızı ve şifrenizi bildiğinizi varsayarak kurulumu madde madde anlatmaya başlıyorum.
1. öncelikle şuradan drupal dosyamızı indirmemiz lazım. Hangi drupal sürümü konusunu google a yazarak tartışmalardan okuyup ihtiyacınıza göre belirlemenizi öneririm.
2. indirdiğiniz drupal.zip yada targz dosyasını rardan klasöre çıkar diyerek çıkarın.
3. çıkan klasöre girin ve klasörlerden ve dosyalardan oluşan klasöre kadar ilerleyin. (karşınızdaki klasörler mesela şöyle olmalıdır; includes, misc, modules, profiles, scripts, sites gibi.) Drupal sürümlerine göre klasörlerin adı yada sayısı değişebilir.
4. ctrl a ve ctrl c tuş kombinasyonlarıyla dosya ve klasörleri kopyalayın.
5. veri tabanı oluşturduğunuza ve drupal kurmaya kalkıştığınıza göre domain parketmiş ve ftp hesabınızı biliyor olmalısınız; ftp hesabınıza girip www klasörünü açın.
6. ctrl v tuş kombinasyonuyla dosya ve klasörlerinizi buraya yapıştırın.
7. İnternet tarayıcınızın adres çubuğuna (klavyeden f6 tuşuyla gidebilirsiniz) www.sitenizinadresi.uzantısı şeklinde yazıp sitenizi ziyaret edin.
8. kurulum seçenekleri çıkacak standart seçip ilerleyin (dil seçimi çıkarsa türkçe seçin dememe gerek yoktur herhalde.)
9. Veri tabanı bilgilerinizi girin ve kurulumun tamamlamasını bekleyin.
10. Bölge dil zaman ayarlarınızı ve diğer bilgilerinizi doğruca yazıp ayarlayın çünkü bu ilk hesap ve sitenin yönetici yada sahip hesabı olacak. (Zaten satır aralarında neyi neden yazmanız gerektiği açıklanmış.)
11. Sitenize giriş yapın ve yapılandırma, site ayarları linklerini kullanarak siteyi bakım moduna alın. (Böylece sitenizi adam edinceye kadar sizden başka kimse görmeyecek, gelenler sadece geçici süreyle kapalıyız levhasına toslayacak.)
12. İşe, içerik ekle linkinden temel sayfayı seçip şimdilik ana sayfa olarak göstermek istediğiniz açıklama yazısını yazın ve kaydet düğmesinin üzerindeki yayınlama seçeneklerinden yayında ve ana sayfaya yükseltilmiş seçeneklerini işaretleyin.
13. Sitenizi az önceki linkleri kullanarak bakımdan çıkarın ve diğüer öğrenmeniz gerekenleri okuyun kurulum burada sona erdi.

Yorum ekle