Buradasınız

Windows iso dosyalarını küçültmek

Birincil sekmeler

Windows kuranlar bilir. Bazan dosyalar elinizdeki flash belleğe yada DVDye sığmaz. Microsoft Windows 8 sürümünden itibaren yeni bir dosya sistemine geçti. Normalde kurulumların ana merkezi diyebileceğimiz install.wim dosyası sources klasöründe yer alır. Artık install.wim yerine install.esd kullanılıyor. esd formatına dönüştürülmüş wim dosyaları, dönüştürme esnasında yüzde otuza yakın küçülüyor. wim dosyasının esd dosyasına nasıl dönüştürüleceğini forumlarda sorduğunuzda, "özel bir teknikle sıkıştırılıyor" gibi saçma sapan cevaplar gelebiliyor. Kimse üstün zekalı falan değil kolay bir yolu var. install.wim dosyanızı c d yada e sürücünüze kopyalayın. (yereldisk c, yerel disk d, yerel disk e) fark etmez. Aşağıdaki satırı not defteri açıp kopyalayın ve içindeki :c ve : e olan kısımları kendi install.wim dosyanızın olduğu diske göre düzeltin. Komut pencerenizi açın, (başlat arama kutusuna cmd yazsanız bile olur.) yönetici olarak çalıştırın ve kodu kopyalayın. Sadece kopyalamanız yeterli. İşlemin bitmesini bekleyin ve sonucu görmek üzere harddiskinize göz atın.
not!
Windows 7 için küçültme yapacakların, yeni çıkacak install.esd dosyasını Windows 8.1 yada Windows on içindeki sources klasörüne gömmeleri gerekecek yoksa çalışmaz. (kurulum Windows 8 yada 10 gibi başlar ama Windows 7 kurulur.)
kod:
for /l %%x in (1, 1, 25) do (dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:%%x /destinationimagefile:e:\install.esd /compress:recovery)

paylaşmak için tıklayınız.

Yeni yorum ekle