skype 3 numaralı sürümler için yazılmıştır.
SKYPE DA KISA YOL ATAMA VE SES AYARLARI

Skypede kısa yollar ve ses ayarları

Kısa bir ön açıklamaSkype niz açıken solAlt tuşuna basılıyken a harfine basarsanız araçlar menüsüne gelirsiniz oradanda seçeekleri entırlarız. Açılan alan bir tab listesi alanıdır burada skype nin ayarlarını yapabileceğimiz tab alanları vardır. sağ ve sol ok tuşlarıyla ilk geldiğimiz yer tablar alanında dolaşacağımız yerdir (tablar arasında dolaşma kısa yol tuşu olan ctrl tab tuşları işe yaramıyor.) bunun için okları kullanmamız gerekir. Ayarını yapacağımız herhangibir alana geldikten sonra o ayarları açmak için tab tuşuna basarsak o tab alanı açılır bildiğimiz dolaşım tuşlarıyla hertürlü ayarları yapabilirsiniz. ancak skype yi iyi kullananlar için bunlar basit gelebilir amacımız yeni kullanıcılar içindir. Burada sadece ses ve kısaYol oluşturmadan bahsedeceğim diğerlerini siz zorlukla karşılaşmadan bulabilirsiniz. Biraz skype programını karıştırırsanız tüm ayarlarını bulursunuz.

Skype ses ayarları

1. Skype açıken araçlardan seçenekleri tıklayın. Seçenekler açılır önmüze tab listesi açılır. Aşağı, yukarı, ve tab tuşlarıyla dolaşılır.

2. Geldiğiniz ilk yer olan genel sekmesi bir olsun oradan itibaren 5 defa sağ ok yaparsanız skype ses aygıtları üzerine gelirsiniz burayı birdefa tab yaparak açarız.

3. şuan geldiğimiz tab alanı ses çıkışı liste kutusu buradan aşağı ve yukarı tuşlarıyla kullandığımız ses kartlarından varsayılan değil kullanımda olan seskartı neyse onu seçiniz. (ses kartınız eğer siz ekolarak almamışsanız omboarddır yani sabit ses kartı oluyor siz bunları yeni bir ses kartı alarak ekletebilirsiniz.)

4. bir tab yapıp orada da zilsesleri için ses çıkışları var onuda kullanımda olan ses kartınızı seçin.

5. pc haporlörünün işaretini değiştirmeyiniz

6. ses aygıtlarımın ayarını skype nin yapmasına izin ver işaretini boşluk çubuğuna basarak kaldırınız.

7. 3 defa tab yaparak geldiğimiz alan giden sesi azaltma ve artırma ayarlarını yaparız bir tab daha yapıp gelen sesler içinde ayar yaparız.

8. tablarla ilerleyerek kaydet deriz yada işlemleriniz bitmediyse tekrar tab liste alanına geri döneriz.

biz devam edelim tab yaparak tab listesine geri dönüp bir sağ okla kısayol tuşları tab alanına bir tab yaparak geliriz.

Skype de kısayol tuşu ayarları

1. bir tab yapmıştık daha önce geldiğimiz alan kısa yol tuşları işaret kutusundaki kapalı olan işareti boşluk çubuğuna basarak etkinleştirin. Sonra aşağı okla kısayol listesini açın.

2. açılan kısayol listesinde şunlar vardır: aramayı yanıtla, aramayı yok say, aramayı geri çevir bitir, skype ye odaklan, skype kullanıcılarını tara, mikrofonu sustur seçenekleri vardır. Biz bunlardan birini örnek olarak yapacağız siz diğerlerini ona göre siz ayarlayın. Üçüncü adıma geçmeden skype ilk kurlduğnda eğer değişiklik yapmadıysanız kendi orijinal kısa yoları vardır biz onları değiştir yoluyla değiştireceğiz birde kısa yoltuşu kapalı olanlarda vardır bunuda etkinleştirerek ona kısa yol atayacağız.

3. listeden aramayı yanıtlayı okla bulun.

4. bir tab yaparak değiştiri boşluk çubuğuyla tıklayın.

5. açılan pencerede karşınıza kısa yollara yardıncı olacak tuşlar listelenmektedir. Bunlardan tablarla dolaşarak istediğini boşluk tuşuna basarak işaretle. (birden fazlada işaretlenir. ama tek birtane işaretlemeniz iyi olur. yani ister sadece ctrl’yi yada ctrl+şift tuşlarını seçebilirsiniz.)

6. tablarla yazı alanını bulun uygun bir tuş yazın. Örneğin yukarda alt tuşunu seçtiyseniz buradada küçüktür tuşunu yazmış olun işlemi tamamlayıp bitirirseniz yaptığınız kısayolu istediğiniz, her yerden skype yi yanıtlamak için kullanabilirsiniz.7. bir tab daha yaparak tamamı boşluk çubuğuyla tıklayın.

8. tamamı tıklayınca eğer başka kısa yol atayacaksanız listeden birtane daha seçin aynı işlemleri yapın. birtane daha örnek yapalım.mikrofonu susturmayı seçelim bu normalde kapalıdır siz değiştiri bulum aynı işlemleri yapın ve tamamı bulun tekrar listeye gelirsiniz mikrofonu sustur üzerine gelmiş olursunuz gelmesebile gelin ve tabla etkinleştiri bulun ve boşluk çubuğuyla tıklayın. Ensonundada kaydedi bulur tıklarız. böyleliklede skype ana penceresine dönmüş oluruz.