Backdrop ile yaptığımız bir siteyi nasıl taşıyacağımızı yazacağım. Her şeyin güzellikleri olduğu gibi zorlukları da var. Drupal kullanırken bu iş çok basitti. Backup and migrate ile yedek al, yeni yere Drupal kur, kurduğun yeni drupal'a backup and migrate ile geri yükle olsun bitsin. Ancak Backdrop'ta işler bu kadar basit değil malesef. Backdrop bazı dosyalarını veritabanı dışında saklıyor. Bunun penformansa ve siteler arasında ayar paylaşımına faydası oluyor. Gelelim asıl meselemize...
1. mevcutta çalışan siteyi bütün eklenti ve temalarıyla yeni yerine kopyalayın. Files klasöründe sadece, translations, .htaccess, README.md ve sizin özel dosyalarınız kalsın. İsmi config diye başlayan klasörü asla almayın ama silmeyinde. Yani config adıyla başlayan klasör çalışan sitede kalacak ama yeni yere gitmeyecek.
2. Çalışmakta olan sitenin backup and migrate eklentisiyle veritabanı yedeğini alın. (Zaten tamamıyla türkçeleştirdim. Ne yapmanız gerektiğini içindeki yönlendirmelerle anlayacaksınız. Size lazım olan sadece veritabanı ve hızlı yedekleme işinizi görür.) Not: Backup and migrate eklentisi aktifse yapılandırma linkinden erişebilirsiniz.
3. Yapılandırma linkinden Konfigürasyon yönetimi linkine girin ve tam yedekle geri yükle linkinden dışarı aktar linkini, sonra da dışarı aktar düğmesini tıklayın.
4. İndirilenler klasörünüze, config.tar.gz, Yani sitenizin özel yapılandırma yedeği ve Site isminizle başlayan veritabanı yedeğiniz, (mesela bu sitenin yedeğinin adı şöyle) MustafaDOAN-2021-02-24T00-39-39.mysql.gz, dosyaları inmiş olmalı.
5. Yeni yerinizde cpanelden bir veritabanı oluşturun ve oraya götürdüğünüz backdrop'u kurun. (bunu wamp xamp gibi ortamlarda da yapabilirsiniz.)
6. Mevcut çalışan sitenizde etkin olan bütün eklentileri etkinleştirin ve temanızı diğer sitedeki gibi ayarlayın.
7. Konfigürasyon yönetimi linkinden tam yedekleme ve geri yükleme linkinden bu kez içeri aktar düğmesiyle config.tar.gz dosyanızı içeri aktarın. (adımları iyi izleyin iki aşamalı bir işlemdir.)
8. İşlemin sonuda hata almışsanız ki başıma geldi; klasörü bilgisayarınızda winrar veya 7z gibi bir programla çıkarın. Dosyaların olduğu kısma kadar ilerleyin. (klasör hali lazım değil.) .json uzantılı dosyalara ulaşınca tamamını seçip kopyalayın ve yeni kurduğunuz sitedeki aynı yere yapıştırın. (files/config/active.)
9. içeri aktar düğmesini tekrar tıklayın.
10. Backup and migrate eklentisiyle az önce aldığınız veritabanı yedeğini, bu kez tersine işlemlerle geri yükleyin.
11. Yeni sitenizin birebir aynı bir şekilde çalışıyor olması lazım hayırlı olsun.

Yorum ekle