Sony xperia z2 boot loader kilidini açmak ve android 6 root

2015 yılından beridir Sony xperia z2 telefon kullanıyorum. Aşağıya telefonunm daha verimli nasıl kullanılacağını yazacağım ama öncelikle bir hatırlatma ve açıklama yapmalıyım.
Deneme, D6503 ile yapıldı. Yapılacak işlemlerde az da olsa telefonunuzun hasar görmesi, kullanılamaz hale gelmesi itimali vardır ve sorumluluk kabul etmiyorum. İşlemleri kendim de yaptığım ve bir zarara uğramadığım için, yapmaya çalışırken günlerce kaynak bulamadığım ve çok zorlandığım için bilgi paylaşımı duyarlılığımdan dolayı buraya yazıyorum hepsi bu. Root konusunda yıllar önce şuraya karalamışım bir şeyler.
Belki başka yazının konusu ama Sony marka telefon satın almayı düşünüyorsanız vazgeçmenizi öneririm. Firma da teknik servisleri de felaket. Mağdur oluyor ve derdinizi hiç bir şekilde anlatamıyorsunuz. Montajda vida kullanmadıklarından zamanla karşı taraf duyulmaz oluyor ve ısındıkça etkisini kaybeden yapıştırıcılar nedeniyle hoperlörler ve mikrofonlar yer değiştirebiliyor. Ayrıca ekran sararması bu markanın olmazsa olmazı gibi.
Neyse konumuza dönelim. Bootloader kilidini kırmadan cihazda bir şey yapabilmeniz maalesef mümkün değil. Boot loader kilidini kırınca da cihazınız fabrika ayarlarına dönüyor, yani sıfırlanıyor. Eğer yedeğinizi almışsanız veya boot loader kilidinizi zaten açmışsanız başlayalım.
Bu işlemleri yapmak için telefonun bootloader kilidinin açılmaya uygun olması gerekiyor. Uygunsa devam edin, uygun değilse uğraşmayın.
Şu numarayı olduğu gibi telefon arama bölümüne tuşlarla girin. *#*#7378423#*#* Çıkacak seçeneklerden, service info ve configuration yolunu takip edin. Boot loader ile ilgili kısmın sonunda yes kelimesi varsa telefonu bir kenara bırakıp yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. No kelimesi varsa, yazıyı kapatıp başka işlere bakmanın zamanıdır.
1. Öncelikle burayı tıklayın ve yeni açılacak sayfada aşağıdaki maddeleri uygulayın.
1-A. İngilizceniz varsa yazıyı okuyun, yoksa ben kısaca özetleyeyim. Sony kilidin açılmasıyla ortaya çıkabilecek bazı sorunlara karşı uyarılar yapmış. Benim için en dikkat çekici olan, kamerada gürültü azaltma sırasında sorun çıkabileceği yönündeki uyarılardı ama bu konuda bir sorunla karşılaşmadım.
1-B. Select your device: altından telefonunuzun modelini seçin.
1-c. Telefonunuzun ayarlar, telefon hakkında yolunu takip ederek elde edeceğiniz EMI numaranızı (çok uzundur) ve kullanmakta olduğunuz e-posta adresinizi ilgili alanlara girin..
1-Ç. sitenin yönlendirmelerini takip ettiğinizde size bir kod verecek. Harfler ve sayılar olabilir. bu kodu kaydedin.
2. Telefonunuzun ayarlar, telefon hakkında yolunu takip ederek, derleme numarası yazan yere peşpeşe yedi sekiz kez tıklayın.
2-A. Ayarlar kısmında eskiden var olmayan geliştirici seçenekleri menüsünün gelmiş olması lazım; girin ve usb hata ayıklamayı işaretleyin. (Telefonun eminmisin uyarısına aldırış etmeyin onaylayın.)
3. Windows 7 kullanıyorsanız bu maddeyi pas geçin ama Windows 8 veya 10 kullanıyorsanız, bilgisayarınızı sürücü imza zorlaması falan diye bir güvenlik önlemi var, o önlemi ortadan kaldırarak açın.
3-A. Aşağıdaki maddelerden C, Ç, d olanları bilgisayar kapalıyken yapmak zorundasınız not alın.
3-B. Başlat tuşu diye de bilinir; Windows tuşu ile r harfine birlikte basıp çalıştır penceresini açın ve şu kodu yazın yada yapıştırın. shutdown /o /r -t 00 Enter tuşuna basın.

3-C. Bilgisayar kapanır gibi olacak ama telaş etmeyin; gelen pencerede sorun gider seçeneğini tıklayın.
3-Ç. Yeni gelen pencerede gelişmiş seçenekleri tıklayın.
3-D. gelen pencerede klavyeden 7 yada f7 tuşuna basın ve bilgisayarın açılmasını bekleyin.
4. Şimdiye kadar yaptıklarımız hazırlıktı. Artık asıl işleme geçebiliriz. Nasıl zor değil aslında değil mi? Aşağıda maddeler halinde verilmiş linklerdeki dosyaları bilgisayarınıza indiri.
4-A. Şuradan flash tool indirin. Zaten var demeyin en uyumlu sürüm bu çünkü.
4-B.
Şunu da indirin. İndirilecek dosyalar daha bitmedi ama şimdilik dosya indirme işlemine bir ara verip ilerleyen maddelerde yeni dosyaları gerektikçe indirmek üzere devam edelim.
5. Flash tool programını bilgisayara kurun.
5-A. Yerel disk c içinde oluşmuş flash tool klasörüne, sonra da driver klasörüne girin.
5-B. Driver.exe dosyasını çalıştırın ve gelen pencereden fasboot, flash mode ve xperia z2 olan iki seçeneği işaretleyip kuruluma devam edin.
5-C. Kurulum esnasında Windows 7 den tanıdığımız uyarılar gelecek. Bu sürücüyü yine de yükle seçeneğiyle devam edin.
5-Ç. Telefonunuzu kapatın ve şarj kablonuzu bilgisayara takın.
5-D. Telefonunuz kapalıyken ses açma tuşuna basarak bilgisayara taktığınız kabloyu tıpkı şarj edecekmiş gibi telefonunuza takın.
5-E. Şarj lambası mavi yandı değil mi? Sıradaki işleme devam edin.
6. Az önce flash tool ile birlikte indirdiğiniz adb_and_fastb oot_files.zip dosyasını çıkarın.
6-A. Klasörün içine komut çalıştır diye bir dosya hazırlamıştım. Sağ tık yapın ve düzenle menüsüne tıklayın.
6-B. Orada anahtar girmeniz gereken bir yer var açıkça yazdım. O açıklamayı silip, yerine sony sitesinden aldığınız, hani kaydedin dediğim kodu yapıştırın. Yapıştırma işlemi bitmişse kaydedin ve çıkın, yada çıkarken kaydedin.
6-C. Komut çalıştır dosyasını tıklayın ve çalıştırın.
6-Ç. İşlem başarılıysa komut penceresinden veya telefonu açtığınızda bütün ayar ve uygulamalarınızın sıfırlanmış olmasından anlayabilirsiniz.
6.D. Ayar ve uygulamalarınız duruyorsa yaptıklarınızı gözden geçirin.
7. Şunu indirin.
7-A. İndirdiğiniz dosyayı Yereldisk c, kullanıcılar, sizin kullanıcı adınız, flash tool firmwares klasörüne kopyalayın.
7-B. Telefonunuz açıksa kapatın ve bu kez ses kısma tuşuna basarak yine bilgisayarınıza bağlayın.
7-C. Flash tool programını çalıştırın ve şimşek simgesine tıklayın.
7-Ç. Çıkan seçeneklerden flash mode seçeneğini tıklayın.
7-D. Çıkan pencereden az önce attığınız dosyayı seçin ve hiç bir işaret kutucuğuna dokunmayın. (Kernal işaretli olmasa da müdahale etmeyin)
7-E. Flash düğmesini tıklayın.
7-F. işlemi gösteren çubuklar dolup bittiğinde telefonu açın ve ayarlar, hakkında yolunu izleyin.
7-G. Çekirdek sürümü kısmında 3.4.0-perf-g43ea728 yazıyor olması gerekir. Olmamışsa 3.4.0-perf-gc14c2d5 yazar.
8. Şunu ve Şunu indirin.
8-A. Her iki dosyayı da indirdiğiniz haliyle hafıza kartınıza kopyalayın.
9. Şunu indirin
9-A. İndirdiğiniz dosyayı çıkarın.
9-B. İnstall.bat dosyasını çalıştırın.
9-C. Telefon ekranına izin isteği gelirse izin verin.
9-Ç. telefonun yeniden başlaması lazım bekleyin ve her zamankinden farklı ekran geldiğini gördüğünüzde devam edin.
10. Artık sona yaklaştık. Ekrandan install düğmesini tıklayın.
10-A. Alttaki düğmelerden soldakini tıklayıp hafıza kartını seçin.
10-B. Hafıza kartından Update SuperSU dosyasını kaydırarak kurulumu başlatın ve yine soldaki düğmeyle devam edin.
10-C. Çıkmadan aynı şekilde adında 1291 yazan dosyayı da kurun ve sağdaki düğmeyi tıklayarak telefonunuzun yeniden başlamasını bekleyin.
10-Ç. Uygulamalarınızın arasına supersu diye bir uygulama gelmiş olmalı tebrikler. Artık cihazınızda root erişimi var.
10-D. Google play üzerinden system app remover uygulamasını indirin ve hiç kullanmadığınız Google ve telefon üreticinizin dayatma yazılımlarını zevkle kaldırın. Artık devredışı bırakmak zorunda değilsiniz. Yukarıdaki uygulama ile tamamen kaldırabilirsiniz.
Son söz. İngilizce bilmiyorum ve bu işlemleri keşvedip yapıncaya kadar üç gün uğraştım. Umarım siz bu kaynağı çabuk keşveder ve benim kadar zaman kaybetmezsiniz.
Mustafa DOĞAN

Yorumlar

İlk bakışta zor gibi duruyor ama maddeleri adım adım uyguladıkça aslında çok da zor olmadığını fark ede biliyorsunuz. Teşekkür ederim.

size tavsiyem asla bootloader kilidini açmayın. root atıcam die o hatayı yaptım ve 4K kameram çöp oldu. Xz Premium telefonumda çöp oldu. şimdi Samsung'un 8 sene önceki telefonlarından farksız oldu. Sakın önyükleyici kilidi açmayın.

Bilgisayarla yazılımları yeniden yükleyin olsun bitsin. Ben z2 üzerinde 4k kullanmadığımdan fark etmemiş olabilirim. Zaten pazarlama kaygısıyla aceleyle gelmiş reklam özellikti. Kullanılabilirlik sıkıntılıydı. Romu orjinal olarak bilgisayardan yüklerseniz sorun kalmaz.

geçmişe dönüp keşke demektense, geleceğe dönüp belki demeyi tercih etmeli insan.

Yeni yorum ekle