bu yazımızda, Windows 7 veya 8 e driver entegre etmeyi işleyeceğiz. konuda geçen sürücü harflerini, kendi bilgisayarınıza göre düzenlemeniz gerekir. önemli uyarı: kurulum sonrası boyut artacaktır en azından 30 gb lık bir harddiske kurulum yapınız. ve driver gömme işlemlerini yeterli boş alanı olan bir sürücünüzde yapınız masaüstü önerilmez. ben bu yöntemle driver pack solition programının veri tabanını entegre ettim ve hepsi düzgünce kuruldu. hata verirse, c\Windows\dism klasöründeki log dosyasından kontrol edip, hatalı klasörleri eksiltmeniz gerekiyor. çok fazla ayrıntıya girmeyeceğim takıldığınız bir nokta olursa, buradan sorup cevap alabilirsiniz. tekrar ediyorum; d e gibi sürücü harflerini, w7 windows7 win7 gibi Windows 7 klasörlerinizi ve driver dosyalarının bulunduğu klasörleri kendi şartlarınıza ve ortamınıza göre ayarlayınız yada kodları değiştiriniz. yani varsa d sürücünüze w7 diye klasör açıp, içine Windows 7 dosyalarınızı kopyalıyorsunuz. iso şeklinde olmayacak yani. isterseniz iso dosyasını oraya atıp, winrar ile buraya çıkar diyerekte dosyaları w7 klasörüne çıkarabilirsiniz. bu arada d sürücüsüne mount adında bir boş klasör açmayı unutmuyoruz. driver larımızıda, d sürücüsündeki drivers klasörüne topluyoruz.
aşağıdan windows wim dosyasının özel bilgilerini öğreniyoruz.

Dism /Get-WimInfo /WimFile:D:\w7\sources\install.wim

açılan ekrandaki Windows sürümünü not ediyoruz.

aşağıdaki satır wim dosyasını mount eder yani klasöre açar.

Dism /Mount-Wim /WimFile:D:\w7\sorces\install.wim /Name:"Windows 7 ULTIMATE" /MountDir:D:\mount

bendeki ultimate sürümdü. bu işlemle instal.wim i d:\ deki mount klasörüne çıkarmış olduk.

aşağıdaki satır driver dosyalarını entegre komutu verir ve işlem oldukça uzun sürer sabırla bekliyoruz. (driver bolluğuna göre birkaç saat.)

Dism /Image:d:\mount /Add-Driver /Driver:d:\drivers /recurse /ForceUnsigned

hata verirse işlemi baştan yapıyoruz hatalı haliyle paketlemiyoruz. toshiba chip set driverları hata vermediği halde sorun olmuştu bende klasörü drivers klasörümden eksilterek sorunu çözmüştüm.

işimiz bitmişse, şimdi install.wim dosyamızı yeniden paketleme zamanı; aşağıdaki komutu kullanıyoruz.

Dism /Unmount-Wim /MountDir:D:\mount /Commit

komutları incelemişseniz, mantığı az çok kavramış olmalısınız. aşağıdaki komutlar da boot.wim dosyasına driver eklemek içindir. kısaca yazacak olursak, sata sürücüleri yenilendikçe, Windows 7 sata sürücüleri tanımaz hale gelebilir. aşağıdaki komutları kendinize göre düzenleyerek, boot.wim dosyanıza mastroge adıyla bilinen sata sürücülerinizi entegre edebilirsiniz.

dism.exe /Mount-Wim /WimFile:"e:\win7\sources\boot.wim" /index:2 /MountDir:"E:\mount"
dism.exe /Image:"E:\mount" /Add-Driver /Driver:"e:\drv" /recurse
Dism /Unmount-Wim /MountDir:e:\mount /Commit

son not: dos ortamında uğraşamam diyorsanız, bu komutları kopyala yapıştır yöntemiyle, not defterine kaydedin ve uzantısını txt den bat veya cmd ye çevirip çalıştırın.
görme engellilerin dikkatine: eğer nvda programınıda gömmek isterseniz, taşınabilir sürüm oluşturup ayarlarınızı kaydedin. sonra klasör halinde mount klasörüne kopyalayın. sonra kısayol oluşturup, kısayol özelliklerine girin ve hedef olarak, c:*nvda\nvda.exe yolunu belirtin. birde kısayol tuşu belirleyip, user yada kullanıcılar oradanda default oradanda dekstap yani masaüstüne gidin ve yapıştırın. bilgisayarınızı açıp kısayolu kullandığınızda nvda belirlediğiniz ayarlarla konuşacaktır. sonrada kurulumunuzu yaptırırsınız.

yorumlar

Sa, 29/07/2014 - 09:58

slm
ben dediğiniz işlemleri aynen yaptım ama ikinci komutta wim dosyasını mount ederken var olan dosya oluşturulamaz diyor
dediği yere girip o klasörü siliyorum ama yine aynı hatayı veriyor
şimdiden teşekkürler...

Ct, 03/01/2015 - 22:56

temizliğide komut ile yaptırmanız gerekiyor el ile yapılan temizlikler işe yaramaz. aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.
dism.exe /cleanup-wim

geçmişe dönüp keşke demektense, geleceğe dönüp belki demeyi tercih etmeli insan.

Pt, 15/12/2014 - 20:14

Windows 8 E Driver Eklemek istiyorum ama resimli anlatımla yardımcı olur musunuz?

Çar, 31/12/2014 - 13:23

şehirler arası taşınma işlemimden dolayı siteyi takip edemedim bu yüzden cevaplar gecikti. varolan dosya hatası işlemin iki kez peşpeşe yapılmasındanda olur önceki işlemin bitirilmesi gerekir. resimli anlatıma gelince; siyah bir dos ekranından başka bir şey görünmezki yukarıda yazılı olanları yapmanız gerekir.

geçmişe dönüp keşke demektense, geleceğe dönüp belki demeyi tercih etmeli insan.

Cu, 22/01/2016 - 08:36

bir metin belgesine kopyalayıp içine koyacak, sonra da o metin belgesinin uzantısını bat yada cmd olarak değiştireceksiniz.

geçmişe dönüp keşke demektense, geleceğe dönüp belki demeyi tercih etmeli insan.

Çar, 20/04/2016 - 15:04

sellamın aleyküm musdafa abi, ben windows 8.1 64 bit içerisindeki boot.wim içerisine sürücü entegre etmek istiyorum bu arada winpe 64 içerisine ekleyeceğim.
herşeyi sürücü harflerini kendime göre düzenlemek şartıile yaptım.
ancak komutları yazdığımda şöyle bir hata mesajı geliyor

Error: 740

Elevated permissions are required to run DISM.
Use an elevated command prompt to complete these tasks.

komutları notepat içerisine yapıştırırıp denediğimde ise dos penceresi hızlı bir şekilde açılıp kapanıyor hiç bir işlem gerçekleşmiyor.
aceba nerede hata yapıyorum yada windows 8.1 için farklı bir işlemmi gerekiyor şuan kurulu olan sistem windows 10 pro 64 bit.
işlemleri bu sistemde gerçekleştirmeye çalışıyorum ancak sonuç alamıyorum.
şimdiden çok teşekkürler

Sa, 27/12/2016 - 13:46

önce evimi, sonra da sitemi taşıdım ve cevaplar gecikti de gecikti. Eray senin hata muhtemelen dosyayı yönetici olarak çalıştırırsan çözülür. Bundan sonra siteyi bir kaç saatte bir takip edip cevap yazacağım.

geçmişe dönüp keşke demektense, geleceğe dönüp belki demeyi tercih etmeli insan.

merhaba windows 7 64 bit diske sürücü ilave edeceğim anlatılanları okudum bende driver solution pack içerisinde ilave edeceğim orada driverler zip dosyası halinde bunları önce tek tek zipten çıkartıp drivers klasöründemi toplamam gerekiyor yoksa zipli bir şekildede atsam olurmu. 2. sorum bu driver içeriğine baktığımda w10x86 w10x64 w8x86, w8x64 gibi klasörler var bana sadece windows 7 64 bit olan lazım olduğu için zip içinde gereksiz olanları silsem mesala w10 olanlarla birde w8x86 olanları paketler yüklenirken bir sıkıntı yaratırmı?

Çar, 31/10/2018 - 20:53

Siteyi mobil uyumlu hale getirme çalışmalarına odaklanınca yorumunuzu kaçırmışım. Gecikmeden dolayı özür dilerim. Evet dosyaları zipli paketlerden çıkarın ve size lazım olmayacak klasörleri silin.

geçmişe dönüp keşke demektense, geleceğe dönüp belki demeyi tercih etmeli insan.

Pa, 07/01/2024 - 21:48

merhaba ben ikinci komutta sistemin ismini tam olarak yazmama rağmen sistem belirtilen dosyayı bulamadı diyor

Pa, 07/01/2024 - 23:23

Artık dosya uzantısı olarak wim yerine esd şeklinde de farklılık olabiliyor. Birtek harf hatası bile kabul etmez.

geçmişe dönüp keşke demektense, geleceğe dönüp belki demeyi tercih etmeli insan.

Yorum ekle