M-sdos işletim sistemi:
Sistem dosyaları: disk yada disketin bilgisayarı dos ortamından açabilmesi için disk yada diskete mutlaka kayıtlı olması geregen üç dosya vardır. Bunlar:

command.com: iç komutları ve hata mesajlarını içeren dosyalarıdr.
ıo.sys: command.com dosyasındaki iç komutları sisteme tanıtır.
msd.sys: dos işletim sisteminin kendi dosyasıdır. Sistem dosyalarından herhangi biri eksik ya da bozuk olursa bilgisayar dos ortamından açılamaz.

Ms-dos işletim sistemi tek kullanıcılı, tek işlevli ve grafik tabanlı olmayan sistemdir. Her bir dosyaların sistemde dosya isimleri ve uzantıları vardır. Ms-dos’ta dosya isimleri en fazla sekiz karekterden uzantılar ise üç karekterden oluşur.

İç komutlar: işletim sistemi bilgisyara yüklenirken command.com dosyası içerisinde ıo.sys dosyasının tanıttığı komutlardır. Dış komutlar: işletim sistemi bilgisayara yüklenirken tanıtılmayan komutlardır. Joker karekterler: dos ortamında aynı anda birden fazla dosya üzerinde işlem yapılmak istendiğinde joker karekterlerden yararlanılır. İki tür joker karekter vardır. Bunlar: ? ve *dır. ? kendi başına kullanıldığı yerde tek bir karekteri temsil eder. * ise kullanıldığı yerde birden fazla karekteri temsil eder.

KOMUTLAR:

cd.. bulunulan konumdan bir üst konuma dönmeyi sağlar.Dir: üzerinde bulunulan ortamdaki dosya ve klasörleri listeler.Cls: ekranı temizler.Vol: diskin adını ve seri numarasını görüntüler.Ver: kullanılan işletim sisteminin versiyon numarasını görüntüler.Time: bilgisayarın sistem saatinin görünmesini ve değiştirilmesini sağlar. Varsayılan saat değiştirilmemelidir.Date: bilgisayarın sistem tarihinin görünmesini ve değiştirilmesini sağlar.varsayılan tarih değiştirilmemelidir.Md: klasör oluşturmayı sağlar. Kullanımı için md yazılır. Bir boşluk verilir. Klasörün adı yazılarak onaylatılır.Rd: belirtilen dizini siler. Kullanımı için rd yazılır. Bir boşluk bırakılır. Silmek istenilen klasörün adı net olarak yazılır ve onaylatılır.Copy con: dosya açma komutudur. Kullanımı için copy con dosyanın adı yazılır. Bir satır alta inilir. Dosyanın içeriği yazılır. Kaydetmek için f6 tuşuna basılır ve onaylanır.Type: belirtilen dosyanın içeriğini görüntüler. Kullanımı için type boşluk dosya adı yazılır ve onaylanır.Del: belirtilen dosyayı siler. Kullanımı del dosya adı yazılır ve onaylanır.

Ms-dos penceresine ulaşmak için Windows+r tuş bileşenlerine basılır. Gelen pencereye cmd yazılır ve onaylanır.Ms-dos penceresinden çıkmak için exit komutu kullanılır.

WİNDOWS İŞLETİM SİSTEMİ:

İşletim sistemine sistem yazılımı da denir.bilgisayarın açılması için gerekli olan sistemdir. En yaygın kullanılan işletim sistemi Windows işletim sistemidir. Windowsun açılımıyala, ekrana gelen görünüm masaüstüdür. Masaüstüne dönmeyi sağlayan tuş bileşeni Windows+m’dir.masaüstünde birçok simge, dosya ve klasör vardır. Simge, masaüstünde bulunan küçük resimlerdir. Örneğin geri dönüşüm kutusu, bilgisayarım, ağ bağlantılarım gibi. Kısa yol simgeleri ait oldukları bölüme hızlı erişimi sağlarlar.
Klasör mevcut bilgilerin düzenli görünmesini sağlar. Dosya ve alt klasörler içerebilir.

Yorum ekle