Yazıyı yıllar önce, daha yalnızca Windows 7 kullanılıyorken yazmışım ama yöntem, Windows 8 ve Windows 10 için de geçerlidir.
bu yazımda sizlere, sysprep yöntemiyle windows 7 kurulumuna nasıl program gömülür onu anlatacağım. baştan şunu belirtmeliyimki yanlış anlaşılmasın bu yazı windows 7 yi katılımsızlaştırma amaçlı yazılmamıştır yalnızca windows 7 ye program ilave edilmesi anlatılacaktır. ilave edilecek programların, katılımsız olması şart değildir. öncelikle lazım olanlar listesini yazalım...
1. bilgisayarınızda iki parçalı hdd; (iki ayrı hardisk olması gerekmez tek hdd ikiye bölünebilir.) hdd nin nasıl ikiye bölünebileceğini aşağıya yazacağım. eğer bilgisayarınızın düzenini bozmak istemiyor ve iki bilgisayara sahipseniz vede donanım konusunda (sökme takma) bilgi sahibiyseniz, dd bölmenize gerek yoktur.
2. bilgisayara gömeceğiniz programlar.
3. gimagex isimli program. aşağıdaki dosya ekini indiriniz.
4. windows 7 dvd si veya flash belleği.
tek bilgisayarınızın olduğunu ve hdd nizin en az iki part olduğunu varsayıp anlatıma başlıyorum.
yereldisk c de zaten kurulu bir windowsunuz vardır temiz windows 7 yi yereldisk d ye kuracağız. zaten windows 7 nin bir huyu var nereye kurulursa kurulsun, kurulduğu yeri c olarak gösteriyor. formatı başlatıp, kullanıcı adı soran yere kadar normal windows kuruyor şeklinde ilerleyin. kullanıcı adı soran ekranda, şift ctrl f3 tuşlarına birlikte basın. ekranın pas geçip windows başlama ekranının geldiğini göreceksiniz. windows açıldığında, sizi bir pencere karşılayacak. bu pencereyi kapatmayın ama onaylamayında. elinize gözünüze takılmayacak bir şekilde ekranın bir köşesine sürükleyin ve o bir köşede beklesin. sonra aynen hemen kullanacakmış gibi programlarınızı ve driver larınızı kurun. ayarlarınızı yapın bu esnada dikkatli olmalısınız microsoft sadece üç kez yeniden başlatmaya izin vermektedir. bu yöntem microsoft tarafından, bilgisayar üreticilerinin windows 7 ye program ekleyebilmeleri için hizmete sunulmuştur. ve lisans kaygıları nedeniyle sadece üç yeniden başlamaya izin verilmektedir. eğer kurulum ve ayarlarınız bittiyse, az önce görmezden gelin bir kenara alın dediğim sysprep penceresini karşınıza alın ve hiçbirşeyine dokınmadan ok tamam (herneyse) düğmesini tıklayın. bilgisayarınız yeniden başlayacak siz eski kendi kullandığınız windowstan açın bilgisayarınızı. sonradan kurduğunuz windowsun bulunduğu sürücüye girin. kullanıcılar, klasöründen administrator klasörünün içini olduğu gibi kopyalayıp default klasörüne yapıştırın. gimagex programını çalıştırın ve aşağıdaki adımları uygulayın. bu yöntemle bir install.wim dosyası elde edeceğiz.
1-Gimagex te üsten capture seceneğini seçin;
2-source:imajını alacağımız sysprep le yaptığımız temiz sistem yolu mesela D:\-K:\-E:\
3-Destination: imajını aldığımız install.wim dosyasını kaydedeceğimiz yer
4-name:Windows 7 Ultimate
5-Description:Windows 7 Ultimate
6-Compression:Maximum
7-Sku Flag:Ultimate
8-Display Name:Windows 7 Ultimate
9-Display Desc:Windows 7 Ultimate
options kısmından check kutucuğunu işaretleyin ve create ye tıklayınve işlem başlıyor
ben ultimate diye yazdım ama siz windows sürümünüze göre home pro neyse artık onu yazarsınız. kendi karşılaştığım bir sorunuda yazayım işlem esnasında bulunamadı dediği dosya olursa yerinide verir gidip silin windows dosya yok uyarası verirse unlocker programını kullanabilirsiniz. buraya kadar işlemleri doğru yapmış ve bir hatayla karşılaşmamışsanız, gösterdiğiniz yerde install.wim adında bir dosyanın oluşmuş olması lazım. bu dosyayı kopyalayıp, windows 7 isosunda, sources klasörünün içine yapıştırıyor ve dosya değişimini onaylıyoruz. böylece program ve ayarlarınızın olduğu yeni windows 7 hazır. son birkaç not yazarak anlatımı bitiriyorum. windows 7 de hdd genişletmek için, bilgisayar simgesine sağ tıklayıp, yönet diyoruz. çıkan pencereden, diskleri yönet diyor ve ilgili diske sağ tıklayıp birimi küçült diyoruz. pencereler türkçe çok ayrıntıya girmeyeeceğim adımları takip edin ve ortaya çıkan bölümlenmemiş alana sağ tıklayın. çıkan menülerden bölümü aktif edecek olanı bulun. mesela mantıksal sürücü falan şu an hatırlamıyorum. birde windows 7 isosuna install.wim dosyasını gömmek için, ultraiso veya tarzı bir program kullanabilirsiniz.

Yorum ekle