Windows kuranlar bilir. Bazan dosyalar elinizdeki flash belleğe yada DVDye sığmaz. Microsoft Windows 8 sürümünden itibaren yeni bir dosya sistemine geçti. Normalde kurulumların ana merkezi diyebileceğimiz install.wim dosyası sources klasöründe yer alır. Artık install.wim yerine install.esd kullanılıyor. esd formatına dönüştürülmüş wim dosyaları, dönüştürme esnasında yüzde otuza yakın küçülüyor. wim dosyasının esd dosyasına nasıl dönüştürüleceğini forumlarda sorduğunuzda, "özel bir teknikle sıkıştırılıyor" gibi saçma sapan cevaplar gelebiliyor. Kimse üstün zekalı falan değil kolay bir yolu var. install.wim dosyanızı c d yada e sürücünüze kopyalayın. (yereldisk c, yerel disk d, yerel disk e) fark etmez. Aşağıdaki satırı not defteri açıp kopyalayın ve içindeki :c ve : e olan kısımları kendi install.wim dosyanızın olduğu diske göre düzeltin. Komut pencerenizi açın, (başlat arama kutusuna cmd yazsanız bile olur.) yönetici olarak çalıştırın ve kodu kopyalayın. Sadece kopyalamanız yeterli. İşlemin bitmesini bekleyin ve sonucu görmek üzere harddiskinize göz atın.
not!
Windows 7 için küçültme yapacakların, yeni çıkacak install.esd dosyasını Windows 8.1 yada Windows on içindeki sources klasörüne gömmeleri gerekecek yoksa çalışmaz. (kurulum Windows 8 yada 10 gibi başlar ama Windows 7 kurulur.)
kod:
for /l %%x in (1, 1, 25) do (dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:%%x /destinationimagefile:e:\install.esd /compress:recovery)

yorumlar

merhabalar mustafa bey. elimde yeni çıkan içerisinde yelda entegreli windows on kurabileceğimiz dosya var. bu dosyanın içeriini okudum fakat ben windows 10 değil de windows 7 kurmak istiyorum. işte burası çok karışık geliyor bana pek anlayamadım. açıklayıcı şekilde tarif edebilirmisiniz? siz de yazınızda win 7 kuracaklar install.esd dosyasını win 10 klasöründeki sources klasörüne gömmeleri gerekir demişsiniz. biz win 10 daki sources klasörüne o dosyayı kopyaladıktan sonra tekrar win 7 klasörüne mi kopyalıyoruz? burası bana karışık geldi. ben win 7 64 bit kurmak istiyorum. teşekkürler. elimdeki dosyadaki bilgileri buraya kopyalıyorum: merhaba:
bu paylaşımımızda format esnasında bize çok kolaylık sağlayacak bir uygulamadan bahsedeceğiz.
önceden format işlerini ezbere ya da gören birisinden yardım alarak yapıyorduk. son zamanlarda da CD DVD gibi ortamlardan çalışan, taşınabilir, içine NVDA gömülü iso dosyalarını kullanıyorduk. bunlar zamanında çok yararlı olsa da, hazırlaması vs çok zahmetli oluyordu. 32 bit tabanlı olduğu için de uefi kurulum yapılamıyordu.

microsoft, windows 10'un creator update sürümüyle narrator'u boot ekranı yani diskleri falan biçimlendirdiğimiz bölümde çalıştırmamıza izin verdi ama, malesef o bölümde de türkçe konuşmuyor.
artık bütün bunlara bir son verdik, o bölümde de yelda sentezleyicisini konuşturmayı başardık. üstelik ekran okuyucusu otomatik açılıyor.

peki nasıl yapacağız bundan bahsedelim;
not: bunun için en az windows 10 creater update yani mayıs 2017 sürümünün iso dosyasına ihtiyacımız var. daha eski sürümlerde çalışmaz.
flash diskinizde daha önceden eklediğiniz creater update sürümlerinden biri varsa o da işinize yarar.
paylaştığımız dosyada x86 ve x64 adında 2 klasör mutlaka görmüşsünüzdür
isimlerindende anlaşılacaı gibi, x86 32 bit, x64'de 64 bit dosyalarıdır.
bir windows flash'ı hazırladığımızı varsayalım, eğer 32 bit yazdırdıysak x86 içindeki, 64 bit yazdırdıysak x64 klasörü içindeki dosyaları flash'a atıyoruz ve flash'dan önyüklemesini sağlıyoruz. hepsi bukadar.
flash boot edildiyse , 30 saniye yada en geç 1 dakika içinde yelda konuşacaktır. gerisi zaten sizde. istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
nadir olan bir durum ama, bazen windows kurulumunda yelda konuşmayabiliyor. böyle bir durumla karşılaşırsanız, usb ses kartı ya da usb hoparlör kullanmanız gerekiyo. malesef microsoft bazı ses kartı sürücülerini boot dosyasına dahil etmemiş. ondan dolayı böyle problemler olabiliyor.

windows 10 dışında, windows 7, 8 ya da 8.1 kuracaksanız, bahsi geçen sürümler'e ait iso dosyalarının içindeki sources klasöründeki install.wim dosyasını flash'ın içindeki aynı dizine kopyalamanız gerekiyor.
bu şekilde yine windows 10 altyapısını kullanarak windows 7 ya da 8 kurabilirsiniz.
not1: iso dosyalarını winrar, 7zip gibi programlardan biriyle klasöre çıkartabilirsiniz.
not2: install.wim dosyasını install.esd dosyasına dönüştürmeniz gerekiyo. google'da araştırma yaparsanız bu konuda çok fazla kaynak var.

not3: bu yöntemle hem efi hem de uefi kurulum yapabilirsiniz. format esnasında hartdisk'i gpt-mbr formatlarına dahi dönüştürebilirsiniz.
not4: paylaştığımız arşivde illegal crack vs yoktur. resmi kurumlarda dahi kullanabilirsiniz. windows kurulum dosyalarını değiştirmediği için içiniz rahat olsun.
not5: format işlemi bitince, system yeniden başlatılınca yelda konuşmaz. indows 7 ve 8 kullananlar ezbere ya da bir gören yardımıyla devam etmesi gerekiyor. windows 10 kullanıcıları da, yeniden başlatıldıktan sonra bikaç dakika bekleyip, başlat-control-enter'e basıp ekran okuyucuyla devam edebilir.

Yorum ekle